Μετάβαση στο περιεχόμενο

1 Τριφασικός ή 3 Μονοφασικοί Inverter για ΦΒ Σύστημα έως 10 KW σε στέγη


Giannis1

Recommended Posts

Γειά σας,

αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω το Φορουμ για όλες τις χρήσιμες και πολύτιμες συμβουλές που απέκτησα απο εδώ διαβάζοντας τα διάφορα post.

 

Κάνω μια μελέτη για ένα ΦΒ σύστημα με ισχύ 9,87 kW πάνω σε στέγη κατοικίας. Αρχικά επέλεξα να βάλω 3 μονοφασικούς Inverter. Λόγω έλλειψης όμως των inveter είναι αδύνατο να βρω. Ωστόσο βρήκα μια προσφορα με 1 τριφασικό Inverter 10 kW.

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν συνιστάται η εγκατάσταση 1 τριφασικό inverter απο ότι 3 μονοφασικούς; Βασικα εχω παρατηρήσει οτι όλα τα συστήματα σε στέγη που εχω δει( διαβάσει) έχουν 3 μονοφασικούς.

 

Τα πανελ θα μπουν σε δυο σκεπες με διαφορετικη κλίση, όπου στη μια θα υπάρχει και σκίαση. Προφανώς αν όλα τα πάνελ έμπαιναν στην ίδια σκεπή, είχαν ίδια κλίση, ηλιοφάνεία και δεν υπήρχε σκίαση το πράγμα θα ήταν πιο απλό.Τέλος ο τριφασικός δε λεει πουθενα στα τεχνικά χαρακτηριστικά πόσα ΜPPT διαθέτει...

 

Ποια τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Πιθανότατα έχει 2MPP

2) Δεν έχει ουσιώδη διαφορά. Διαστασιολόγησέ το και κρίνε αν βγαίνει.

3) Προσφορά βρήκες. inverter βρήκες;

4) Πολύ λυπάμαι με την πείνα που έχει πέσει ότι κάνεις μελέτες για ΦΒ και αγνοείς τέτοια βασικά θέματα. Ιδιαίτερα αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και δεν ξεκίνησες σ ένα γραφείο να μάθεις πέντε πράγματα. Αυτό δεν είναι καθόλου προσωπική κριτική, αλλά παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου.

 

1) σχεδόν όλα τα τεχνικά φυλλάδια απο Ινβερτερ σου λένε ποσα MPPT έχουν αλλα ο συγκεκριμένος δε λέει πουθενά. πιθανότατα να έχει 2 αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο. Στο PVsyst δείχνει οτι έχει 1. Ο κάθε ινβερτερ απο οτι διαβάζω έχει τα δικά του χαρακτηριστικά

2) Το διαστασιολόγησα και είδα οτι δε βγαίνει, γι αυτό ρώτησα..

3) ναι, υπάρχει ο συγκεκριμένος inverter γι αυτο άλλωστε ρώτησα κι όλας.

4) δεν κάνω μελέτες είναι η πρώτη,χωρίς να είναι και σίγουρο αν γίνει..

Ωστόσο το να ασχολούμαι με ένα θέμα δε νομίζω οτι είναι κακό.

 

 

Σε ευχαριστω πολύ για τις παρατηρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Giannis1 τι αποφάσισες τελικά με το θέμα που προανέφερες;

Θα πας σε 1 τριφασικό ή σε 3 μονοφασικούς;

Τελικά σε τι υπερτερεί το ένα σύστημα του άλλου.

Είναι θέμα απλά επιλογής ή υπάρχουν + και -;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου.

 

1) σχεδόν όλα τα τεχνικά φυλλάδια απο Ινβερτερ σου λένε ποσα MPPT έχουν αλλα ο συγκεκριμένος δε λέει πουθενά. πιθανότατα να έχει 2 αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο. Στο PVsyst δείχνει οτι έχει 1. Ο κάθε ινβερτερ απο οτι διαβάζω έχει τα δικά του χαρακτηριστικά

2) Το διαστασιολόγησα και είδα οτι δε βγαίνει, γι αυτό ρώτησα..

3) ναι, υπάρχει ο συγκεκριμένος inverter γι αυτο άλλωστε ρώτησα κι όλας.

4) δεν κάνω μελέτες είναι η πρώτη,χωρίς να είναι και σίγουρο αν γίνει..

Ωστόσο το να ασχολούμαι με ένα θέμα δε νομίζω οτι είναι κακό.

 

 

Σε ευχαριστω πολύ για τις παρατηρήσεις σου.

 

 

+1 κι απο μένα γι αυτό που κάνεις. Γιατί κι εγώ έτσι είμαι μ αρέσει να τα ψάχνω και να μαθαίνω. Και Μηχανικοί είμαστε και θα διαβάσουμε και θα πήξουμε το κεφάλι μας αλλά άκρη θα βγει. Βέβαια στον φίλο που έκανε τις παρατηρήσεις έχω να πω ένα πράγμα ή μάλλον να ρωτήσω......Προσπάθησε να παει σε κάποιο γραφείο να μάθει??? Γιατι εγώ προσπάθησα αλλά και μόνο στην ιδέα ότι θα βγει άλλος ένας που θα ξέρει και θα μας φάει τη δουλειά....χαχαχαχα πήρα τον γνωστό....ξέρετε.......πούλο ή μπούλο όπως λέμε στην Θεσσαλονίκη.\\Αυτά

 

Σε παρακαλώ πολύ να μας γράψεις για τις εμπειρίες σου και τις δυσκολίες σου για το έργο που ανέλαβες ή μελέτησες για να μάθουν-ενημερωθούν και οι συνάδερφοι αλλά πάνω απο όλα γιατι πρέπει να μοιραζόμαστε πράγματα.

 

Έχω κάνει και τα δυο και το τριφασικό και το μονοφασικό και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Εξάλλου δες το κι έτσι.......για μερικούς inverters μπορείς με ένα απλό bus καλώδιο απο μονοφασικούς να τους κάνεις 3 φασικούς (px SMA).

 

περιμένουμε τις παρατηρήσεις σου και τις σκέψεις σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.