Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη ύδρευσης - αποχέτευσης


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Είμαι νέος μηχανικός και παρακαλώ τα παλαιότερα μέλη της κοινότητάς μας αν θέλουν να με βοηθήσουν.

Χρειάζομαι μια σωστή πρότυπη μελέτη ύδρευσης σε πχ 2όροφο με υπόγειο ή τριόροφο με υπόγειο κτλ.

Μια βασική απορία μου είναι απο πού να ξεκινήσω δηλ: πού να τοποθετήσω τον κεντρικό συλλέκτη που "παίρνει" απο την ΕΥΔΑΠ και κάνει διανομή στα στοιχεία των κατοικιών.

Παρακαλώ αν κάποιος έχει να "δώσει" κάτι, είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτος.

 

Επίσης αν ξέρετε κάποιο καλό βιβλίο που να αναλύει τέτοια θέματα, όχι σε τρελό βάθος, αλλά να εξηγεί κατ'αρχήν πώς γίνεται η μελέτη, κλίσεις που πρέπει να δώσω στις σωληνώσεις κτλ.

 

Με τιμή,

 

Perifanos

Link to comment
Share on other sites

δες τα παραδείγματα που έχει η 4Μ στο site (ισως ψάξε και στο site της τεκδοτικης που συνεργαζονται).

θα σου πρότεινα να διαβάσεις και τις τεχνικές οδηγίες τεε (ΤΟΤΕΕ) σχετικα με υδρευση και αποχετευση. ειναι το σημειο εναρξης πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα) μια σειρα απο μπλε βιβλιαράκια εκδόσεως Ιδρύματος Ευγενίδου που καλύπτουν τεχνικά και μηχανολογικά ζητήματα. Ενα από αυτά τιτλοφορείται υδραυλικές εγκαταστάσεις και νομίζω θα σου είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Μήπως θα μπορούσατε να μου απαντήσετε άν τον κεντρικό συλλέκτη πρέπει να τον τοποθετήσω κοντά στην είσοδο της πολυκατοικίας ή δεν υπάρχει πρόβλημα όπου και να τον τοποθετήσω. Για να απαντήσω μόνος μου, θεωρώ ότι προτιμότερο είναι να τοποθετηθεί κοντά στην είσοδο της πολυκατοικίας ώστε να είναι εύκολη η πρόσβαση στους υπαλλήλους της υπηρεσίας να μετρήσουν τις καταναλώσεις. Παρακαλώ επιβεβαιώστε...

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρητές ύδρευσης είναι κοντά στην είσοδο, συνήθως κοντά στους μετρητές της ΔΕΗ. Δείχνεις μια παροχή για κάθε ιδιοκτησία και μια κοινόχρηστη που πάει και στο λεβητοστάσιο.

 

Επίσης προτείνω να δεις και αυτό το βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα βιβλια έχουν λυμενα παραδειγματα?ας πουμε για δυοροφες κατοικιες.

για απλες ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις (μονοροφα-δυοροφα) υπαρχει κανενα καλο βοηθημα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για απορίες του είδους "μπορεί να μπει εκεί το φρεάτιο με τους υδρομετρητές" νομίζω ότι η πολεοδομία όπου θα κατατεθεί η άδεια μπορεί να δώσει μια σίγουρη απάντηση. Διότι δεν είναι μόνο θέμα κανονισμών αλλά και της αντίλιψης του κάθε ελεγκτή. Αλλιώς βλέπει τα πράγματα ο ένας αλλιώς ο άλλος.

 

Γενικά έχεις ευχαίρια ως προς το που θα βάλεις τους μετρητές. Μπορείς σε φρεάτιο κάπου που έχεις χώμα, μπορείς στο υπόγειο σε κάποιον τοίχο κλπ κλπ. Κυρίως θα έλεγα να διαλέξεις τη θέση των μετρητών ώστε να είναι βολική η όδευση των σωλήνων από το δίκτυο ύδρευσης ως τους μετρητές και από τους μετρητές ως τα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω.

Bill, αγόρασα το βιβλίο που μου πρότεινες αλλά έχω να κάνω μια παρατήρηση.

Όπως όλα τα βιβλία της ίδιας σειράς, διακρύνω ότι είναι euro-oriented...

Με αυτό εννοώ ότι:

1. Είναι προχειρογραμμένο

Χρησιμοποιεί καθαρεύουσα σε αρκετά σημεία. (Έλεος πια!!!)

2. Δεν προσφέρει σας έντυπο βιβλίο τίποτα ιδιαίτερο (αναφέρομαι στο κομμάτι της μεθοδολογίας που διαφημίζει)

3. Τo cd που περιέχει, έχει κάποιες εφαρμογές αλλά αυτές είναι εξειδικευμένες σε μεγάλα έργα. Μια ποταπή πολυκατοικιούλα δεν έχει, για παράδειγμα. Ααα έχει και ιό... Τουλάχιστον αυτό "λέει" ο φίλος μου ο Kaspersky!

 

Τέλος πάντων θα μου πείς με 31.5€ τι περιμένεις;

Ας το είχε ακριβότερο και άς είχε ορθή, σύγχρονη μεθοδολογία και πρακτικές με σοβαρά σχέδια.

Πάντως σε ευχαριστώ, σε κάθε περίπτωση, άλλωστε τα σχόλια είναι για το βιβλίο. Σε καμμία περίπτωση δεν θίγω εσένα (νομίζω ότι είναι σαφές αυτό).

Άλλωστε θα ήθελα να ακούσω και τα δικά σου σχόλια.

 

Με τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.