Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης σε ίντερνετ καφέ


Recommended Posts

γεια σας παιδια.

εχω μια αλλαγη χρησης καταστηματος(απο ιχθυωπωλειο σε ιντερνετ καφε) και ενω στην πολεοδομια μου ειπαν οτι χρειαζεται κανονικη μελετη κτλ ενας παλιοτερος μηχανικος μου ειπε οτι επειδη θεωρειται χωρος χαμηλης οχλησης δεν χρειαζεται μελετη στη πολεοδομια παρα μονο εγκριση απο την αρμοδια υγειονομικη υπηρεσια.

εχετε καμια ιδεα?

ποτε θεωρειται χαμηλης ,μεσης ή υψηλης οχλησης ενα καταστημα? ποιοι παραγοντες το καθοριζουν? τα τετραγωνικα? το καταστημα της υποθεσης μου ειναι γυρω στα 45τμ.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η όχληση με την αλλαγή χρήσης? Τα καταστήματα δεν έχουν οχλήσεις, μόνο οι βιοτεχνικές δραστηριότητες. Χρειάζεσαι σίγουρα αλλαγή χρήσης, αλλιώς δεν παίρνεις άδεια από τον δήμο.

Link to comment
Share on other sites

ισως κανω εγω λαθος με τις οχλησεις.

μου ειπε ακριβως οτι το καταστημα ειναι λιγα τετραγωνικα(45τμ), αρα

ειναι κατω των 50 ατομων, οποτε δε θεωρειται χωρος συναθροισης κοινου και

συνεπως δε θελει αλλαγη χρησης(εφοσον στην αδεια ειναι σαν καταστημα) και

παραμενει καταστημα.

αυτο μου ειπε.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που βρήκα είναι το εξής΄

http://www.tee.gr/teeassoc/urban/teelar/law/lpn/egk7789.html

Εγκ-77/89

1. Επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού καθώς και οι διαστάσεις των χώρων του που προορίζονται για κοινή χρήση, χωρίς να απαιτείται η έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον η νέα χρήση ή η μεταβολή των διαστάσεων:

α) Δεν αντίκειται στις γενικές ή ειδικές Πολεοδομικές διατάξεις ή σε όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή.

β) Δεν αντίκειται στις διατάξεις κτιριοδομικού κανονισμού.

γ) Δεν συνεπάγεται μεταβολή τιμής μονάδος όγκου από την κατηγορία του κτιρίου στην οποία ανήκει και

δ) Δεν δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων

2. Η προηγούμενη παρ.1 δεν εφαρμόζεται εάν για την αλλαγή της χρήσεως απαιτείται η εκπόνηση νέας μελέτης ή η χορήγηση εγκρίσεως από αρμόδιους φορείς ή η εκτέλεση νέων εργασιών εκτός από τις εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται άδεια σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.2 του άρθ-52 του ΝΔ/17-7-23 ή της παρ.1 του άρθ-22 του Ν-1577/85 ΓΟΚ ή εάν δεν συνεπάγεται μεταβολή των φορτίων και γενικά των δυνάμεων που επενεργούν στο κτίριο

οπότε αν απαιτείται έγκριση από δημόσια αρχή πρέπει να βγει η άδεια

-------

πάντως την παρατήρηση την έχω ξανακούσει

ίσως κάποιες πολεοδομίες λειτουγούν διαφορετικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κατ΄αρχας να ψαξεις στον Δήμο αν επιτρέπεται στην συγκεκριμένη περιοχή η συγκεκριμένη χρήση.

Έχω μία εντύπωση ότι καφετέρια και υπηρεσίες ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν συνδυάζονται (δεν είμαι σίγουρη αλλά εγώ είχα πρόβλημα και συνδύασα το ΙΝΤΕΡΝΕΤ με κυλικείο)

Χρειάζεσαι βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης από την πολεοδομία και ακριβή φωτοαντίγραφα των αρχιτεκτονικών τις άδειας.

Επίσης χρειάζεσαι ενεργητική πυροπροστασία (αν το κτίριο έχει άδεια μετά το '88 νομίζω χρειάζεσαι και την παθητική πυροπροστασία από τον φάκελο της πολεοδομίας)

Και τέλος να κάνεις αρχιτεκτονικά με προϋποθέσεις από το υγειονομικό

Link to comment
Share on other sites

Μόνο? Πρέπει να κάνεις σχέδια (κατόψεις) που να φαίνονται όλα τα έπιπλα. Που θα είναι η κουζίνα, τι διαστάσεις θα έχει (για να πληροί τις ελάχιστες απαιτήσεις του υγειονομικού), τουαλέτες, σε ποιο σημείο θα έχεις τους υπολογιστές... Δεν σου έδωσαν από το υγειονομικό τους πίνακες με τις ελάχιστες απαιτήσεις σε χώρους? και ρώτα και για το κάπνισμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.