Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση μεταλλικού κτιρίου με γερανογέφυρα


 

Recommended Posts

ιταλέ, σκάψε στην στάθμη της παλιάς θεμελίωσης, κάνε επέκταση του παλαιού πεδίλου, βάλε πάνω τα νέα υποστυλώματα και λύσε τα δύο κτήρια σε ένα μοντέλο με κοινή (την προσαυξημένη) θεμελίωση. Θα γλιτώσεις και από ροπές και από εκκεντρότητες...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω alexis,θα το δοκιμασω να δω τι μου βγαινει..προς το παρρον δοκιμαζω την λυση με εκκεντρα θεμελεια και συνδετηρια δοκαρια,αν δε μου βγαινουν οι εκκεντροτηττες, θα δοκιμασω πεδιλοδοκους ,και μετα την λυση που μου προτεινεις η οποια ειναι ελκυστικη,αλλα κολαω μονο οτι ετσι στην θα πρεπει να δειξω και τα 2 κτιρια στην πολεοδομια σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν δείχνεις το παλιό κτίσμα στην πολεοδομία.

Σου είπα, πέδιλο στην στάθμη με το υπάρχον πέδιλο.

Έκκεντρο πέδιλο θα κάνεις, αν έχεις πρόβλημα θα αυξήσεις διαστάσεις συνδετήριας δοκού.

 

Τίποτα άλλο. Δεν πειράζεις παλιό θεμέλιο δεν κάνεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Archytas. Μπορεί να σε μπλέξουν στην πολεοδομία... Για πες όμως, έχεις άνοιγμα μόλις 10m αν θυμάμαι καλά.

γιατί απέρριψες τις αρθρώσεις στον πόδα;

Link to comment
Share on other sites

τις απεριψα γιατι εχω γερανογεφυρα,και δεν θελω μεγαλες μετακινησεις,με αρθρωσεις σιγουρα θα εχω μικροτερα πεδιλα....

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα πείραζε. Υποτίθεται ότι θέλουμε μικρή παραμόρφωση του φορέα ώστε να μην κινδυνεύει η γερανογέφυρα να βγει από τις ράγες. Αλλά στην ουσία αυτό που ενδιαφέρει είναι η σχετική μετατόπιση... Αν οι γερανοδοκοί είναι κοντά στις κεφαλοδοκούς (ψηλά δηλαδή), πιθανότατα δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια έτσι μπαίνεις σε μπελά (που ίσως να μην αξίζει τον κόπο για λίγα κυβικά μπετό), αλλά το κοίταξες καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.