Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή στέγης


Recommended Posts

Καλησπέρα..Είμαι πολιτικός μηχανικός χωρίς εμπειρία.έχω έναν πελάτη που θέλει σε μια κατοικία να βάλει σκεπή με κεραμίδια.Η κατοικία έχει τελείωσει πριν καιρό και τώρα απλά θέλει να προσθέσει μια στέγη.Για να γινει αυτό χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία για προσθήκη στέγης ή μπορεί και έτσι να την κατασκευάσει??

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια αναφερόταν η στέγη;

Τώρα τι έχει; πλάκα;

Αν δεν υπήρχε στην άδεια, απαιτείται αναθεώρηση

Αν υπήρχε τότε τι γίνεται με την άδεια; Είναι σε ισχύ; Αν ναι κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη..

Αν στην αρχικη αδεια δεν προβλεποταν στεγη και η αδεια εχει λειξει τοτε

1)Ελεγχος αν η αδεια εχει εφαρμοστει και δεν υπαρχουν προβληματα..

2)Ελεγχος αν ο ΣΟ επιτρεπει στεγη..

 

edit: Η αποληξη θα καταργηθει?

Ολη η ταρατσα στεγη? (πανω απο την αποληξη δεν μπορεις τυπικα να εχεις στεγη.....)

 

***Μου μυριζει σοφιτα***

Link to comment
Share on other sites

Ναι,στην αρχική άδεια δεν προβλεπόταν στέγη.Η άδεια έχει λήξει πριν 6 χρόνια.Δεν θα καταργηθεί η απόληξη..Αλλά αυτό ότι πάνω απο την απόληξη δεν μπορείς να βάλεις στέγη δεν το ήξερα..

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάλεις στέγη πρέπει να καταργηθεί η απόληξη.

Πρόσεχε αυτό που σου λέει ο pk10gr. Αν δεν είναι όλα νόμιμα τότε θα πρέπει με την άδεια προσθήκης στέγης, να νομιμοποιηθούν και όλες οι αυθαιρεσίες διότι αλλιώς φέρεις σοβαρή ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω μια παρόμοια περίπτωση.ο πελάτης είχε βγάλει άδεια για στέγη πρίν 8 χρόνια και δεν την αναθεώρησε.Από οτι ξέρω έληξε και πρέπει να πάει για καινούργια άδεια.Επίσης μου είπαν στην πολεοδομία λόγω του οτι θλει να κλείσει την σκάλα και ενα κομμάτι στο μπαλκόνι να το χτίσει παρουσιάζοντας το σαν υμιηπαίθριο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.