Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστήριξη επιχώσεων


 

Recommended Posts

ο ακάλυπτος χώρος οικοδομής σε πολύ επικλινές οικόπεδο διαμορφώνεται σε αναβαθμούς με τοίχους αντιστηριξης, έτσι ώστε πίσω από κάθε τοίχο αντιστήριξης να βρίσκονται μόνο γαίες που θα προκύψουν από εκσκαφές άλλων οικοπέδων, δηλαδή νέες επιχώσεις...κάποιος γεωτεχνικός μου είπε ότι για τον υπολογισμό των τοίχων ανιστήριξης με γέμισμα επιχώσεις, είναι συνήθης πρακτική να αμελούνται οι ωθήσεις γαιών, ώστε η μόνη οριζόντια δύναμη να προκύπτει κατά το σεισμό ως επτάχυνση σχεδιασμού* βάρος γαιών, (δοκιμάζοντας για να υπολογίσω το βάρος διάφορες επιφάνειες αστοχίας)...υπάρχουν 3 αναβαθμοί τάξης μεγέθους 2,5m βάθος και 2,0m πλάτος, δηλαδή τελικά ο δρόμος απέχει κατακόρυφα από από το plateau του ψηλότερου αναβαθμού περίπου 3*2,5=7,5m...

ανάλογα με το είδος του υλικού επίχωσης( αργιλικό ή αμμώδες) πόσο ασφαλές είναι να αμελήσω τις ωθήσεις γαιών?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα, κάτι λάθος κατάλαβες...

 

Αποκλείεται να σου είπε ότι είναι συνήθης πρακτική να αμελείς τις ωθήσεις γαιών...

Link to comment
Share on other sites

απ' ακριβώς μου είπε ότι λαμβάνονται μειωμένες κατά την κρίση του μηχανικού και ειδικά για την περίπτωσή μου μου πρότεινε αυτό που έγραψα...στη δική μου μελέτη τελικά τις έλαβα υπ'οψη πλήρως, αλλά αναρωτιόμουν μήπως στην πράξη όντως λαμβάνετια συντελεστής απομείωσης ...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σκέψεις περί σχεδιασμού τοίχων αντιστήριξης, που μπορεί να σε βοηθήσουν...

Αστοχία στη δική σου περίπτωση, μπορεί να έχεις με τους εξής τρόπους:

 

1. Αστοχία του τοίχου σαν δομικό στοιχείο.

2. Αστοχία της θεμελίωσης του τοίχου

3. Αστοχία του πρανούς, πάνω στον οποίο εδράζεται ο τοίχος, συμπαρασύροντάς τον...κατολίσθηση δηλαδή.

 

Οπότε, στην περίπτωση:

 

1. Πρέπει να σχεδιάσεις τον τοίχο για τα φορτία που "μπορεί" να πάρει, ή τελοσπάντων για τα φορτία που λένε οι κανονισμοί ότι πρέπει να τον σχεδιάσεις...δεν μπορει να κάνει ο καθένας ότι θέλει. Για παράδειγμα στον αντισεισμικό σχεδιασμό, νομίζω ότι ο ΕΑΚ παίρνει Mononobe-Okabe. Για στατικά φορτία, μπορείς να πάρεις ενεργητικές ωθήσεις κτλ κτλ

 

2. Όπως έγραψα και σε άλλο θρεντ, πρέπει να λάβεις υπόψη ότι η φέρουσα ικανότητα του θεμελίου του τοίχου θα είναι μειωμένη λογω της παρουσίας του πρανούς. Το πώς θα το κάνεις αυτό, είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν έτοιμοι πίνακες, μπορείς να υπολογίσεις την απομείωση και μόνη σου, κάνοντας όμως "προχωρημένου τύπου" αναλύσεις κτλ κτλ

 

3. Εδώ είναι το θέμα...δεν έχει νόημα να σχεδιάσεις τον τοίχο, και να φύγει ολόκληρος μαζί με το πρανές. Πρέπει δηλαδή να εξετάσεις αν βάζοντας βάρος πάνω στο πρανές, υπονομεύεις την ευστάθειά του. Στην όλη διαδικασία θα κάνεις και αντισεισμικό σχεδιασμό μιας και μιλάμε για μόνιμη κατασκευή, σύμφωνα με τον ΕΑΚ, στον οποίο σε παραπέμπω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.