Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20% για ΑΠΥ πάνω από 300 ευρώ


Recommended Posts

αν κόψεις ΑΠΥ σε εταιρία, σου παρακρατάει εκείνη το 20% της αμοιβής σου (πλην ΦΠΑ) και σου αποδίδεται από την αφορία το επόμενο έτος. Το ΦΕΜ (10% ή 4%) αφορά προκαταβολή φόρου στην εφορίαγια οικοδομική άδεια, χορήγηση όρων δόμησης κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

1) Καταρχήν το 26% ξεκινάει από τα εισοδήματα που εισπράτονται από 1/1/2013 (δηλαδή το 26% αφορά το Οικονομικό Έτος 2014)... τα εισοδήματα του 2012 (Οικ.Έτος 2013) φορολογούνται όπως και αυτά του 2011...

2) Αυτό με το ΦΠΑ (ότι μπάινει στο εισόδημα) μην το αναφέρεις ΠΟΤΕ σε κάποιον λογιστή... θα αυτοκτονήσει...!!! χαχα

3) Οι ασφαληστ(ρ)ικές εισφορές θα αφαιρούνται λογιστικά από τα έσοδα, δηλαδή θα μπαίνουν στα έξοδα κανονικά (αυτό έχω καταλάβει μέχρις στιγμής)

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

χα, χα, χα...ελπίζω να μην το ξεχάσω και όταν ξαναμιλήσω με το λογιστή να το ρωτήσω ξανά! υ.γ έκανα μεταφορά του ποστ σε καταλληλότερο θέμα: φορολογία εισοδήματος

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

anavatis

έπρεπε να το αφήσεις κι εδώ γιατί η απάντησή μου τώρα είναι στο "πουθενά"...

anyway, μήν ξεχάσεις να μας πείς τί έγινε με τον λογιστή... χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

"σορυ" "κοντεγρ" αλλά με το που κάνω το "κοπι-πέιστ" εμφανίζεται η απάντησή σου....μου απάντησες άμεσα..."θένκς"

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.