Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυροπροστασία σε χώρο συνάθροισης κοινού (internet - cafe)


Recommended Posts

Σε χώρο που έχει άδεια οικοδομής πριν το 88 έχουν καταθέσει παθητική γιατί χωρίσανε τον ένα χώρο σε 2 καταστήματα.ο ιδιοκτήτης τον έναν χώρο θα τον κάνει καφετέρια-Η/Υ ιντερνετ...

1)η μελέτη θα γίνει σαν υφιστάμενο ή σαν νέο κτιριο λόγω παθητικής

2) έχει βγάλει τραπέζια και στο πεζόδρομο(καλύπτει 42 τ.μ)..ο χώρος αυτός πως υπολογίζεται???σαν υπαίθριος χώρος???

Link to comment
Share on other sites

1. Θα προτεινα να μιλησεις με την ΠΥ στην οποια θα καταθεσει τη μελετη.

Η σκεψη μου ειναι οτι αφου εχει χωριστει στα 2 και εχει κατατεθει παθητικη, η παθητικη συνοδευε την καινουρια αδεια, αρα το χωρο τον χαρακτηριζει αδεια μετα το 88. Αρα το πας ως νεο. Με καθε επιφυλαξη.

 

2. Υπολογιζεις το στεγασμενο χωρο που καταλαμβανει η επιχειρηση, το χωρο που περικλειεται απο το κελυφος του κτιριου. Τι σε πειραζει που εβγαλε τραπεζια στο πεζοδρομο? Εκτος αν δεν καταλαβα καλα και εννοεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

για να υπολογίσω τα άτομα της καφετέριας δε πρέπει να υπολογίσω και τον έξω χώρο????δηλαδή εννοώ οτι στο εσωτερικό της καφετέριας έχω χώρο για τραπέζια 70τ.μ...έστω οτι έιναι πριν το 88 υπολογίζουμε 70/1,40=50 άτομα...ο έξω χώρος που έχει τοποθετήσει τραπέζια είναι 40τ.μ...αν θεωρηθεί υπαίθριος τότε 40/5=8 άτομα.....επίσης χρειαζόμαστε έναν πυροσβεστήρα ανα 50 τ.μ...τον έξω χώρο τον υυπολογίζω????

η πυροσβεστική φωλια σε περίπτωση που δεν υπολογίσω τον έξω χώρο με καλύπτει..αλλιώς θα χρειαστώ και άλλη...

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τους πυροσβεστήρες δεν ισχύει....λάθος το διατύπωσα..κάθε σημείο του χώρου δεν πρέπει να απέχει πανω απο 50μ απο έναν πυροσβεστήρα..απλώς στη μελέτη με προβληματίζει πόσα άτομα θα γράψω..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι τον χωρίσανε τι ακριβώς εννοείς;

 

Αν οι δύο ανεξάρτητοι χώροι έχουν ανεξάρτητη είσοδο ρώτησε πολιτικό μηχανικό μήπως χρειάζεται να γίνουν σχετικά συμβόλαια.

 

Για τον διαχωρισμό πρέπει να υπάρχει νόμιμη άδεια, έστω και εργασιών μικρής κλίμακας. Αν δεν υπάρχουν μπορεί να έχεις πρόβλημα κατά τον έλεγχο από την πυροσβεστική. Αν βρει διαφορές μεταξύ των αρχιτεκτονικών και της μελέτης πυρόσβεσης υποχρεούται να ενημερώσει την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

πολεοδομικά είναι εντάξει...ο πολιτικός μηχ/κός έχει κάνει και παθητικές μελέτες....δεν υπάρχει πρόβλημα απο πολεοδομία...απλώς δεν ξέρω άν μετράει οέξω χώρος(πεζόδρομος) για τον υπολογισμό των ατόμως+άμα δέχονται στην πυροσβεστική συρταροτές πόρτες..

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό της δυναμικότητας του καταστήματος σε πληθυσμό μετράει μόνο ο στεγασμένος χώρος. Για τον υπαίθριο χώρο ισχύουν οι προδιαγραφές του άρθρου 12Α της Π.Δ. 3 (υπαίθριοι χώροι συνάθροισης κοινού). Δηλαδή εκτός των πυροσβεστικών μέτρων του στεγασμένου καταστήματος θα χρειαστείς δύο επιπλέον πυροσβεστήρες για τον υπαίθριο και μία πυροσβεστική φωλιά εφόσον όμως το μήκος του λάστιχου της φωλιάς του εσωτερικού χώρου δεν φτάνει να καλύψει και τον υπαίθριο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κοιτάξεις το κτίριο ως υφιστάμενο και όχι ως νέο... Το ότι έγινε αλλαγή με νέα άδεια, αυτό δεν το κάνει νέο κτίριο. Θεωρώ οτι κακώς ζητήθηκε παθητική από την Πολεοδομία, την στιγμή που στην αρχική άδεια δεν υπήρχε.

Οπότε, προδιαγραφές για υφιστάμενο!

Link to comment
Share on other sites

η πυροσβεστική μου ζήτησε ένα αντίγραφο παθητικής και μου είπε οτι θα το π'αω με την διάταξη 3..δηλ θα θεωρήσω το κτίριο υφιστάμενο(πριν το 88)...για τα τραπέζια έξω στον πεζόδρομο μου είπε οτι επειδή έχουν ελεύθερη πρ'οσβαση σε εξοδο απο παντού δεν χρειάζετει να πάρω μέτρα επιπλέον..θα θεωρήσω οτι δεν επηρεάζει..........τώρα πως γίνεται να ζητάνε παθητική και να πάμε με τη διάταξη 3 τι να σας πώ....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κοιτάξεις το κτίριο ως υφιστάμενο και όχι ως νέο... Το ότι έγινε αλλαγή με νέα άδεια, αυτό δεν το κάνει νέο κτίριο. Θεωρώ οτι κακώς ζητήθηκε παθητική από την Πολεοδομία, την στιγμή που στην αρχική άδεια δεν υπήρχε.

Οπότε, προδιαγραφές για υφιστάμενο!

τώρα πως γίνεται να ζητάνε παθητική και να πάμε με τη διάταξη 3 τι να σας πώ....

 

Μικρη εως πολυ μικρη η εμπειρια μου στη πυρασφαλεια αλλα αυτο δεν μπορω να το καταλαβω...

Αφου το πας ως υφισταμενο τι ζητουν τη παθητικη?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.