Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταγγελία μηχανικού;


akius

Recommended Posts

με τους αποστρατους αξιωματικους του μηχανικου που επειδη τους δινει το δικαιωμα ο νομος φοιτησανε στο Δ.Π.Θ και ειναι γραμμενοι στο ΤΕΕ και ειναι συνταξιουχοι που μπορει να τους καταγγειλει καποιος ?

 

 

γιατι τωρα με πηρε τηλ συναδελφος που εβγηκε απο τα ρουχα του...πηγε στο εργοταξιο που δουλευει και απο μονος του ειπε δνε θελει τιποτα εκτοσ απο 900 ευρω μαυρα και κοστιζει λιγοτερο γιατι ειναι συνταξιουχος.....

 

 

 

 

υ.γ δεν λεω τιποτα πως πηρανε τα πτυχια !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν σαφή και αδιάσειστα στοιχεία ότι πράγματι έτσι είναι , η καταγγελία σε ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ ή ακόμη και εφορία είναι η λύση.

 

Πάντως , η "μαύρη" εργασία είναι παράνομη ανεξαρτήτως τρόπου κτήσης πτυχίου.

 

Και τις δύσκολες μέρες μας τα περιστατικά θα αυξάνονται . Να θυμίσω απλά τους ανασφάλιστους στις οικοδομές (όσες συνεχίζουν) ή τους ανασφάλιστους στοχοφόρους κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

ο τροπος κτησης φυσικα δεν μετραει...απλα το ειπα...

 

 

το προκλητικο ειναι χωρις αγγελια χωρις τιποτα το να περνα ο αλλος απο εργοταξιο και να κανει προσφορα εργασιας ετσι και μαλιστα μαυρη εμενα με βγαζει απο τα ρουχα μου....

ασε που συμπιεζει τους μισθους ολων......η επομενη κουβεντα του εργοδοτη οταν εφυγε ειναι ειδες εισαι ρετιρε με τοσα που πληρωνεσαι στον δυναδελφο...

 

 

αντε να βγει ο νομος να χανουνε συνταξεις μπας και αλλαξει κατι....να δουμε θα δουλευουνε για 900 ?

Link to comment
Share on other sites

Οποιος έχει πάει στρατό ξέρει. Οι εξαιρέσεις, που υπάρχουν και είναι λαμπρές, απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Αυτός ο κύριος θα έπρεπε να έρθει σε μένα να μου προτείνει κάτι τέτοιο. Ακόμη και αν έχει πολύ μεγάλη οικονομική ανάγκη δεν επιβιώνεις πατώντας τον άλλο στον λαιμό. Τότε τα νέα παιδιά και οι άνεργοι θα πρέπει να βγουν με τα στιλέτα στους δρόμους και όποιον πάρει ο χάρος

Link to comment
Share on other sites

πηγε στο εργοταξιο που δουλευει και απο μονος του ειπε δνε θελει τιποτα εκτοσ απο 900 ευρω μαυρα και κοστιζει λιγοτερο γιατι ειναι συνταξιουχος

πολλά ζήτησε. επίσης για τις δουλείες που προορίζονται άσε καλύτερα

η επομενη κουβεντα του εργοδοτη οταν εφυγε ειναι ειδες εισαι ρετιρε με τοσα που πληρωνεσαι στον δυναδελφο...

πληρώνεσαι περισσότερο γιατί εφενός κάνεις δουλειά, αφετέρου υπογράφεις. αλλιώς θα τον είχε κρατήσει, ******* είναι ο εργοδότης? αλλά σήμερα μέχρι και οι μεγάλοι παίκτες τους διώχνουν γιατί τα έργα είναι με το κιάλι

 

με τους αποστρατους αξιωματικους του μηχανικου που επειδη τους δινει το δικαιωμα ο νομος φοιτησανε στο Δ.Π.Θ και ειναι γραμμενοι στο ΤΕΕ και ειναι συνταξιουχοι που μπορει να τους καταγγειλει καποιος ?

όχι δεν μπορεί ας είναι συνταξιούχοι. άλλωστε δεν απογορεύεται και σε άλλους να είναι σε σύνταξη και να δουλεύουν απλά στα παίρνει σχεδόν όλα η εφορία. γι' αυτούς δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ευνοική ρύθμιση σε σχέση με την εφορία (δεν το αποκλείω, στην ελλάδα είμαστε). συνήθως σαν απόστρατοι προσλαμβάνονται για δημόσιες σχέσεις στις εταιρείες και μπαίνουν στο pay roll. τι νομίζετε, τους παίρνουν για μελέτη ή επίβλεψη? επίσης χρησιμοποιούνται οι υπογραφές τους από γνωστούς άγνωστους με μίσθωμα λίγο πάνω από την εφορία (χαρτζηλίκι)

δεν έχει να κάνει με το ΔΠΘ, μπορεί να είναι από ΕΜΠ. είναι από όποιο πολυτεχνείο έχει κατατακτήριες. απλά στις κατατακτήριες τους παίρνουν συνήθως. το ΔΠΘ βολεύει λόγω των πολλών λόχων μηχανικού στη Θράκη, δεν υπάρχει νόμος για ΔΠΘ. μπορεί να μπορούν και μόνο με ΣΤΕΑΜΧ για TEE αλλά σχεδόν σίγουρα όχι

Link to comment
Share on other sites

Άκιους στείλ' τον μια δόση από εμένα που θέλω μηχανικό με 900€ να βγάλω το άχτι μου για τις χριστοπαναγίες που άκουγα στο στρατό και από εργοδότες. Για να δει ο πονηρίδης.

 

Αλήθεια στο λέω στείλτον μου χωρίς να ξέρει πως γνωριζόμαστε να στον σταυρώσω μέσα σε 3 μέρες.

 

Και όσοι με ξέρετε καταλαβαίνετε τι εννοώ. Θα στάξει το κορμάκι του το στρατιωτικό.

 

Πάνω από βδομάδα δεν του δίνω.

 

Και ταίζω 9 οικογένειες εν μέσω κρίσης (2 μηχανικοί και 7 εργάτες-τεχνίτες) ΟΛΟΙ ΠΑΝΩ ΤΩΝ 1300€/ΜΗΝΑ και θα τσαλαπατήσω όποιον τέτοιο πονηρό τον συναντήσω μπροστά μου.

 

:-x

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.