Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ράμπα - σκάλα, χάραξη - υπολογισμός


alexlar

Recommended Posts

Γειά σας,

ήθελα να ρωτήσω (δεν γνωρίζω αν βρίσκομαι στη σωστή κατηγορία) αν γνωρίζει κανείς τον τρόπο χάραξης και υπολογισμού αυτής της κατηγορίας κλιμάκων:

http://farm1.static.flickr.com/22/27790247_291fb7aad8.jpg

είναι αυτές οι σκάλες που τις διαπερνά μια ράμπα.

Η γνώση σας θα μου ήταν πολύ σημαντική.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

είναι απλό. Σχεδιάζεις την σκάλα σου κανονικά, υπολογίζεις τα πλατύσκαλα και την ράμπα ανάλογα με την κλίση της. Οπου τέμνει η ράμπα σκάλα σβύνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έκανα μια προσπάθεια να την χαράξω έτσι αλλά νομίζω ότι δεν μπορεί να είναι τυχαία η γωνία του άξονα της ράμπας με την ευθεία του πρώτου σκαλοπατιού. Αυτή η γωνία δηλαδή πόσο πρέπει να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τρομάζω -ελαφρά έως πολύ- αγαπητοί συνάδελφοι. Ο συνδυασμός ράμπας - σκαλιών μου φαίνεται σαν το απαύγασμα της επικινδυνότητας ( λοξά σκαλοπάτια, διαφορετικά ρίχτια στις γραμμές ανάβασης κλπ ). Δεν θα ήταν απόλυτα ασφαλές να κατασκευασθεί μόνο μια ελισσόμενη ράμπα και, ενδεχόμενα, μια σκάλα σε μιά άκρη? Εκτός αν το θέαμα γιαγιάδων που θα κατρακυλούν ανεξέλεγκτα μέχρι τον πόδα της "αρχιτεκτονιάς" είναι συγκινητικώτερο από την ασφαλή και εργονομική σχεδίαση.

Αν ψάξει κανείς στις εικόνες του Google θα βρεί πληθώρα παρομοίων ηλιθίων και επικινδύνων σχεδιάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο αθεόφοβος δεν μπήκε καν στον κόπο να πάρει "φάλτσο" στα σκαλοπάτια και δημιούργησε την τέλεια παγίδα θανάτου!

http://img97.imageshack.us/img97/5238/260833103apunkdph.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που γίνομαι σπαστικός, αλλά νομίζω έχει ενδιαφέρον:

 

-προβλέπει ο κτηριοδομικός τέτοιες σκάλες;

-αν η ράμπα μεταξύ διαδοχικών σκαλοπατιών θεωρηθεί "πλατύσκαλο", επιτρέπονται πλατύσκαλα με εγκάρσια κλίση;

-καλύπτονται οι απαιτήσεις για οδεύσεις διαφυγής; (επιπλέον: άλλη όδευση για δίποδα, άλλη για δίτροχα; )

-οι ράμπες ΑΜΕΑ δεν θέλουν κάγκελο ή στηθαίο για προστασία από πτώση;

 

(και για να γίνω πραγματικά σπαστικός: ) Μόνο ένας αρχιτέκτονας θα σκεφτόταν τέτοια... :):):)

Link to comment
Share on other sites

εν πάσει περιπτώσει alexispap τη συγκεκριμένη σκάλα την έχουμε δει να πραγματοποιείται και σε ελληνικά έργα. επειδή χρησιμοποιείται για εξωτερική διαμόρφωση όσες φορές την έχουμε δει (και όχι έξοδο από εξ. κινδύνου ή στο εσωτερικό του κτιρίου) δεν νομίζω ότι απαιτούνται συγκεκριμένες προδιαγραφές πυρασφάλειας, όσο για τα κεκλιμένα πλατύσκαλα δεν γνωρίζω αν και για να έχει πραγματοποιηθεί τόσες φορές στο εξωτερικό και εδώ πιστεύω ότι μπομρεί κάτι να γίνει. zervasgr δεν είπα κάτι από αυτά για τα οποία μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.