Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα πληρώνει η ΔΕΗ για τους στύλους


lefterism

Recommended Posts

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Σε ποιο άλλο κράτος, ενώ υπάρχει υπόγειο καλώδιο θα το ανέβαζαν σε κολώνα για να σε συνδέσουν εναέρια???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αν είχαμε και πλήρως υπόγειο δίκτυο ηλεκτροδότησης, δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν στη χώρα που ο καθένας σκάβει όποτε του έρθει, όσες φορές του έρθει και όπου του έρθει lol

Link to comment
Share on other sites

Topap, προφανώς για κάποιους δικούς σου λόγους, φαίνεται

να μην είσαι διατεθειμένος να εντοπίσεις το πραγματικό πρόβλημα

και την μοναδική λύση του !

 

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις το Post #4 (του erling) και να

απαντήσεις και στο δικό μου ερώτημα (Post #28) και τότε

θα δεις από που πρέπει να γίνει η αρχή για να μπει μια τάξη

στο μπ******ο !!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα, η δουλειά που αναφέρω στο post μου έγινε χωρίς πρόβλημα, απλώς φάγαμε περίπου ένα μήνα με τη χαρτούρα, τα λεφτά που πληρώσαμε τα πήραμε πίσω. Για την ιστορία, μιας και το έθιξες στο post σου (στο (2)), η γη ήταν δημόσια παλιά, τώρα είναι ιδιωτική, οπότε ο πελάτης είχε κάθε δικαίωμα να ζητήσει απο την ΔΕΗ την απομάκρυνση με δικά της έξοδα. Αλλά άντε να συνεννοηθείς με την ΔΕΗ επ’ αυτού...

 

Κατά τα άλλα, κουβέντα κάνουμε, ελπίζω να μην σε έθιξε ο όρος «μπ******ο»... Με τα πιο πολλά που αναφέρεις στο post συμφωνώ μαζί σου. Αυτό που σκέφτομαι εγώ όμως είναι, εν τέλει ας πληρώσει το κράτος αυτά που χρωστάει στη ΔΕΗ όλα αυτά τα χρόνια και με την σειρά της η ΔΕΗ ας αρχίσει να καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να πετάει στύλους παντού αναλόγως με το που την βολεύει.

Το ερώτημα σου το είδα και η δικιά μου απάντηση είναι ότι από κάπου πρέπει να αρχίσει η λύση. Και η γνώμη μου είναι ότι αν αναγκαστεί η ΔΕΗ να πληρώνει για την χρήση της γης (ιδιωτικής ή δημόσιας) τότε και αυτή θα αρχίσει να απαιτεί πράγματα από τους πολίτες και το κράτος (πολύ σωστά). Αν πάψει να φέρεται σαν ΔΕΚΟ και να αρχίσει να σκέφτεται σαν εταιρία που πρέπει να έχει κέρδος (με ένα κοινωνικό προφίλ) τότε μπορεί και να βγει άκρη.

 

Η γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μερικοι εδω μεσα παρουσιαζουν κοινωφελες ιδρυμα την ΔΕΗ.Θαθελα εκ πειρας να τους πληροφορησω οτι αυτο το κοινωφελες ιδρυμα δρα ανεξελεκτα μονοπωλιακα ,σχεδον φασιστικα σ'ολες σχεδον τις δραστηριοτητες του,και τιποτα δεν θυμιζει δημοσια επιχειρηση.Π.Χ,Ηλεκτροδοτηση οικιας:πανακριβα τελη συνδεσης.Ηλεκτροδοτηση οικιας εκτος σχεδιου(απαιτειται εργο)5 κολωνες μεταφορας μεσης 20ΚV συν Μ/Σ υποβιβασμου 12600 ευρω και μαλιστα σε ερωτηση γιατι τα 20KV πανω απο την οικια και ο Μ/Σ μπαστακας μπροστα στο σπιτι και οχι η μεταφορα με οικολογικες πλεξουδες χαμηλης? Η απαντηση που πηρα ηταν οτι πρεπει να υπαρχει προβλεψη και για μελλοντικους χρηστες.Μαλιστα ,δηλαδη εγω πληρωνω και για τους μελλοντικους,δηλαδη συμβαλλω στην αναπτυξη της χωρας ,με ξενα κολυβα η ΔΕΗ μπροσταρης.

Link to comment
Share on other sites

δικιο έχεις και αγανακτείς

 

όμως μόλις η ΔΕΗ ιδιωτικοποιηθεί η απάντηση που θα λαμβάνει ο δυσμοιρος ο πολίτης είναι

"λυπόμαστε αλλά δε μας συμφέρει οικονομικά να σας συνδέσουμε με το δικτυο, σας ευχαριστούμε για την κατανόηση"

:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εφόσον όλοι εμείς πληρώνουμε για την επέκταση του δικτύου, πως αυτόστην τελική ανοίκει στην ΔΕΗ και όχι στους καταναλωτές?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η ΔΕΗ χρεώνει τους προς σύνδεση πελάτες χαμηλής τάσης ανάλογα με την ευθεία απόσταση που έχει ο κοντινότερος ηλεκτροδοτημένος στύλος ΧΤ, ανεξαρτήτως αν η γραμμή που θα κατασκευαστεί θα είναι μεγαλύτερου μήκους (μικρότερου προφανώς αποκλείεται),αν η γραμμή θα ξεκινά από το στύλο αυτό ή από άλλο, αν θα χρειστεί κατασκευή νέου υποσταθμού, αν θα γίνει ενίσχυση ακόμη και σε μεγάλο μήκος του δικτύου ΧΤ η και αύξηση του αριθμού των αγωγών, αν θα απαιτηθεί ππαραλλαγή του υπάρχοντος δικτύου, και αν θα γίνει επέκταση του δικτύου μέσης τάσης, κλπ. Επομένως η γκρίνια ότι δήθεν πληρώνεις εσύ για τον υποσταθμό για την εξυπηρέτηση μελλοντικών πελατών κλπ δεν ευσταθεί.

Φυσικά πληρώνεις (εν μέρει) το δίκτυο που θα πάρεις ρεύμα, Και από αυτό μελλοντικά θα συνδεθούν άλλοιμπελάτες μελοντικά. Πόσο άδικο είναι αυτό?.

Μάλλον καθόλου. Σκέψου καλλίτερα πόσα χιλιόμετρα δίκτυο έχει γίνει (πληρωμένο από πολλούς άλλους) από το εργοστάσιο παραγωγής μέχρι το στύλο από τον οποίο θα πάρεις ρεύμα εσύ, και διαμαρτύρεσαι για τα λίγα μέτρα που θα πληρώσεις, επειδή κάποιο ι άλλοι θα επωφεληθούν από αυτό μελλοντικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.