Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσα κυβικά οπλισμένου μπετόν;


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας

Θα ήθελα να μάθω (με πρόχειρο υπολογισμό) πόσα κυβικά μπετόν θα χρειαστώ για μια ισόγεια κατοικία 120τμ συμπεριλαμβανομένου 50τμ υπογείου, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι πολιτικός μηχανικός κάνε κάποιο προσχέδιο, ειδάλλως συμβουλέψου έναν πολ/κο μηχ/κο και μετά κάνε προμέτρηση να δείς την τάξη μεγέθους της ποσότητας του σκυροδέματος και του σιδ. οπλισμού.

 

Αν είσαι ιδιοκτήτης μη μηχανικός επισκέψου έναν μηχανικό και συζητήστε τα.

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα.Πιστευώ ότι θα πάει περίπου στα 100 κυβικά,μαζί με κάτι απώλειες στη θεμελίωση.Και αυτά με τη προυπόθεση ότι η θεμελίωση αποτελείται από μεμωνομένα πέδιλα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη ευτυχώς για μένα έχω πατέρα μηχανικό που πλέον ανήκει στους παλιούς και μου έχει συστήσει αυτό τον κανόνα.

Βάσει των μελετών παλιότερα που δεν είχαν τις σημερινές απαιτήσεις μου είχε προτείνει 0,25 αλλά εμπειρικά μετά από

προμέτρηση βάσει σχεδίου πιστεύω ότι κυμαίνεται μεταξύ 0,35 και 0,40.Απλά για τη θεμελίωση και το υπόγειο διατηρώ

μια επιφύλαξη.Συνήθως μου βγαίνει παραπάνω.Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.