Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Τύπος τιμολογίου ΔΕΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

μεταφέρω αυτούσια ερώτηση φίλου μου.

 

Είναι φοιτητής και ενοικιάζει ένα χώρο 53τ.μ..

 

Η οικοδομή έχει 3 διαμερίσματα, 2 γκαρσονιέρες (ενοικιάζονται) και ένα 3 άρι ακριβώς από επάνω (του ιδιοκτήτη).

 

Το πρόβλημα είναι στο τιμολόγιο του ρεύματος.

 

Τι γίνεται λοιπόν, από ότι μου έχει πει και έχω δει και ο ίδιος ΟΛΗ η οικοδομή τροφοδοτείται από ΕΝΑ ρολόι και οι 2 ενοικιαστές (φοιτητές και οι 2) καλούνται να πληρώσουν ό,τι τους ζητήσει ο ιδιοκτήτης.

 

Τον τελευταίο λογαριασμό τον άνοιξα εγώ.

 

Το ποσό είναι τεράστιο (περί τα 600€) και αυτό που με τρέλανε είναι ότι είναι τύπου Γ21 (γενικής χρήσεως, τιμή ανά κιλοβατώρα 0.14€).

 

Πέρα από ρελέ για τον θερμοσίφωνα ΔΕΝ έχει πίνακα ΚΑΜΙΑ από τις δυο γκαρσονιέρες.

Επίσης είναι στο όνομα του κατά 30+ χρόνια του νεκρού πατέρα του ιδιοκτήτη.

Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα μετακόμισης για τους επόμενους 8 μήνες.

Η ερώτηση είναι

1)τι μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης για να φέρει το μετρητή στο όνομά του;(από όσο κατάλαβα ήταν ο μοναδικός κληρονόμος όλου του οικήματος)

2)καθότι η οικοδομή είναι παλιά (κατασκευή περί το 1970) θα χρειαστεί κάποια νέα μελέτη;

3)σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ (τεχνικό ή μηχανικό) ώστε να αποκατασταθεί ΠΛΗΡΩΣ η νομιμότητα (και κατά συνέπεια να εξοικονομηθούν χρήματα από όλους)

 

Κατάφερα με τα πολλά να πείσω τον ιδιοκτήτη ότι πέρα από την επικινδυνότητα του όλου θέματος είναι και ΚΑΡΑ-παράνομος, αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω που να τον στείλω και τι να του πω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα απαραίτητο είναι να είναι τα "διαμερίσματα" νόμιμα. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι όλο το κτίριο νόμιμο, αλλά σύμφωνα με την άδεια που έχει λάβει να θεωρείται εννιαίο, συνεπώς να απαιτείται διαχωρισμός των χώρων. Όπως και είναι πολύ πιθανή η ύπαρξη άλλων πολεοδομικών ατασθαλιών. Συνεπώς έλα σε επαφή με κάποιο μηχανικό.

 

Τα αναφέρω αυτά, γιατί υπάρχει κάποιος λόγος που δεν έχει γίνει από την αρχή τοποθέτηση χωριστών γνωμώνων. Ξεκίνα από εκεί και τα άλλα λύνονται, με την προϋπόθεση ότι δεν θέλετε να ξεκινήσετε αντιπαράθεση με καταγγελίες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση αυτή έγινε σήμερα.

 

Από ότι είδα στα σχέδια τα κάτω διαμερίσματα είναι νόμιμα.

 

Απλά δεν (ή δεν φαίνεται να) έχουν ηλεκτροδοτηθεί ποτέ.

 

Πάνω από όσο είδα έχει υποστεί κάποια ανακαίνιση αλλά δεν έχει μεγαλώσει σε τ.μ..

Δεν έχουν αλλάξει οι χώροι, απλά κάποιες επενδύσεις των τοίχων και κουφώματα.

Εξωτερικά δλδ δεν φαίνεται (εκ της δικής μου όψης) κάποια πολεοδομική ατασθαλία.

 

Δλδ το μόνο θέμα είναι με την ηλεκτροδότηση.

 

Οπότε συνεχίζω να ρωτήσω κάποιον μηχανικό ή ηλεκτρολόγο;

 

δλδ για την ηλεκτρολογική τακτοποίηση απευθύνομαι σε ηλεκτρολόγο μηχανολόγο ή κάποιον τεχνικό;

 

Έχω δει κάποια γραφεία τα οποία (από ότι λένε) αναλαμβάνουν τακτοποιήσεις ΔΕΗ και ΔΕΥΑΚ (κοζάνη).

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

3 διαμερίσματα + 1 ρολόϊ ΔΕΗ = στα τάρταρα ο ιδιοκτήτης

 

Μην το πολυσυζητάς - τυπική Ελληνική θρασυδειλία. Μην πληρώνεις τίποτα αν δεν βάλει ανεξάρτητο ρολόϊ στο διαμέρισμά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ρωτάω.

 

Σε ποιον να απευθυνθώ.

 

Ηλεκτρολόγο μηχανολόγο για σύνταξη ηλεκτρολογικής μελέτης, ή κάποιον τεχνικό ο οποίος θα αναλάβει τα υπόλοιπα.

 

ΥΓ:το τραγικό θα είναι να του ζητήσει και λεφτά για το ρολόι!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό.

 

Αλλά όπως είπα δεν υπάρχει η δυνατότηα μετακόμισης για τουλάχιστον 8 μήνες, και το να έρχεται κάποιος και με το έτσι θέλω να σου ζητάει 200άρικα λες και φυτρώνουν δεν είναι αυτό που λέμε καλή γειτονία.

 

Εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ περαιτέρω, αλλά δεν ξέρω που να τον στείλω (όχι με την έννοια συστημένου) σε ηλεκτρολόγο ή μηχανικό, αυτό μόνο ρωτάω.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ποση εγγυηση εχει δωσει ο φιλος σου στον νοικιαρη?

Δεν θα πληρωνα τιποτα... Να κοψει το λαιμο του ο ιδιοκτητης.

 

Απο τα 600 ευρω ποσα ειναι σκουπιδια-ερτ και ποσα καθαρη αξια ηλεκτρικης ενεργειας?

Ποσες κιλοβατωρες γραφει ο λογαριασμος και σε τι χρονικο διαστημα καταναλωθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Και μηχανικός χρειάζεται και τεχνίτης. Να έχεις υπόψη σου όμως ότι μάλλον τπτ δεν θα γίνει, όταν μάθει απ΄τον ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη το κόστος της εγκατάστασης σε κάθε διαμέρισμα (είπες ότι πίνακες δεν υπάρχουν παρά μόνο ένας που αντιστοιχεί στην μια παροχή) και το κόστος των γνωμώνων που θα πρέπει να καταβάλει στη ΔΕΗ (εκτίμηση 2500-3000 συνολικά και πολύ συντηρητικά).

 

ΥΓ δεν μπορώ να καταλάβω τη νοοτροπία που υπάρχει να μην ρωτάνε οι ενοικιαστές για κάποια αυτονότητα όπως οι υπηρεσίες κοινής ωφέλειας και η αυτονομία τους. Όπως και το σύνηθες να μην μεταφέρουν στο όνομά τους την χρέωση αυτών των υπηρεσιών. Δεν ζούμε το 1950 πλέον για να οδηγούμαστε εκ των πραγμάτων σε τέτοιες λύσεις.

 

[εδιτ] επίσης το γεγονός ότι είδες τα διαμερίσματα να είναι σε συμφωνία με τα σχέδια, δεν σημαίνει ότι και αποτελούν χωριστές ιδιοκτησίες. Εκεί χρειάζεται και η συμβολή μηχανικού πέραν των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε, αν δεν θελει να μπει στη νομιμη/πολυεξοδη διαδικασια, να βαλει μετρητες στις αναχωρησεις των γραμμων, να μοιραζονται οι kWh αναλογα με τις ενδειξεις του καθενα, και να επιμεριζονται τα σκουπιδια αναλογα με τα τ.μ του καθενα.

 

Αλλα αν θελει να βγαλει τα δικα του εξοδα απο τους νοικιαρηδες τι να πεις...

Μερικοι νομιζουν οτι εχουν βρει την κοτα με τα χρυσα αυγα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.