Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα πληρώνει η ΔΕΗ για τους στύλους


lefterism

Recommended Posts

Θα πληρώνει η ΔΕΗ για τους στύλους

 

Κέρδισε ο δήμος Ηρακλείου τη διαμάχη που είχε με τη ΔΕΗ, μετά την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας, που δέχεται την απόφαση του δήμου να επιβάλλει τέλη για τους στύλους της ΔΕΗ και του ΟΤΕ.

 

Η ΔΕΗ είχε προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας κατά της απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου Ηρακλείου, που καλεί την επιχείρηση και τον ΟΤΕ να πληρώνουν συγκεκριμένο ποσό για κάθε στύλο ή ΚΑΦΑΟ, που βρίσκονται στην πόλη. Το Συμβούλιο απέρριψε την προσφυγή και τώρα οι οικονομικές υπηρεσίες του δήμου συντάσσουν τους βεβαιωτικούς καταλόγους, από τους οποίους θα προκύψουν έσοδα για το δήμο περίπου οχτακοσίων χιλιάδων ευρώ

 

 

πηγές

http://www.2810.gr/crete/index.php?option=com_content&view=article&id=5619:2010-06-04-09-07-25&catid=2:kriti-more&Itemid=86

http://www.pagritianews.com/1/3/13377.nphtml

http://troktiko.blogspot.com/2010/06/n_04.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αυτό δεν έχει ξαναγίνει...

'να πληρώνουν συγκεκριμένο ποσό για κάθε στύλο ή ΚΑΦΑΟ, που βρίσκονται στην πόλη.'

Ως κακοαισθητική παρέμβαση? Ως εμπόδιο στην ανάπτυξη οικοδομιών ή διαπλάτυνση δρόμων?

Για ποιό λόγο πρέπει η ΔΕΗ και ο ΟΤΕ να πληρώνει τους Δήμους για κάθε στυλο?

Οι παραπάνω ΔΕΚΟ επεκτείνουν και εκμεταλλεύονται τους εν λόγω στύλους για κοινή ωφελεία...Για να μπορεί ο κάθε καταναλωτής να έχει ηλεκτρικό ρεύμα και τηλεφωνία...

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπάνω ΔΕΚΟ επεκτείνουν και εκμεταλλεύονται τους εν λόγω στύλους για κοινή ωφελεία...Για να μπορεί ο κάθε καταναλωτής να έχει ηλεκτρικό ρεύμα και τηλεφωνία...

 

ΔΕΚΟ? Παλιά. Τώρα ανήκουν σε ιδιώτες οι οποίοι μας χρεώνουν και με το παραπάνω. Οπότε να πληρώσουν και αυτοί.

Άσε που η ΔΕΗ και ο ΟΤΕ πάντα χρεώνουν όταν βάζουν καινούργιους στύλους, και δεν χρεώνουν και λιγα…

Link to comment
Share on other sites

Να δω πότε κάποιος δήμος, σε επέκταση που θα κάνει, θα δημιουργήσει ικανά τούνελ και θα αναγκάζει όλες τις ΔΕΚΟ να περνάνε από εκεί και επί πληρωμή....

Link to comment
Share on other sites

Ξερείς Erling κατι παρόμοιο συζητούσα με κατι ΔΕΗτζίδες απο την Κατερίνη σε ένα έργο που ήμουν στη Λεπτοκαρυά. Μου έλεγαν οτι η ΔΕΗ επιδοτεί κατα 50% την υπογειοποίηση καλωδίων της εν ειδη εξωραϊσμού των τοπίων. Αλλά... κανένας δεν θέλει να πληρώσει κάτι τέτοιο.

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

λογικό δεν είναι? γιατί να διαλέξεις την υπογειοποίηση όταν είναι τόσο ακριβή?

όσο για πόσο χρεώνονται οι επεκτάσεις των δικτύων ΔΕΗ, ξέρω πολύ καλά πόσο πάει το μαλλί, από μέσα από την ΔΕΗ...

τις περισσότερες φορες οι μελέτες των επεκτάσεων υπερχρεώνονται κατά του πελάτη για κέρδος της ΔΕΗ αλλά και του εργολάβου που θα την κάνει την επέκταση...

Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό...

Π.χ. Ένας πελάτης χτίζει σπίτι στην άκρη του Θέου, έστω μόνιμα και όχι αυθαίρετα...Κάνει αίτηση για ηλεκτροδότηση και φυσικά θα επιβαρρυνθεί το κόστος επέκτασης του δικτύου της ΔΕΗ...Γιατί λοιπόν η ΔΕΗ πρέπει να πληρώσει για αυτην την επέκταση τον Δήμο?

Όσο για τον αν είναι ΔΕΚΟ ή όχι, όταν το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών ανήκει στο Ελληνικό κράτος, ουσιαστικά είναι ΔΕΚΟ...

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

όσο για πόσο χρεώνονται οι επεκτάσεις των δικτύων ΔΕΗ, ξέρω πολύ καλά πόσο πάει το μαλλί, από μέσα από την ΔΕΗ...

 

Αφού λοιπόν ξέρεις απο μέσα απο την ΔΕΗ πόσο πάει το μαλλί, τότε ξέρεις οτι ενίοτε η ΔΕΗ πάει και βάζει στύλους όπου της καπνίσει, εκτος και εαν τους προλάβεις. Μετα την αποχώρηση ουδεν λάθος αναγνωρίσεται...

 

Π.χ. Ένας πελάτης χτίζει σπίτι στην άκρη του Θέου, έστω μόνιμα και όχι αυθαίρετα...Κάνει αίτηση για ηλεκτροδότηση και φυσικά θα επιβαρρυνθεί το κόστος επέκτασης του δικτύου της ΔΕΗ...Γιατί λοιπόν η ΔΕΗ πρέπει να πληρώσει για αυτην την επέκταση τον Δήμο?

Όσο για τον αν είναι ΔΕΚΟ ή όχι, όταν το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών ανήκει στο Ελληνικό κράτος, ουσιαστικά είναι ΔΕΚΟ...

 

ΟΚ, σειρά μου τώρα. Τι δουλεία έχει η ΔΕΗ και εισπράτει λεφτά υπερ ΕΡΤ?Ε?

 

Επίσης, ο καιρός γαρ εγγύς και το πλειοψηφιακό πακέτο των μετοχών ΔΕΝ θα ανήκει στο Ελληνικό κράτος. Ήδη έχουν εξαγγελθεί ιδιωτικοποιήσεις ΔΕΗ, ΔΕΥΑΠ, κλπ απο την κυβέρνηση, με το managment (τουλάχιστον) να περνάει σε ιδιώτες. Επίσης, το μονοπώλιο θα σταματήσει και θα έρθουν ιδιωτικές εταιρίες (βλέπε ΜΕΤΚΑ) οι οποίες εαν και θα χρησιμοποιούν το υπάρχον δίκτυο μπορεί να εγκαταστησουν και δικό τους (μπορεί). Τι θα γίνει λοιπόν? Η κάθε εταιρία θα βάζει στύλους όπου γουστάρει?

 

Δηλαδή όταν η Forthnet, Tellas, κλπ απλώνουν ιδιόκτητο δίκτυο, δεν παίρνουν άδεια απο κανέναν?

 

Δεν ξέρω πόσο "μέσα" είσαι στη ΔΕΗ (δεν είναι προσωπική επίθεση αυτό) αλλα κάθε λογικός άνθρωπος καταλαβαίνει οτι η παραπάνω απόφαση είναι πέρα για πέρα σωστή.

 

Και εαν είναι ΔΕΚΟ, τότε να μην χρεώνουν τους δήμους για την κατανάλωση, πως σου φαίνεται αυτό? Κοινή ωφέλεια όπως λες και εσύ, για να έχει κάθε απομακρυσμένος δήμος φώς... όχι για αυτούς αλλα για τον φουκαριάρη τον δήμαρχο...

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς να ξεκαθαρήσουμε κάτι: δεν είμαι υπάλληλος της ΔΕΗ, δούλευα για έναν εργολάβο της ΔΕΗ..Όποτε ξέρω τις π@@στιές γίνονται στην ΔΕΗ...και όχι μόνο στις επεκτάσεις των δικτύων...

Έχεις δίκιο, κάνουμε μελέτες του κ@λού...Ένας στύλος εκεί, ένας παραπέρα...Συνέχεια τα συνεργεία μου δε μπορούσαν να δουλέψουν από διαμαρτυρόμενους πολιτες που δεν ήθελαν να μπουν οι στύλοι στην ιδιοκτησία τους...Δίκιο είχαν, αλλά και εγώ από την πλευρά του εργολάβου, δεν είχα το δικαίωμα να αποφασίζω που να βάλω στύλους...

Για την ΕΡΤ, μαζί σου...Πιο νταβατζιλίκι από αυτό δεν υπάρχει...Εγώ ΕΡΤ βλέπω μόνο για αθλητικά, άντε και για μια καλή ταινία...Γιατί να πληρώνω τουλάχιστον 20 ευρώ το δίμηνο γι αυτό?

Στον ΟΤΕ, το management αν θυμάμαι είναι της γερμανικής Deutche Telecom...Και καλώς είναι έτσι...Από την στιγμή που είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο, το management πρέπει να έχει άλλη μορφή...Ανάφερα την κοινή ωφελεία, γιατί μέχρι σήμερα παροχή ηλεκτρικού ρεύματος γίνεται από την ΔΕΗ...Όταν πια θα είναι διαδεδομένη η πώληση ηλεκτρικού ρεύματος και από ιδιώτες, τότε θα γίνει το μεγάλο ξεκαθάρισμα...

Μέχρι τότε, καλα να σκεφτούν ο κάθε Δήμος τι δημοτικά τέλη χρεώνουν και αυτοί στη ΔΕΗ, τι παροχές και προνόμια δίνουν στους δημότες τους και μετά να βρίσκουν τέτοιους τρόπους για έσοδα...Κατά τη γνώμη μου, δε βρίσκω καμμιά ουσιαστική αιτιολόγηση αυτής της απαίτησης των Δήμων...

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Στον ΟΤΕ, το management αν θυμάμαι είναι της γερμανικής Deutche Telecom...Και καλώς είναι έτσι...Από την στιγμή που είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο, το management πρέπει να έχει άλλη μορφή...Ανάφερα την κοινή ωφελεία, γιατί μέχρι σήμερα παροχή ηλεκτρικού ρεύματος γίνεται από την ΔΕΗ...Όταν πια θα είναι διαδεδομένη η πώληση ηλεκτρικού ρεύματος και από ιδιώτες, τότε θα γίνει το μεγάλο ξεκαθάρισμα...

Μέχρι τότε, καλα να σκεφτούν ο κάθε Δήμος τι δημοτικά τέλη χρεώνουν και αυτοί στη ΔΕΗ, τι παροχές και προνόμια δίνουν στους δημότες τους και μετά να βρίσκουν τέτοιους τρόπους για έσοδα...Κατά τη γνώμη μου, δε βρίσκω καμμιά ουσιαστική αιτιολόγηση αυτής της απαίτησης των Δήμων...

 

Και εγώ που δεν έχω καν τηλεόραση? Τι να πω για το νταβατζιλίκι?

 

Όταν όμως είχα κάνει αίτηση για μεταφορά 5 στύλων ΔΕΗ απο το εργοτάξιο μου γιατι έπεφταν πάνω τους τα κτίρια και πλήρωσα μαμησιάτικα 30.000Euro, μετά που η ΔΕΗ ήθελε να κόψουμε τη κυκλοφορία στο δρόμο για να περάσει καλώδια κάθετα εγώ δεν έπρεπε να τους χτυπήσω στο ψαχνό? Αυτό δεν είναι δίκαιο?

 

Για το ξεκαθάρισμα όπως είπα ο καιρός γαρ εγγύς...

 

Για το τι δημοτικά τέλη χρεώνουν οι δήμοι στη ΔΕΗ, δεν ξέρω όποτε δεν μπορώ να σχολιάσω.

 

Κατα τα άλλα συμφωνούμε οτι διαφωνούμε. Δέκα μηχανικοί - δέκα γνώμες που λένε...

Link to comment
Share on other sites

<<η ΔΕΗ ήθελε να κόψουμε τη κυκλοφορία στο δρόμο για να περάσει καλώδια κάθετα εγώ δεν έπρεπε να τους χτυπήσω στο ψαχνό? Αυτό δεν είναι δίκαιο?>>

 

Δλδ θα προτιμούσες να φας κανα καλώδιο στο δόξα πατρί? Ή να δημιουργηθεί κανά εργατικό ατύχημα και να τρέχεις μια ζωή στα δικαστήρια? Είναι υποχρεωμένοι να παίρνουν τα στοιχειώση μέτρα ασφαλειάς...Αλλά όταν δε τα παίρνουν είναι δολοφόνοι, όταν προσπαθούν να τα πάρουν, είναι ασύδοτοι...

 

Αυτό όμως είναι δημοκρατία φίλε, Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.