Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Έλλειψη θεμελιακής γείωσης


Recommended Posts

Μπορεί να περαστεί ταινία χαλκού περιμετρικά των θεμελίων και έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τη θεμελιακή.

 

Το θέμα είναι το εξής. Το σπίτι έπρεπε να έχει θεμελειακή εξ αρχής άρα δεν πρέπει να συμβιβαστείς με μία ράβδο και μία υπογραφή. Και επίσης η γείωση είναι η κύρια προστασία από το ΘΑΝΑΤΟ του ένοικου λόγω ηλεκτροπληξίας. Δεν παίζουμε με αυτά.

 

Και μην ακούσω παλιά βάζαμε ένα πάσσαλο και τελείωσε, http://www.youtube.com/watch?v=5LUohAiymEg...

Ηταν παρανομο?

Ελεγε πουθενα καποιος κανονισμος ότι ήταν παρανομο το ηλεκτροδιο και όριζε τη μεθοδο της γείωσης θεμελειακης ως μόνη και σωστη? Δεν νομιζω, απλά τώρα έγινε υποχρεωτικη η θεμελιακη και κάθε τι λιγότερο θεωρείται μή σωστο και νόμιμο (?).

Παλια συνδεαν τη γειωση της εγκαταστασης στους αγωγους της ύδρευσης και επισης υπήρχε η αμεση γείωση (στην Αττικη) και αυτα υπάρχουν ακομη σε παλια κτίρια και καποιες πειοχες.

Παρανομο όχι, επικυνδυνο όμως ναι!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να γίνετε μέτρηση της γείωσης; Αν γινόταν πόσες φορές ήταν μέσα στα ορθά πλαίσια;

 

ΥΓ Μες στο quote με τα λόγια μου βρέθηκε το Ντιρλαντά! Αν το έβαλες εσύ να σε καλά! Το διασκέδασα καθώς κατάγομαι από Κάλυμνο...

Link to comment
Share on other sites

μετρηση γείωσης? Τι ειναι αυτό...χτύπα ενα ηλεκτροδίο και είναιο όλα οκευυυ!

 

Στα ορθα πλαισια σχεδον...ποτέ! Αλλα ουτε και τωρα μπορει απλα μια θεμελιακη να μας το εξασφαλισει απλα και μονο λεγοντας ότι "εγινε θεμελιακη γείωση". Γιατι πρεπει να γινει σωστα ωστε και να παρουθσιαζει την απαραίτητη χαμηλη αντίσταση γείωσης αλλά και να εχει αντοχη στο χρόνο. Πόσοι φτιαχνουν σωστες θεμελιακες αυτή τη στιγμή?

 

Όσο για το ντίρλαντα δεν ξερω πως, αλλά εγώ το έκανα χωρις τη θεληση μου!

Χαιρομαι παντωςπ ου το διασκεδασες και δεν μου θύμωσες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γίνεται τελικά,

τι αποτέλεσμα θα έχει κανεις με την Ε;

Η περιμετρική δεν θα είναι και τόσο έυκολη γιατί το σπίτι είναι σε μικρό οικοπεδο και συνορεύει με άλλα σπίτια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου. Απλά είπα πως είναι παράνομο το ηλεκτρόδιο από την άποψη πως σπάνια αν όχι ποτέ ένα ηλεκτρόδιο δεν έδινε καλή τιμή αντίστασης. Τρίγωνο και αν. Δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν σωστά θεμελιακές γενικότερα, αλλά έχω πολύ περισσότερη πίστη σε αυτές παρά στα ηλεκτρόδια.

 

Όσο για το Ντιρλαντά, τα σπάει... :)

 

@ΑΡΤΕΜΙΣ13 αν δεν μπορείς ούτε περιμετρική τότε πήγαινε σε ηλεκτρόδιο. Τώρα Ε, πλάκα, πλέγμα ότι να ναι απλά να στο κάνουν καλά και με μέτρηση με το χώμα στεγνό. Υπάρχουν και βελτιωτικά αγωγιμότητας αν τα βρείτε σκούρα...

Link to comment
Share on other sites

Πιάσε έναν ηλεκτρολόγο της εμπιστοσύνης σου και κάνε τη δουλειά. Ούτε νούμερα μπορούμε να λένε στον αέρα, ούτε να προτείνουμε λύσεις αν δεν δούμε με τα ματάκια μας. Μηχανικοί είμαστε όχι μέντιουμ.

Link to comment
Share on other sites

Στον κανονισμό ΕΛΟΤ HD384 προβλέπονται και άλλα είδη γειώσεων πλην της θεμελειακής. Μπορείς να βρεις εκεί ότι χρειάζεσαι για να φτιάξεις κάτι εξίσου ασφαλές.

Η θεμελιακή νομίζω έγινε υποχρεωτική με κάποια εγκύκλιο ή Π.Δ. οπότε θα χρειαστείς και την υπεύθυνη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

 

Εξ'όσων γνωρίζω στην Αττική εφαρμόζεται η άμεση γείωση σωστά;

 

Ποια είναι η μέγιστη αποδεκτή τιμή της αντίστασης γείωσης;

Αναφέρεται στο πρότυπο ΕΛΟΤ HD384;

(Το διάβασα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό)

 

Και κάτι τελευταίο, σε περίπτερο ποια μέθοδο γείωσης χρησιμοποιούμε, εφόσον δεν μπορούμε να κάνουμε θεμελειακή;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.