Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωτεχνικό πρόγραμμα Plaxis


sirus

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Επισης θελω να βρω το βαρος ανα τρεχον μετρο. Τα προκατασκευασμενα στοιχεια ειναι 5+1(καθολικος δακτυλιος). Και το βαρος βαρυτερου στοιχειου ειναι 4,5 tn. To μηκος τωρα των στοιχειων ειναι 1,5 m. Αρα διαιρω με το 1,5 και βρισκω ανα τρεχον μετρο?

ΥΓ. Τελευταια ερωτηση το ορκιζομαι:)

 

Έλα βρε...αφού την ξέρεις την απάντηση γιατί ρωτάς; ;)

 

Πάντως πάλι πρόσεχε γιατί νομίζω ότι παίρνει φαινόμενο βάρος (γ=25 kN/m3)

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανει και το παιρνει.. Ολα εμεις θα τα βαζουμε???:) Αλλα τοσο ειναι...

 

Όχι...πάλι εσύ το βάζεις...απλά βάζεις το φαινόμενο βάρος...όχι το βάρος

Link to comment
Share on other sites

Τo τελευταίο m είναι μάλλον η εκτός επιπέδου διάσταση που λαμβάνεται μοναδιαία. Το άλλο μάλλον είναι το πάχος...

 

Όχι sirus...δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα...ρίξε μια ματιά στο manual...αν δεν βγάλεις άκρη θα το κοιτάξω κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Στο manual λεει οτι το ειδικο βαρος του εδαφους πρεπει να αφαιρεθει κανονικα απο το ειδικο βαρος των στοιχειων που ειναι 25. Που αυτο δε ξερω πως θα γινει. Εγω εχω εξι προκατασκευασμενα ετσι? το βαρος του ενος ειναι 4,5 tn. Επομενως 27 tn όλος ο δακτύλιος και επειδη το ενα ειναι μικροτερο απο τα αλλα 5 στοιχεια πες 25 tn. Αυτο ειναι για 1,5 m, για ενα θα ειναι 16,67 tn/m. Και αφου τα θελει σε kN 167 kN/m/m. Ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο?

 

Όχι...

 

Αν και σου ξαναλέω ότι πρέπει να το κοιτάξω, σίγουρα είναι λάθος να προσθέτεις το βάρος όλων των τεμαχίων.

 

υποθέτω πως πάει κάπως έτσι:

 

γ=25 kN/m3

d=0.30m

 

Άρα βάρος: 25*0.30=7.5 kN/m/ανά μέτρο μήκους σήραγγας

 

Δεν το πηγαίνεις ανά μέτρο μήκους της επένδυσης στη διατομή σου...αυτό γίνεται αυτόματα από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.