Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λιθόχτιστο αγροτικό κελί στην Κύθνο


Recommended Posts

Τα σεβη μου σε όλον τον αρχιτεκτονικό κόσμο. Παρακαλω πολύ ξέρει κανεις την διαδικασία επισκευής και νόμιμης οίκησης αγροτικού λιθόκτιστου κελιού σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου? Προκειται για 40 τ.μ. (Υπάρχει σχετική διάταξη βάσει κάποιου ΦΕΚ για την Κύθνο που εξαιρεί αυτά τα τετραγωνικά από την συνολική νόμιμη δομήσιμη επιφάνεια.) Ευχαριστώ

 

Κώστας Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ

 

********************************************

 

Δεν γνωριζει κανενας? Δεν ετυχε σε κανεναν η αναπαλαιωση παλιου λιθοχτιστου αγροτικου σπιτιου?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα. Γι αυτο ρωταω για να εχω μια γενικη εικονα.. Δυστυχως θα πρεπει να παω και να ρωτησω αυτους.. Ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω κάτι ψιλοάσχετο. Μη χρησιμοποιείτε τον όρο ''Αναπαλαίωση''. Αυτό σημαίνει ότι παίρνω κάτι καινούριο και το επεξεργάζομαι ώστε να δείχνει παλιό. Για περιπτώσεις παλαιών (ημι)κατεστραμμένων κτισμάτων που χρήζουν επισκευής το ορθότερο είναι ''Αποκατάσταση''.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω κάτι ψιλοάσχετο. Μη χρησιμοποιείτε τον όρο ''Αναπαλαίωση''. Αυτό σημαίνει ότι παίρνω κάτι καινούριο και το επεξεργάζομαι ώστε να δείχνει παλιό.

 

Δεν υφίσταται τέτοιος όρος συνάδελφε. Έγινε χρήση, μόνο μία φορά (επίσημα και σε βιβλιογραφία) από τον Ανασ. Ορλάνδο και έχει αποδειχθεί ότι ως νεολογισμός ήταν απολύτως άστοχος και ατυχής.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος είναι δόκιμος...

αναπαλαιώνω [anapaleσno] -ομαι P1 : δίνω σε κτ. καινούριο τη μορφή, τα χαρακτηριστικά παλαιού, το κάνω να φαίνεται παλιό. || (επέκτ.) αντί του αποκαθιστώ1β. [λόγ. αναπαλαί(ωσις) -ώνω (αναδρ. σχημ.)]

 

Συμφωνώ με ss_sk.

Link to comment
Share on other sites

http://sfr.ee.teiath.gr/htmSELIDES/Technology/Orogramma/Or010.pdf

 

Δικό σου, τσίμπα το.

 

Θα σκαννάρω και το σημείο απ' την επίσημη βιβλιογραφία όπου δικαιολογεί πλήρως και γιατί είναι αδόκιμος και θα στον στείλω λειαν συντόμως.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδόκιμος όρος? Ακόμη καλύτερα. ''Εδώ'' μου κάθεται!

 

Αλλά δεν ξέρω. Ο όρος ''ανά'' χρησιμοποιείται τακτικά (π.χ. ανακεράμωση, αναδόμηση) για να υποδηλώσει την αποκατάσταση πρότερης κατάστασης. Ο Babiniotis τί πρεσβεύει περί αυτού?

 

Κάπου διάβασα ότι επί Τρίτση έγινε το μεγάλο μπαμ στη χρήση του όρου. Ας όψεται που ήταν αρκετά καλός στα υπόλοιπα αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδόκιμος όρος? Ακόμη καλύτερα. ''Εδώ'' μου κάθεται!

 

Αλλά δεν ξέρω. Ο όρος ''ανά'' χρησιμοποιείται τακτικά (π.χ. ανακεράμωση, αναδόμηση) για να υποδηλώσει την αποκατάσταση πρότερης κατάστασης. Ο Babiniotis τί πρεσβεύει περί αυτού?

 

Ο Μπαμπινιώτης ανέφερε (τουλάχιστον σε προηγούμενη έκδοση) στο λήμμα "Βούλγαρος" ότι είναι και οι (μ)ΠαοκτΣήδες (κοροϊδευτικά). Τι να πρωτοδεχτούμε ... ; :???:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.