Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη ορόφου με μεταλλική κατασκευή ή με μπετό;


 

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Με βάση την εμπειρία και τις γνώσεις σας (που για μένα είναι πολύτιμα βοηθήματα-όντας στο ξεκίνημα), θα ήθελα τη γνώμη σας στο παρακάτω θέμα:

 

Εχω αναλάβει μια άδεια προσθήκης ορόφου( 150 τ.μ.) σε διώροφη οικοδομή ,με υπόγειο χτισμένη πριν το 1983. Σύμφωνα με τα στατικά και τον ξυλότυπο της παλιάς άδειας, ο οπλισμός επαρκεί για άλλους δύο ορόφους. Εμένα βέβαια με ενδιαφέρει να επαρκεί τουλάχιστον για έναν.

 

Επίσης, οι διαστάσεις που αναγράφονται στα σχέδια για τα τοιχία και τις κολώνες δεν αντιστοιχούν πάντα στις πραγματικές και σε κάποια τοιχία οι αποκλίσεις ξεπερνούν το μισό μέτρο( στα τοιχία του υπογείου).

 

Οι ιδιοκτήτες θέλουν να εξετάσουν την περίπτωση της μεταλλικής κατασκευής κυρίως για λόγους οικονομίας, αλλά και ασφάλειας.

Θεωρείτε αυτή την επιλογή συμφέρουσα τόσο από οικονομική,όσο και από ενεργειακή άποψη ή να προτιμήσω την κατασκευή από μπετό;

 

Να σημειώσω ότι βρισκόμαστε σε μία επαρχιακή πόλη, όπου μόνο ένας κατασκευαστής ασχολείται με μεταλλικά κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι η μεταλλική θα είναι πιο οικονομική; εφόσον ξέρεις ότι υπάρχει μόνο ένας κατασκευαστής στη περιοχή σου.

Άποψη μου κάνε ένα πρόχειρο προϋπολογισμό, πάρε και μερικές προσφορές και να κατευθύνεις τους πελάτες προς την εύκολη λύση.

Προσωπικά πιστεύω ότι για ένα όροφο θα σου έρθουν τα ίδια στο σύνολο (σκελετός, τοιχοποιίες,επιχρίσματα, δάπεδα κλπ)

Τέλος να είσαι σίγουρη για τις παραδοχές που θα κάνεις αν καταλήξεις στο μεταλλικό και τη σύνδεσή του με το υφιστάμενο σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω μεταλλικό, από την άποψη ότι είναι πιο ελαφριά κατασκευή. Για ποιο λόγο να επιβαρύνεις μια κατασκευή προ του 83 με παραπάνω φορτία;;; Aπλά σιγούρεψε ότι θα περιοριστούν μόνο σε αυτόν τον επιπλέον όροφο και ότι στο μέλλον δεν θα θέλουν και ένα δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Προς kostassid:

Οι ιδιοκτήτες πήγαν ήδη στον κατασκευαστή των μεταλλικών και τους είπε "χοντρικά" ότι βγαίνει 50% πιο φθηνό, πράγμα που τους άρεσε σίγουρα.Εγώ τους εξέφραξα τους ενδοιασμούς μου περί συνδεσιμότητας των ορόφων. Επιπλέον χωρίς να είμαι ειδική πιστεύω οτι η μεταλλική προσθήκη για έναν και μόνο όροφο δε θα έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή.

Θα κάνω έναν προϋπολογισμό και θα αποφασίσω μάλλον..

 

 

Προς engfaery:

Από άποψη επιβάρυνσης και μόνο θα σκεφτόμουν σοβαρά αυτή την εκδοχή. Όχι δε θέλουν και 4ο όροφο..

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, οι διαστάσεις που αναγράφονται στα σχέδια για τα τοιχία και τις κολώνες δεν αντιστοιχούν πάντα στις πραγματικές και σε κάποια τοιχία οι αποκλίσεις ξεπερνούν το μισό μέτρο( στα τοιχία του υπογείου).

 

Για κάνε πρώτα εξαίρεση με τον Ν.1512 για τροποποίηση φέροντα οργανισμού και όταν πάρεις απόφαση νομάρχη μετά από κανά εξάμηνο, βλέπεις για τα υπόλοιπα.

 

Μαγνητογραφίσεις πήρες ή πας εντελώς στα τυφλά;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η εργασία εντοπισμού και αποτύπωσης θέσης και διατομής οπλισμού εντός των δομικών στοιχείων χρησιμοποιώντας μαγνητογράφο.

Υπάρχουν και άλλη μέθοδοι αλλά αυτή είναι η πιο διαδεδομένη.

Ο καθ. κ. Ροδόπουλος είναι ειδικός σε αυτά τα θέματα!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η χρήση μαγνητογράφου είναι η λύση σε περίπτωση που υπάρχει ασυμφωνία επάρκειας οπλισμού στα σχέδια και στην πραγματική κατάσταση . Απ'όσο ξέρω είναι δαπανηρή μέθοδος και δεν ξέρω αν είναι αφελής η ερώτησή μου, αλλά ποιόν επιβαρύνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.