Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπληρωματική μελέτη φυσικού αερίου


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέα μηχανικός έχω αναλάβει μια μελέτη πυρασφάλειας υφιστάμενου παιδικού σταθμού και μου ζητήθηκε από την πυροσβεστική να προσκομίσω συμπληρωματική μελέτη φυσικού αερίου.Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει το έντυπο συμπλήρωσης, απ ότι ξέρω είναι 3 σελίδες...

Link to comment
Share on other sites

Τη μελέτη φυσικού αερίου και το αντίστοιχο πιστοποιητικό εγκατάστασης τα συμπληρώνει και σου τα δίνει η Ε.Π.Α., δεν τα κάνεις εσύ. Οι μηχανικοί κάνουν συμπληρωματικές μελέτες υγραερίου, όχι φυσικού αερίου.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει συμπληρωματική μελέτη πυροπροστασίας φυσικού αερίου και είναι πράγματι 3 σελίδες όπως λέει η φίλη alxt. Εκείνο όμως που δεν ξέρω είναι αν έχεις το δικαίωμα να την κάνεις γιατί βλέπω ότι είσαι πολιτικός μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή έχω αναλάβει την μελέτη της πυροπροστασίας θα την εκπονήσω, με την υπογραφή μηχανολόγου φυσικά,γι αυτό ρώτησα μήπως έχει κάποιος το έντυπο δεν μπορώ να το βρω πουθενά. δεν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει έστω για το που μπορώ να την βρω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
Αν μου στείλεις ένα pm θα σου το στείλω.

Φιλε Αρειανε,

θα σου κανω μια ερωτηση σχετικα με υγραεριο, επειδη εσεις στην Θεσσαλονικη εχετε πολλες περιπτωσεις

Σε υφισταμενο ξενοδοχειο, εγινε εγκατασταση 3Χ5.000 λιτρα υγραεριου, πριν την ΚΥΑ 31856/2003. Οι δεξαμενες δηλωθηκαν, εκδοθηκε πιστοποιητικο πυρασφαλειας διαρκειας 5 ετων. Τωρα η Πυροσβεστικη ζηταει:

Να κατατεθει μελετη υγραεριου στην Πολεοδομια, μαζι με υπευθυνη δηλωση ορθης εκτελεσης της εγκαταστασης.

Εγω ρωταω τα εξης:

α) Ποιος θα βγαλει την αμοιβη του Μηχανολογου Μηχανικου

β) Χρειαζονται αναθεωρηση οικοδομικης αδειας & νεα παθητικη, ενεργητικη?

Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή υγραερίου μετράει στην κάλυψη. Επομένως γίνεται αναθεώρηση , μελέτη υγραερίου, ενεργητική , παθητική (αν επηρεάζεται) και οι αμοιβές βγαίνουν κανονικά από πολεοδομία (μαζί με τις αμοιβές του πολιτικού μηχανικού)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.