Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπουδές και επάγγελμα Μηχανικού στην Αγγλία


Topap

Recommended Posts

Για να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις, και επειδή δούλευα στην Αγγλία για κάποια χρόνια:

 

Στη Αγγλία δεν υπάρχει ΤΕΕ ή κάτι αντίστοιχο! Υπάρχουν μόνο σύλλογοι, τύπου ΣΠΜΕ κλπ, για κάθε είδους μηχανικό. Πχ για τους πολιτικούς υπάρχει το ICE (Institute of Civil Engineers) και το IStructE (Institute of Structural Engineers), για τους Χημικούς Μηχανικούς to IChemE (Institute of Chemical Engineers) και τα λοιπά.

 

Για να ασκήσεις το επάγγελμα του Μηχανικού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να είσαι μέλος σε κάποιον σύλλογο. ΤΕΛΟΣ.

Από εκεί και πέρα ακολουθώντας την επαγγελματική πορεία του κάθε συλλόγου μπορείς να γίνεις Chartered Engineer. Είσαι δεν είσαι Chartered Engineer μπορείς να δουλέψεις κανονικά, υπάρχουν όμως αγγελίες που ζητάν μηχανικούς επιπέδου Chartered Engineer, δηλαδή μια κάποιας εμπειρίας. ΤΕΛΟΣ.

 

Από εκεί και πέρα, στην Αγγλία άλλαξα 3 εταιρίες και ποτέ μα ποτέ μου δεν τους έδειξα το δίπλωμα μου ή κάτι άλλο.

 

 

@Stayros:

 

Με όλη την καλή διάθεση φίλε stayros, αμάν πια με το Chartered και το Incorporated. Κάτσε πρώτα να καταλάβεις την διαφορά του και μετά να εκφέρεις άποψη.

 

Το Chartered είναι για μηχανικούς (BEng, MEng, MSc, etc)

Το Incorporated είναι για ανθρώπους που δεν είναι μηχανικοί αλλά έχουν αρκετή εμπειρία σε τεχνικές εταιρίες και μπορούν να λύσουν τεχνικά προβλήματα (συνήθως έχουν πτυχίο HND, Higher National Diploma, απολυτήριο δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

 

Το Chartered είναι για μηχανικούς (BEng, MEng, MSc, etc)

Το Incorporated είναι για ανθρώπους που δεν είναι μηχανικοί αλλά έχουν αρκετή εμπειρία σε τεχνικές εταιρίες και μπορούν να λύσουν τεχνικά προβλήματα (συνήθως έχουν πτυχίο HND, Higher National Diploma, απολυτήριο δηλαδή).

 

Δεν αντιλέγουμε

αλλά σκέψου ότι εκεί χαρακτηριζόμαστε BEng και όχι HND, άρα υπάρχει διαφορά δε νομίζεις ???

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν είσαι από κολέγιο Βρετανίας (το πιθανότερο δηλαδή) θες απλώς μία βεβαίωση του NARIC και είσαι ΟΚ;

 

Πανεπιστήμιο, όχι κολέγιο.

Δεν πας να έχεις και από την NASA πτυχίο, η ουσία είναι ότι στην Αγγλία δεν χρειάζεται να γραφτείς σε κάποιο επιμελητήριο για να δουλέψεις. Με εξαίρεση τους Αρχιτέκτονες η οποίοι πρέπει να γραφτούν στην RIBA για να μπορούν να χρησιμοποιούν το τίτλο «Αρχιτέκτονας».

Από εκεί και πέρα υπάρχουν οι διάφοροι σύλλογοι, όπως προείπα, όπου ο καθένας έχει τη δική του επαγγελματικό πρόγραμμα (professional scheme, το CPD continuous professional development, κλπ). Ο κάθε μηχανικός διαλέγει αν γίνει μέλος ενός συλλόγου μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους, να εξελίσσεται σαν μηχανικός και όχι για συνδικαλιστικούς και ασφαλιστικούς λόγους όπως είναι εδώ το ΤΕΕ.

 

Δεν αντιλέγουμε αλλά σκέψου ότι εκεί χαρακτηριζόμαστε BEng και όχι HND, άρα υπάρχει διαφορά δε νομίζεις ???

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να γίνει γραμμική σύγκριση του Αγγλικού και του Ελληνικού συστήματος? Αυτό που γίνεται με το Incorporated Engineer είναι να δώσουν το δικαίωμα σε διάφορους επαγγελματίες του χώρου το δικαίωμα να γράφονται στο σύλλογο. Πχ ένας συνάδελφος μου στην εταιρία στην Γλασκώβη που ήταν AutoCAD Technician με 15+ χρόνια προϋπηρεσίας αλλά μόνο με απολυτήριο (HND) και μια τεχνική σχολή 1 χρόνου (τύπου ΙΕΚ) ήταν γραμμένος στο IStructE με βαθμό Incorporated Engineer, διότι με την εμπειρία που είχε μπορούσε να οπλίσει κατασκευές Ο.Σ. καλύτερα και από μηχανικό... Και αυτή είναι η ουσία του Incorporated Engineer (το « Engineer» χρησιμοποιείτε καταχρηστικά) ότι κάποιος που μπορει να αποδειξει οτι εχει την εμπειρία μπορεί να γραφτεί στο σύλλογο.

Να μην σας πω ότι ως ένα βαθμό ο τίτλος αυτός (Incorporated Engineer) «φτιάχτηκε» για να μην χάνει το IStructE συνδρομές από τέτοιους επαγγελματίες...

 

 

 

 

Σε κάθε περίπτωση, εγώ απλώς συμβούλεψα τον Stayros να μην χρησιμοποιεί πληροφορίες χωρίς να ξέρει την ουσία τους. Το έχει κάνει και στο παρελθόν, σε thread με παρόμοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα,

απλά εγώ έκανα την παρέμβασή μου για να μην μπερδεύετε ο κόσμος και νομίζει ότι οι πτυχιούχοι στην Αγγλία είναι HND.

Οπως είπες κι εσύ άλλο Αγγλία, άλλο Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Με όλη την καλή διάθεση φίλε stayros, αμάν πια με το Chartered και το Incorporated. Κάτσε πρώτα να καταλάβεις την διαφορά του και μετά να εκφέρεις άποψη.

 

Το Chartered είναι για μηχανικούς (BEng, MEng, MSc, etc)

Το Incorporated είναι για ανθρώπους που δεν είναι μηχανικοί αλλά έχουν αρκετή εμπειρία σε τεχνικές εταιρίες και μπορούν να λύσουν τεχνικά προβλήματα (συνήθως έχουν πτυχίο HND, Higher National Diploma, απολυτήριο δηλαδή).

 

Πιο λάθος δεν γίνετε topap. Δες τι λένε στο ECUK.

http://www.engc.org.uk/professional-qualifications/incorporated-engineer/about-incorporated-engineer

 

The process will be more straightforward if you have particular academic qualifications, which will also allow you to obtain interim registration. For IEng these are:

 

-an accredited Bachelors or honours degree in engineering or technology

-or a Higher National Certificate or Diploma or a Foundation Degree in engineering or technology, plus appropriate further learning to degree level

or an NVQ4 or SVQ4 which has been approved for the purpose by a licensed engineering institution.

 

Incorpotated δηλαδή γίνεσε με τη κτήση του πτυχίου (BEng, MEng). Αν έχεις HND ΠΡΕΠΕΙ να αναβαθμίσεις τις γνώσεις σου.

 

 

http://www.engc.org.uk/professional-qualifications/chartered-engineer/about-chartered-engineer

 

The CEng professional qualification is open to anyone who can demonstrate the required professional competences and commitment. These are set out in our professional standard, UK-SPEC, and are developed through education and working experience.

 

The process will be more straightforward if you have particular academic qualifications, which will also allow you to obtain interim registration. For CEng these are:

 

an accredited Bachelors degree with honours in engineering or technology, plus either an appropriate Masters degree accredited by a professional engineering institution, or appropriate further learning to Masters level

or an accredited integrated MEng degree

However, you can still become a Chartered Engineer if you do not have these academic qualifications. Further information about the assessment process can be found in UK-SPEC.

 

Chartered γίνεσε με Πτυχίο+Msc+Εμπειρία ή Πτυχίο+Περισσότερη εμπειρία.

 

 

Εν κατακλείδι, στη Βρετανία έχουν δύο στάθμες μηχανικών, ieng & ceng. Και οι 2 έχουν τα ίδια επ. δικαιώματα, με τους chartered να προτείνονται σε δουλειές ερευνητικές, πρωτότυπες ή ιδιαίτερα περίπλοκες.

Link to comment
Share on other sites

Stayros,

 

Πραγματικά, δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Εγώ απλώς σου λέω πως έχουν τα πράγματα "εκ των έσω" μιας και δούλευα στην Αγγλία και έβλεπα ποιοι πήγαιναν για Chartered και ποιοι για Incorporated Engineer. Υπόψιν, στην Αγγλία ένα 10% έχει MSc…ίσως και λιγότερο, οι άλλοι μόνο BEng.

 

Από εκεί και πέρα, εσύ επιλεγείς να διαβάζεις μια σελίδα στο internet, σε ένα σύλλογο (επιμένω να χρησιμοποιώ τη λέξη σύλλογος και όχι επιμελητήριο) από μια χώρα που είναι 2000km μακριά από την Ελλάδα, οπού όλα φαίνονται ρόδινα και τέλεια. Με τη λογική αυτή δεν μπορώ να έρθω σε αντιπαράθεση.

 

Την επόμενη φορά που διαλέξεις ένα ξενοδοχείο από τις φωτογραφίες στο site του και πας εκεί και δεν έχει καμία σχέση, θυμήσου με.8-)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Από τη μία έχω ένα έντιμο συνομιλητή σε ένα forum αλλά από την άλλη έχω την επίσημη σελίδα του ECUK. Αυτά που λες για τον ECUK έρχονται σε αντίθεση με αυτά στην επίσημη σελίδα του. Δίχως μομφή απέναντι σου θεωρώ πιο έγκυρη πηγή το ίδιο το ECUK.

 

Και ειλικρινά έστω και μέσω pm θα ήθελα να καταλάβω πως μπορεί επίσημα να λένε αυτό και ανεπίσημα να ισχύει το άλλο. Γιατί μιλάμε για Βρετανία και όχι Ελλαδιστάν...

 

PS Την έχω πατήσει ήδη μία φορά με ξενοδοχείο...

Link to comment
Share on other sites

...Αυτά που λες για τον ECUK έρχονται σε αντίθεση με αυτά στην επίσημη σελίδα του. Δίχως μομφή απέναντι σου θεωρώ πιο έγκυρη πηγή το ίδιο το ECUK.

 

Και ειλικρινά έστω και μέσω pm θα ήθελα να καταλάβω πως μπορεί επίσημα να λένε αυτό και ανεπίσημα να ισχύει το άλλο. Γιατί μιλάμε για Βρετανία και όχι Ελλαδιστάν...

 

 

Stayros,

 

Δε σου είπα ότι το ECUK λέει ότι να’ ναι στη σελίδα του. Σκέψου μόνο το εξής: είμαι απόφοιτος μηχανικός στην Αγγλία, μόλις τελείωσα το BEng μου και βρήκα μια δουλειά. Γράφομαι στο IStructE (που προϋποθέτει εγγραφή στο ECUK) ως Graduate Member. Γιατί να δώσω εξετάσεις και να μπω στην διαδικασία του Incorporated Engineer (κόπος και χρήμα) το οποίο δεν θα μου λέει και τίποτα και να μην περιμένω 1-2 χρόνια παραπάνω, να αποκτήσω εμπειρία, να συμπληρώσω τους στόχους των 13 core objectives του Initial Professional Development και να δώσω το Part 3 exams που με κάνει Chartered Engineer? Προσωπικά, τότε που ήμουν Αγγλία αλλά και τώρα που ψάχνομαι, δεν έχω δει αγγελίες να ζητάνε Incorporated Engineer, αντ’ αυτού έχω δει παρά πολλές να απαιτούν Chartership για την θέση στην αγγελία…

 

Αυτά μπορεί να στα πιστοποιήσει και κάποιο άλλο μέλος που έχει δουλέψει Αγγλία και τα έχει δει.

 

Έχεις δει το τίτλο Eur. Ing. στο profile μου? Ξέρεις τι είναι? European Engineer. Μέσω του FEANI από ένα αλγόριθμο Ε+Ε>7 (Εκπαίδευση + Εμπειρία > 7) με 150€ γίνεσαι μέλος και παίρνεις τον τίτλο του Eur. Ing. Έχοντας 5 χρόνια σπουδές και 2 χρόνια προϋπηρεσία έκανα αίτηση και πήρα τον τίτλο. Που με έχει βοηθήσει μέχρι τώρα? Πουθενά συγκεκριμένα, μόνο σε κάτι sites που έκανα αίτηση για δουλειά είχαν την επιλογή CEng, Eur. Ing., PEng (Chartered Engineer, European Engineer, Professional Engineer, ήτοι αγγλικός τίτλος, ευρωπαϊκός τίτλος, αμερικανικός τίτλος). Γιατί το έκανα? Γιατί όταν είχε πρωτοβγεί το Eur. Ing. είχε άλλες προοπτικές, στην πορεία όμως το χάσανε. Επίσης, θα με βοηθούσε να αποφύγω τις εξετάσεις για Chartered Engineer (στην Αγγλία, τότε) και να πάρω το Chartership μέσω της Ευρωπαϊκής Οδού….

 

Απλά τα πράγματα, χωρίς να χρειάζεται να στο απαντήσω σε pm.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που λες δε διαφωνώ. Δεν ήταν και αυτή η συζήτηση στην αρχή. Διαφωνώ στο

 

Το Chartered είναι για μηχανικούς (BEng, MEng, MSc, etc)

Το Incorporated είναι για ανθρώπους που δεν είναι μηχανικοί αλλά έχουν αρκετή εμπειρία σε τεχνικές εταιρίες και μπορούν να λύσουν τεχνικά προβλήματα (συνήθως έχουν πτυχίο HND, Higher National Diploma, απολυτήριο δηλαδή).

 

γιατί στο ECUK λέει άλλα.

 

Και επίσης φυσικά ΑΝ απαιτεί κανείς τίτλο ζητάει chartered αφού οι incorporated είναι η βάση. Γιατί να απαιτήσεις τη βάση; Το chartered είναι κάτι σαν το δικό μας "μηχανικός με εμπειρία" σε μία λέξη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.