Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τι ''φορτώνουμε'' στην δουλειά μας!!


akius

Recommended Posts

Φόρτωσα όταν συνειδητοποίησα ότι ενώ στον γιατρό και τον δικηγόρα στέκονται όλοι προσοχή, ο μηχανικός θεωρείται αναγκαίο κακό.

Συμφωνώ για τα υπόλοιπα και δεν περιγράφω προσωπικές εμπειρίες γιατί θα πρέπει να πιω ενα κουβά χάπια μετά.

 

+1000

 

Εγώ γενικώς ΦΟΡΤΩΝΩ, αλλά σας έχω υποσχεθεί πως όταν θα είναι να "φύγω" από αυτόν τον μάταιο κόσμο ΘΑ ΠΑΡΩ 2-3 ΜΑΖΙ ΜΟΥ για να βάλουν μυαλό οι υπόλοιποι.

 

Και δεν μασάω ούτε από παιδιά, οικογένειες και λοιπές δακρύβρεχτες βλακείες.

 

Και εμένα μάνα με γέννησε.-

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρω 2 οδοντογιατρούς που έχουν φάει πιστόλια και πιστόλια....

Παντού υπάρχουν πιστόλια, απλά συμβαίνει.

 

υ.γ. akius τώρα το mailbox έχει χώρο.

Link to comment
Share on other sites

ο ιατρος και ο δικηγορος ΠΟΤΕ δεν χανουν χρηματα απο πελατη...

οσα ζητανε τοσα περνουν...

 

 

 

Χωρίς να επιθυμώ να ανοίξω αντιδικίες μεταξύ συναδέλφων διαφόρων βαθμίδων προέλευσης (Πανεπιστήμια, ΤΕΙ, εργοδηγοί, εμπειροτέχνες κλπ) θεωρώ οτι τα στοιχεία που μας διαφοροποιούν από γιατρούς και δικηγόρους είναι κυρίως τα εξής:

1. υγεία (υπέρτατο αγαθό)

2. ελευθερία-ποινές (υπέρτατο αγαθό)

3. Γιατροί και δικηγόροι έχουν μία κοινή προέλευση ισότιμη πανεπιστημιακή, που την τηρούν και την προστατεύουν οι επαγγελματικοί τους σύλλογοι, δλδ δεν υπάρχουν μεσαίες διαβαθμίσεις ιατρών και δικηγόρων που δικαιούνται να κάνουν ιατρικές πράξεις ή να συνηγορούν υπέρ των διαδίκων ενώπιον των δικαστηρίων. Και βέβαια δεν συγκρίνονται τα επαγγελματικά δικαιώματα των νοσηλευτών ή των γραμματέων, κλητήρων με αυτά των γιατρών, δικηγόρων, κάτι που δεν ισχύει για μάς.

 

Έτσι οι πελάτες τους προσέρχονται "μετά φόβου θεού και πίστεως" και φυσικά πληρώνουν αδιαμαρτύρητα διότι δεν έχουν άλλη διέξοδο όπως λέει και ο Μπουλάς στο τραγουδάκι του "οι γιατροί κι οι δικηγόροι μας τα παίρνουν με το ζόρι..."

ΥΓ Προς θεού και πάλι δηλώνω οτι δεν θέλω να θίξω κανένα συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να επιθυμώ να ανοίξω αντιδικίες μεταξύ συναδέλφων διαφόρων βαθμίδων προέλευσης (Πανεπιστήμια, ΤΕΙ, εργοδηγοί, εμπειροτέχνες κλπ) θεωρώ οτι τα στοιχεία που μας διαφοροποιούν από γιατρούς και δικηγόρους είναι κυρίως τα εξής:

1. υγεία (υπέρτατο αγαθό)

2. ελευθερία-ποινές (υπέρτατο αγαθό)

3.

4. ασφάλεια- η πτώση κτιρίου από λανθασμένη μελέτη ή εφαρμογή της μελέτης από μηχανικό - παίρνει στον τάφο εκατοντάδες ζωές (υπέρτατο αγαθό)

ΥΓ : Υπάρχουν και νοσοκόμες που το παίζουν γιατροί αγαπητέ qmd.

Όλα προέρχονται από το σεβασμό της ανθρώπινης ζωής

Link to comment
Share on other sites

ο ιατρος και ο δικηγορος ΠΟΤΕ δεν χανουν χρηματα απο πελατη...

εγω παντως επισημαινω το πολυ ενδιαφερων ,οτι οι πιο φεσατζηδες πελατες ειναι οι συναδελφοι Μηχανικοι-το εχω ξαναπη .

Link to comment
Share on other sites

θεωρουνε οτι ειναι ιατροι..........ιατροι της οικοδομης....

 

γιατι συμφωνα με εναν αγραφο νομο πουχουνε οι ιατροι μεταξυ τους δεν πληρωνουν....

Link to comment
Share on other sites

@skeptikos δεν αμφισβητώ την ανάγκη ασφάλειας κατασκευών αλλά και πριν 100 ή περισσότερα χρόνια που δεν υπήρχαν πανεπιστήμια, ΓΟΚ και πολεοδομίες ο κόσμος έφτιαχνε κατοικίες κομψοτεχνήματα παραδοσιακής αρχιτεκτονικής...

Κάποιες νοσοκόμες μπορεί να πιστεύουν οτι είναι ισότιμες με τους προϊστάμενους τους γιατρούς, αλλά δεν νομίζω να το πιστεύει και κάποιος άλλος...

Και σίγουρα η κοινωνία μας πάσχει στο θέμα σεβασμός στην ζωή και προσωπικότητα των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Και σίγουρα η κοινωνία μας πάσχει στο θέμα σεβασμός στην ζωή και προσωπικότητα των άλλων.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να επιμείνουμε και να δουλέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το δηλωνω.....αν δεν μας δωσουνε 12αρι στον αλκαιο οι αλβανοι αυριο να μην ερθουνε στο εργοταξιο χααχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.