Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Στεγανοποίηση ταράτσας


bconst

Recommended Posts

Πάλι βιάζεστε. Καθίστε να δείτε την κατάσταση της ταράτσας πρώτα. Υπάρχουν διάφορα υλικά αλλά ας δούμε πρώτα το πρόβλημα. Χρειάζεται να βρείτε εταιρεία που κάνει τέτοιου είδους μετρήσεις. Δεν ξέρω εάν ένας Πολιτικός μηχανικός έχει τα όργανα και την εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Σε μια ταράτσα περίπου 80τμ έχει σε κάποια σημεία χαλάσει από παρακείμενες εργασίες η στεγάνωση! Το πρόβλημα είναι ότι ο προηγούμενος μάστορας έβαλε το υλικό της στεγάνωσης πάνω από το ήδη προϋπάρχον που είχε υποστεί τις φθορές!

Πιστεύετε ότι πρέπει να ξηλωθούν όλα και να μπει ξανά στεγάνωση?

Επίσης η στεγάνωση ταράτσας με μια από τις κοινές μεθόδους πόσο κοστίζει το τμ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

...έχει σε κάποια σημεία χαλάσει από παρακείμενες εργασίες η στεγάνωση...

Καταρχήν δεν μας λες πως είναι κατασκευασμένη η στεγάνωση.

 

Η στεγάνωση πάντοτε προστατεύεται από υπερκείμενες στρώσεις (τσιμεντοκονία, πλάκες κλπ) ή ακόμα και από την θερμομόνωση αν δεν έχουμε αντεστραμένο δώμα.

Λογικά για να έχει φτάσει να προσβληθεί η στρώση στεγάνωσης από εργασίες,

θα πρέπει να υπάρχουν και πρακτικά προβλήματα χρήσης του δώματος (λακούβες).

Βέβαια δεν έχουμε οπτική πληροφόριση αλλά το πιθανότερο είναι πως οι χρειάζεται ριζική αποξήλωση και νέα μόνωση. Ίσως αν τα φύλλα θερμομόνωσης βρίσκονται χαμηλότερα από τα ασφαλτόπανα (ανεστραμένο δώμα) να είναι εντάξη.

 

Και κάτι ακόμα: Στην κλασική περίπτωση του ασφαλτόπανου τα μπαλώματα δύσκολα πετυχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

βασιλική

 

τι σημαίνει εχει χαλάσει η στεγάνωση? μπαινουν νερά? και εαν ναι για πόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρόβλημα είναι η υγρασία!

Μια από αυτές τις μέρες θα πάω για αυτοψία και θα επανέλθω, νομίζω έτσι θα είναι πιο κατατοπιστική η απορία μου και για εσάς πιο εύκολο να βοηθήσετε.

Μόνο που δεν γνωρίζω αν η στεγάνωση δέχεται επιδιορθώσεις ή πρέπει να ξηλώνετε λόγω της δυσκολίας πολλές φορές να εντοπίσεις από που ξεκινάει η υγρασία καθώς και πόσο κοστίζει ανα τμ η στεγάνωση

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική

 

το έχω πει άπειρες φορές. Θα πρέπει να δεις εαν υπάρχει προβλημα διαβρωσης του οπλισμού, τις πηγές διάβρωσης, τους ρυθμούς διάβρωσης, τις απομειώσεις διατομής, κλπ και μετά να δείς εαν χρειάζεται μονο επισκευή η στεγάνωση. Μπορει να υπάρχει δομητικό προβλημα και εσυ απλα να πληρωνεις την στεγάνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Κύριε Ροδόπουλε

Θέλουμε να κάνουμε θερμομόνωση-υγρομόνωση στην ταράτσα του πατρικού μου (κατασκευής 1970,περιοχή Αττική-Χαλάνδρι).

Πολλοί μηχανικοί αλαφρά τη καρδία (χωρίς να δουν σχέδια η το κτίριο) θεωρούν οτι οι 3,5 τόνοι που θα επιβαρύνει η μόνωση

.είναι αμελητέο βάρος.

Απο αυτά που διάβασα κατάλαβα οτι το πρώτο που έχω να κάνω για τη μόνωση είναι η μελέτη στατικής επάρκειας

και μετά η επιλογή κατάλληλης μέθοδου που θα εφαρμοσθεί.

Αναγνωρίζοντας την επιστημοσύνη σας, θα ήθελα:

 

1. Να μου συστήσετε αν επιτρέπεται βέβαια απο το φόρουμ κάποια αξιόπιστη εταιρεία η μηχανικό που να

είναι σε θέση να κάνει τους ελέγχους 1-8 που αναφέρετε παραπάνω.

 

2. Πόσο υπολογίζετε οτι θα είναι το κόστος αυτών των ελέγχων.

 

Ευχαριστώ

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

....

1. Να μου συστήσετε αν επιτρέπεται βέβαια απο το φόρουμ κάποια αξιόπιστη εταιρεία η μηχανικό .

 Δεν επιτρέπεται.

Για το ίδιο θέμα είχατε απαντήσεις εδω, ολοκληρώθηκε και κλείδωσε. Μη περιφέρεις το ίδιο θέμα παντού.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.