Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Σοφίτα - πατάρι και οικοδομική άδεια


Recommended Posts

Έχω την πρακτική απορία, πως γίνεται να δημιουργηθεί σοφίτα σε στέγη 1,5 ή 2 μέτρων αν δεν την "σηκώσουμε" και λίγο στα πλαινά?

Κάποιος που έβγαλε άδεια για προσθήκη στέγης με ύψος 1,5 μέτρο πως θα μπορούσε να μείνει εκεί? Στη διευκρινιστική εγκύκλιο γράφει πως μπορούν να τακτοποιηθούν και σοφίτες με ύψος μικρότερο από 2,2 μ (ελάχιστο ύψος βοηθητικού χώρου κατά τον κτιριοδομικό)

Link to comment
Share on other sites

στις παρακάτω περιπτώσεις:

_μεγάλο ύψος υποκείμενου ορόφου

_παρέκκλιση (μεγάλο ύψος στεγης) εγκεκριμένη από ΕΠΑΕ

_ακόμη και σε στέγη 2 - 2,5 μέτρων μπορείς να δημιουργήσεις δωμάτιο στο τμήμα του κορφιά, ενώ στο κατέβασμα της στέγης φτιάχνεις ντουλάπες (προσωπικά το έχω κάνει και βγήκε ένα ωραιότατο δωμάτιο )

 

και μια δυο απορίες που θα προχωρήσουν λίγο την κουβέντα:

_θα ελέγξει κανείς αν υπάρχει υπέρβαση ύψους 0,50 - 1 μ. ?

_ξέρετε πόσοι συνάδελφοί μας, δείχνουν ανοικτούς χώρους - εσωτερικά κενά/αίθρια - για να γλυτώνουν δόμηση και μετά τα κλείνουν ? ε αυτά τακτοποιούνται...

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα, ένας μαγικός τόπος....

Σύμφωνώ μαζί σου soundholics για το δωμάτιο που μπορεί να δημιουργηθεί οριακά σε μια 2μετρη στέγη ή σε στέγη με ένα υποκείμενο όροφο με μεγάλο ύψος. Αλλά όταν κάποιος θα τους πάει μια στέγη με ύψος 1,5 μέτρα και θέλει να το δείξει σαν κατοικία τότε τι θα του πουν?

 

Από όσα έχω διαβάσει ως τώρα γράφει πως ο νόμος αυτός "τακτοποιεί" την αλλαγή χρήσης, αλλά δεν νομιμοποιεί τις οποιες άλλες παρανομίες της οικοδομής (υπέρβαση ύψους κλπ).

 

Έλεγχο προς το παρόν δεν κάνει κανένας για υπέρβαση του ύψους, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η παρανομία δεν υπάρχει.

Για τα εσωτερικά κενά και τα αίθρια εντός του εγκεκριμένου κτιριακού όγκου τακτοποιούνται, βγάζοντας δυστυχώς ποιο έξυπνους τους αυθαιρετούντες.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ΜΑΚΑΡ, επέτρεψε μου να σημειώσω ότι η παρακάτv απάντησή σου, όσον αφορά το ΟΧΙ, δεν είναι απόλυτα σωστή, και έσπευσα να κάνω το παραπάνω σχόλιο για να μην μπερδευτούν αυτοί που μας διαβάζουν.

 

Αντίθετα, πιστεύω ότι θα μπερδευτούν όσοι θα διαβάσουν την απάντηση που έδωσες, η οποία στηρίζεται αποκλειστικά και ΜΟΝΟΝ στην προϋπόθεση ότι το αρχικό κτίσμα είχε κατασκευαστεί νόμιμα, με άδεια, ενώ, με βάση τα στοιχεία του ερωτήματος, δεν επιβεβαιώνεται αυτή η προϋπόθεση.

 

Το αστείο είναι ότι εμείς παραθέτουμε τις απόψεις μας για το συγκεκριμένο ερώτημα και ο ερωτών δεν έχει τις σχολιάσει εδώ και 24 ώρες (!!!)

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ, αυτή ήταν η απάντηση μου......

 

στην τακτοποίηση περιλαμβάνονται σοφίτες, αρκεί να βρίσκονται εντός του εγκεκριμένου όγκου, για παράδειγμα κάτω από την στεγη (το ύψος της οποίας έχει υλοποιηθεί ως εμφαίνεται στην οικ άδεια) μπορεί κάποιος να τακτοποιήσει αυθαίρετη σοφίτα.

 

Που βλέπεις κάποιο μπέρδεμα ???

 

Αντίθετα, το δικό σου ΟΧΙ είναι κάθετο και αφήνει περιθώρια παρερμηνείας, κατά την γνώμη μου βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Η περίπτωση μου είναι ως εξής:

Χτίστηκε η σοφίτα χωρίς καμμία άδεια, λόγω εξάντλησης συντελεστή δόμησης. Το σπίτι από κάτω είναι απόλυτα νόμιμο. Θα ήθελα να ξαναρωτήσω, χωρίς να γίνομαι κουραστικός. Μήπως η 4η παράγραφος της 2ης διευκρινιστικής εγκυκλίου ρυθμίζει την περίπτωση μου; Αν όχι μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να την νομιμοποιήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την άμεση ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση. Και σε ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου.

 

Στη δικη μου περιπτωση, στη περιοχη μου, αλλα και στην αδεια μου, δινεται 7,5 μετρα υψος και 1,5 μετρα υψος σκεπης...

Ισογειο, που ανηκει σε καποιον αλλο με υψος 3 μετρα(μπορει και λιγοτερο, αλλα η αδεια του λεει ετσι. Μαλλον ειναι και αυτο 2,7 μετρα).

1ος οροφος, που ανηκει σε μενα, με υψος 2,7 μετρα.

Σοφιτα, με σιδηροκατασκευη, 2,6 μετρων μεγιστου υψους.

Σημειωνεται οτι στην αδεια μου, το σπιτι μου εχει υψος 4,5 μετρα, και ετσι, συν το 1,5 της στεγης, εβγαλα τη σοφιτα-παταρι(υπερβαση υψους δεν υπαρχει, συμφωνα με τη γνωμη 2 μηχανικων). Ουσιαστικα, εκανα παταροποιηση. Απλα, μεσα στον ογκο του σπιτιου εβαλα ενα παταρι-σοφιτα)

Στην περιοχη μου, πολλες σοφιτες εχουν βγει ετσι.

Εως τωρα, 2 μηχανικοι που το εχουν δει, μου επιβεβαιωσαν οτι βρεισκετε εντος του εγκεκριμενου κτηριακου ογκου(απο το εδαφος εως το κελυφος της σκεπης). Το μονο τους προβλημα ηταν οτι δεν φαινοταν στην αδεια. Αυτο βεβαια λυθηκε απο τις εγκυκλιους. Αρα, γινεται η τακτοποιηση, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

@gioneg

Από την, πραγματικά, πολύ καλή περιγραφή σου, λείπει ένα στοιχείο και, συγκεκριμένα, η σχέση μεταξύ των δύο ιδιοκτησιών-ορόφων.

 

Εάν επρόκειτο για μία οικοδομή ενός ιδιοκτήτη, η απάντηση θα ήταν ΝΑΙ. Στην περίπτωση που περιγράφεις, όμως, επιχειρείς, με την κατασκευή ενός επί πλέον ορόφου (τρίτου, στην ουσία), να ωφεληθείς αυτόν τον όροφο, σε βάρος του συντελεστή δόμησης, που σου αναλογεί και, επομένως, σε βάρος του άλλου συνιδιοκτήτη της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.