Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωλογική μελέτη για υπεδάφια διάθεση ΥΑΑ


Recommended Posts

Καλήσπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν ως Περιβαλλοντικός Μηχανικός μπορώ να υπογράψω γεωλογική μελέτη για υπεδάφια διάθεση υγρών αστικών αποβλήτων. Αν δηλαδή το δέχεται η υπηρεσία του Υγειονομικού.

 

Πρόκειται για βάθος 1μ με διάτρητους αγωγούς. Ουσιαστικά δηλαδή θα βρούμε απορροφητικότητα εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Τη διαπερατότητα του εδάφους θα την προσδιορίσει η γεωλογική μελέτη;;; Να δούμε τι άλλο θα δούμε. Εάν είναι έτσι, να την υπογράψεις εσύ...

Πάντως, ξεχωριστή γεωλογική μελέτη δεν έχω υπογράψει ποτέ προσωπικά, αν και γεωλογικά στοιχεία βάζω στις μελέτες μου.

Από όσο ξέρω, οι υπηρεσίες γενικά κοιτάνε μόνο το 27 (Περιβαλλοντικές Μελέτες) είτε πρόκειται για δημόσιο είτε για ιδιωτικό έργο. Δεν πιστεύω να μην σε αφήσουν να υπογράψεις, αν και πρέπει να κοιτάξεις τη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν αρκεί η διαπερατότης, θέλει και έλεγχο ύπαρξης υπόγειου υδροφορέα, κάποιον έλεγχο ότι αυτά δεν θα αναβλύσουν κάπου χαμηλότερα κλπ...

 

Συγνώμη που δεν το γνωρίζω, αλλά ο μηχανικός περιβάλλοντος είναι ξεχωριστός κλάδος; υπάγεται στο πολυτεχνείο;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν το γνωρίζω, αλλά ο μηχανικός περιβάλλοντος είναι ξεχωριστός κλάδος; υπάγεται στο πολυτεχνείο;

 

Οι ΜΗΠΕΡ ειναι σχετικα νεες σχολες, υπαρχουν τμηματα στο Δ.Π.Θ. και στο Π.Κ. αλλα ταλανιζονται και αυτοι με τα επ. δικαιωματα...

Link to comment
Share on other sites

Τη διαπερατότητα του εδάφους θα την προσδιορίσει η γεωλογική μελέτη;;; Να δούμε τι άλλο θα δούμε. Εάν είναι έτσι, να την υπογράψεις εσύ...

QUOTE]

 

Ο υποψήφιος συνεργάτης έτσι μου το διατύπωσε ως "γεωλογική μελέτη" για αυτή τη δουλειά, για υπεδ.διάθ. ΥΑΑ. Από τη στιγμή που μιλάμε για 1μ βάθος, ξέρω πολύ καλά ότι μπούρδες υπεδάφια θα είναι, ξέρω ότι άλλο αντικείμενο έχουν οι γεωλογικές μελέτες, αλλά το έγραψα όπως μου το είπαν διότι ίσως έτσι έχει επικρατήσει να ονομάζουν μια μελέτη για υπεδάφια διασπορά αποβλήτου σε κάποιες υπηρεσίες.

 

Μη σε πειράζει τόσο πολύ η εσφαλμένη ονομασία, που να δεις γεωλογική μελέτη να αποτυπώνει 2 σεισμικά με αντιδιαμετρικές κατευθύνσεις (π.χ. 45 μοίρες γωνία με το δρόμο το ένα, 135 μοίρες το άλλο!!!) και να τα καλεί και τα δύο "ενεργά" ;) Το 1 δέκα μέτρα από το άλλο...

 

Τώρα, το τι υπογράφει ο καθένας, άστο, έχω δει σε περιβαλλοντική ΒOD5 > BOD7 (και εγκεκριμένη!), έχω δει χοιρομητέρα να γεννά 5 χοιρίδια και 1 σελίδα μετά επειδή δεν έφτανε ο χώρος για τα απόβλητα τα χοιρίδια να γίνονται 2 (επίσης εγκεκριμένη) και έχω δει το ψευδάργυρο να τον αποκαλούν "κράμμα" (ομοίως εγκεκριμένη).

 

Ναι είμαστε ξεχωριστή ειδικότητα, αλλά ουσιαστικά χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα, αφού μπορούμε να κάνουμε μόνο περιβαλλοντικές (μάζί με καμμιά 10αρια μη πολυτεχνικές σχολές και όλους τους μηχανικούς) ενώ παίρνουμε μελετιτικό μόνο στην 27. Το οποίο έχει και ο πολ.μηχ. που έγραψε τον Zn κράμμα. Αλλά τι τα θες, και έτσι πέρασε η μελέτη :)

 

Για υδροφορέα κτλ κτλ προφανώς θα συμπεριληφθούν.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργη ειδικότητα πάντως.

Στο εξωτερικό ενσωματώνουν τα περιβαλλοντικά στους πολ. μηχ. Έχουν αλλάξει μέχρι και οι ονομασίες των σχολών: Civil & Environmental Engineering. Τα περιβαλλοντικά δίνονται σαν εξειδίκευση, όπως τα στατικά, τα γεωτεχνικά κτλ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην Ελλάδα επέλεξαν να τα διαχωρίσουν, με αποτέλεσμα οι πολ. μηχ. να έχουν ελλειπή περιβαλλοντική γνώση και εσείς σχεδόν καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα...Πραγματικά μεγάλο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

@cv98019

καλώς ήρθες στην ελληνική πραγματικότητα!!!

 

πάντως επί του θέματος δεν πιστεύω οτι χρειάζεται ξεχωριστή μελέτη πέραν της Περιβαλλοντικής...

Link to comment
Share on other sites

Για το εξωτερικό τι γίνεται δε το ξέρω, αν οι σχολές πολιτικών και περιβαλλοντικών μηχανικών είναι "μία", αλλά θεωρώ ότι είναι αδύνατον κάποιος να μάθει περιβαλλοντική μηχανική σε 1-2 χρόνια, αφού λες ότι είναι κατεύθυνση, όπως στατικά, συγκοινωνιακά κτλ...

 

Για τους χημικούς μηχανικούς να ήταν κατεύθυνση, να το δεχτώ. Πάντως το επίπεδο των ΜΠΕ είναι τέτοιο (όπως απαιτείται από το νομικό πλαίσιο) που και θεολόγος να είσαι, άνετα κάνεις.

 

Παρεπιπτόντος, σήμερα μου είπαν ΟΚ από το υγειονομικό, τι μου ζήτησαν να κάνω και πως να το τεκμηριώσω, θα σας πω το Σ/Κ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.