Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Καμινάδα ψητοπωλείου


Recommended Posts

Earl, σχετικά με τον Ν.Ο.Κ. - και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση :

 

Στο Άρθρο 4, Παρ. 2 που περιγράφει τις εργασίες μικρής κλίμακας δεν υπάρχει κάποια σχετική αναφορά.

Στο Άρθρο 4, Παρ. 1 (εργασίες που θέλουν Άδεια Δόμησης) υπάρχει η περίπτωση ζ. : "Κατασκευή και προσθήκη οποιασδήποτε μορφής εγκατάστασης που δεν ορίζεται με τις παραγράφους 2 και 3."

Στο Άρθρο 4, Παρ. 3 (εργασίες με απλή κοινοποίηση) υπάρχει η περίπτωση δ. : "Συντήρηση, επισκευή ή διασκευή εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων",

και η περίπτωση η. : "... ... Κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους"

 

Δεν είναι σαφές αν στην τελευταία περίπτωση η. περιλαμβάνεται και η κατασκευή του καπναγωγού, ή αν αφορά περιπτώσεις κτιρίων στα οποία έχει ήδη προβλεφθεί ή κατασκευή του από την Οικοδομική Άδεια ή Άδεια Δόμησης, πάντως έχω επιφυλάξεις για το αν επιτρέπεται να τρυπάει κανείς τοίχους και οροφές όπως θέλει και χωρίς κανέναν έλεγχο, μεταβάλλοντας και τις όψεις του κτιρίου. Ειδικά για την περίπτωση που θέλει και ικριώματα, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι απαιτείται Άδεια Δόμησης (Άρθρο 4, Παρ.1, περ. ε.)

 

Στην δική μου περίπτωση, με ενδιαφέρει τι προέβλεπε ο ΓΟΚ 85, γιατί πρόκειται για καταγγελία σε υφιστάμενη κατασκευή. Από το 2004 και μετά, προβλέπεται η περίπτωση 14 των Εργασιών Μικρής Κλίμακας (Απόφ. 5219/04 (ΦΕΚ 114 Δ'/17-2-04) ) : "Η κατασκευή ξύλινης πέργκολας, εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους, σε ακάλυπτους χώρους και σε βεράντες σύμφωνα με τις διατάξεις του κτιριοδομικού κανονισμού." η οποία μου φαίνεται πιο πιθανό - με τις ίδιες επιφυλάξεις για την μεταβολή των όψεων - να περιλάμβανε και την κατασκευή της καμινάδας...

 

... ακόμα παλεύουμε να ερμηνεύσουμε τον προηγούμενο ΓΟΚ, ελπίζω με "Ν.Ο.Κ." να έχουμε καλύτερη τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομική άδεια εργασιών μικρής κλίμακας θα χρειαστεί να βγάλεις, ειδικά από τη στιγμή που θα τοποθετήσεις ικριώματα!

 

 

ικριωματα δεν ειναι με μικρης κλιμακας αλλα με αδεια δομησης.

 

και για να απαντησω και στον φιλο Albireo

χρειαζεται αδεια δομησης για την καμιναδα σου καθως

οτι περιγραφει στην παραγραφο 2) (μικρης κλιμακας) δεν σε καλύπτει και

στην παραγραφο 3) η) μιλαει για φουρνους-εστιες σε εσωτερικους χωρους

ενω στην 3) δ) μιλαει για συντηρηση,επισκευη, διασκευη αγωγων . οχι νεους.

 

edit. τωρα ειδα οτι αναφερεις ΓΟΚ85.

αν επικαλεστεις επισκευή-συμπληρωση αγωγων και εγκαταστασεων σε καλυπτει το αρθρο22 νομιζω (παντα χωρις ικριωματα)

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

ικριωματα δεν ειναι με μικρης κλιμακας αλλα με αδεια δομησης.

 

Δικό μου λάθος! Άδεια δόμησης λοιπόν για ικριώματα! Άρθρο 1 Ν.4030/11 :wink:

Ευχαριστώ fear1976

 

Εδώ θα βρεις τον νόμο: http://www.amoives.gr/forum/n40302011-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%BA-t171.html

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

fear1976,

 

ο όρος εστία σίγουρα δεν περιλαμβάνει και την ψησταριά ως "εστία κουζίνας / μαγειρικής "; (εξ ου και το "εστιατόριο" :???: ), ή αφορά μόνο ηλεκτρικές εστίες, εστίες υγραερίου κλπ ; είναι λίγο περίεργο να επιτρέπεται ο φούρνος και όχι η ψησταριά (με κάρβουνο)

 

επίσης, δυστυχώς η καταγγελία αφορά την "αυθαίρετη κατασκευή", και όχι διασκευή ή συμπλήρωση υπάρχουσας εγκατάστασης, και νομίζω ότι εκεί κολλάει το θέμα...

 

Κατά την γνώμη μου, όταν είχε γίνει η αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος θα έπρεπε, εφόσον προοριζόταν για ψητοπωλείο, ο μελετητής να είχε προβλέψει και αποτυπώσει στην αρχιτεκτονική μελέτη την θέση του καπναγωγού, ακόμα και αν η εγκατάσταση δεν απαιτούσε κάποια άλλη ειδική μελέτη, όμως ποιος το σκεφτόταν αυτό 10 χρόνια πριν... για να μην πω και σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

συμφωνα με το νοκ , επειδη δεν κατάφερα να το βρω , μπορει καποιοσ να μου υποδειξει που αναφερει το υψος , αποστασεις απο ομορα κτιρια κτλ

πληροφοριες σχετικα με καπνοδοχους , συγκεκριμενα καπνοδοχος ψησταριας .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους, γνωρίζει κάποιος αν μπορούν να συνδεθούν δύο καπναγωγοί μεζεδοπωλείων σε μία καμινάδα. Θα μπορούσε να λειτουργήσει κάτι τέτοιο αν ο κάθε καπναγωγός είχε από ένα damper και ανοίγοντας τη συσκευή για να ψήσει ο κάθε ένας, άνοιγε το damper και άνοιγε και το κοινό μοτέρ (αν δεν είναι ήδη ανοιχτό). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.