Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μεταλλικός σκελετός


Recommended Posts

Γεια σας .

Μόλις αποφάσισα να κάνω και γω το δικό μου σπίτι και μόλις το αποφάσισα μπερδεύτηκα . Είμαι υπέρ του μεταλλικού σκελετού και όχι της συμβατής κατασκευής ( τσιμέντο ) . Το θεωρώ σύχρονο , καλύτερο αλλα με αγχώνει το γεγονός ότι ίσως είναι κάτι νέο στην Eλλάδα και δεν υπάρχει η μακροχρόνια εμπειρία που έχει το τσιμέντο . Θα ήθελα μια πρώτη εικόνα πάνω στο θέμα για να ξεκινήσω να βάλω κάποια σειρά . Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Στις σύμμεικτες κατασκευές το ότι δεν είναι ο κυρίαρχος τρόπος δόμησης, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει τεχνογνωσία. Απλά δε θα βρεις στο καφενείο τον υπερεπιστήμονα μάστορα-εργολάβο να σου πεί: "ξέρεις πόσα σπίτια έχω κάνει εγώ; θα στο χρίσω εγώ με το μάτι και θα αντέξει".

Υπάρχουν σοβαρές εταιρίες - μηχανουργεία που ασχολούνται αποκλειστικά με το αντικείμενο. Βρες μια τέτοια εταιρία και πάρε προσφορές. Θα σου δείξουν φωτογραφίες από κατασκευές που έχουν κάνει, ίσως και να κάνετε επίσκεψη σε κάποιο τελειωμένο έργο.

Στο τέλος η απόφαση είναι δική σου.

 

Σε γενικές γραμμές:

Το κόστος κατασκευής είναι ελαφρώς χαμηλότερο από το τσιμέντο.

Γλυτώνεις ένα κάρο ένσημα γιατί στήνεται από εστεγασμένη επιχείρηση

Ο χρόνος κατασκευής είναι ελάχιστος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ. Θα πρέπει να βρεις μια σοβαρή εταιρεία. Η τεχνογνωσία/εμπειρία υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.