Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε εκτός σχεδίου του 1972 με προυπάρχον κτίσμα


Recommended Posts

Έχω στα χέρια μου τοπογραφικό που συνοδεύει άδεια προσθήκης κατ' επέκταση ισογείου, του 1972.

Το οικόπεδο ήταν τότε εκτός σχεδίου (περιοχή εκατέρωθεν Αλίμου) και μπήκε στο σχέδιο το 1987. Ήταν 819τμ πριν μπει στο σχέδιο και μετά την ένταξή του έμεινε 647τμ. Το τοπογραφικό δεν αναφέρει όρους δόμησης αλλά μόνο οτι η προσθήκη έγινε βάσει του Βασιλικού διατάγματος 3275 του 1955.

 

Κάποιος παλιός μηχανικός μου είπε οτι κάποτε στα εκτός σχεδίου εφόσον προυπήρχε μέσα κτίσμα, μπορούσες να πάρεις άδεια για προσθήκη. Ξέρει κανείς πού μπορώ να το βρω αυτό;

 

Προσπαθώ να βρω τους όρους δόμησης που ίσχυαν τότε στο συγκεκριμένο εκτός σχεδίου οικόπεδο (για να κάνω εξαίρεση από κατεδάφιση κάποιων επιπλέον τετραγωνικών που χτίστηκαν καθ΄ υπέρβαση της άδειας τότε). Στο ΒΔ3275/55 δε βρήκα κάτι.

 

Στην Πολεοδομία δεν έβγαλα άκρη (!) και μου είπαν να το ψάξω μόνη μου. Το μόνο που βρήκα είναι το ΦΕΚ111/68 που μιλά για οικισμούς προ 23 και δίνει κάποιους όρους δόμησης. Στην Πολεοδομία μου είπαν πως δεν το έχουν ξαναδεί και δεν το δέχονται.

 

Τέλος πάντων τι ίσχυε στην περιοχή το 1972 για τα εκτός σχεδίου;;;; Ξέρει κανείς;

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης για τα εκτός σχεδίου καθορίστηκαν αρχικά με το Π.Δ. της 23-10-1928 (ΦΕΚ 231/Α/1928)

Αρθ. 5 Παρ. 1

Έλάχιστο εμβαδό 4.000 μ2

"Συντελεστης Δόμησης" 0.1

Απόσταση απο τα όρια 15 μ.

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης για τα εκτός σχεδίου καθορίστηκαν αρχικά με το Π.Δ. της 23-10-1928 (ΦΕΚ 231/Α/1928)

Αρθ. 5 Παρ. 1

Έλάχιστο εμβαδό 4.000 μ2

"Συντελεστης Δόμησης" 0.1

Απόσταση απο τα όρια 15 μ.

 

Εχω την εντυπωση οτι ο συντελεστης δομησης ειναι 0.05 και οχι 0.1 !! Στα 4 στρεμματα μπορει καποιος να χτισει 200τ.μ. μεγιστο ! Και αν εχει παραπανω απο 4, παει κλιμακωτα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο αλλά το ερώτημα είναι το εξής:

Πώς λοιπόν μπόρεσε να βγει νόμιμη άδεια το 1972 σε οικόπεδο 820τμ εκτός σχεδίου (για προσθήκη κατ'επέκταση);;;

Αυτό το παραθυράκι ψάχνω να βρω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτι βρήκα (δεν το είχα προσέξει καλά)

Παραθέτω τα δύο πρώτα άρθρα του ΒΔ3275/1955. Δείτε την παράγραφο 3 του άρθρου 2.΄

 

Αναφέρει:

 

3. Γήπεδα περί ών η §1, [highlight=red:aae2dd31b5]οικοδομήσιμα κατά τας μέχρι τούδε διατάξεις[/highlight:aae2dd31b5], [highlight=red:aae2dd31b5]εξακολουθούν να είναι[/highlight:aae2dd31b5] τοιαύτα έστω [highlight=red:aae2dd31b5]και αν δεν έχουν [/highlight:aae2dd31b5]το κατά την αυτήν &1 [highlight=red:aae2dd31b5]εμβαδόν των 4.000 μ2[/highlight:aae2dd31b5]. [highlight=red:aae2dd31b5]Προκειμένης ανεγέρσεως κατοικίας [/highlight:aae2dd31b5]επί των γηπέδων αυτών [highlight=red:aae2dd31b5]επιτρέπεται η αύξησις της [/highlight:aae2dd31b5]κατά την § 1 καλύψεως μέχρι πεντήκοντα εκατοστών (50 %), χωρίς πάντως η κάλυψις αύτη να υπερβαίνη τα τετρακόσια (400) τετρ. μέτρα.

 

 

Αυτό σημαίνει οτι αυτή η "αύξηση" της "προκειμένης κατοικίας" πρέπει να γίνει τηρώντας ποιούς όρους;

Κυρίως με ενδιαφέρει απόσταση από τα όρια που στο δικό μου κτίσμα είναι μόλις 1,05μ (στην προκείμενη κατοικία ήταν 2,20μ και με την προσθήκη έγινε 1,05μ)

n32751955_164.doc

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.