Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ετερόρρυθμη Εταιρεία


niman

Recommended Posts

Kαλησπέρα.

 

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος.

Προτίθεμαι να ιδρύσω προσωπική εταιρεία υπό τη μορφή Ετερρόρυθμης Εταιρείας με μοναδικό ομόρρυθμο μέλος εμένα, ετερόρρυθμο μέλος τον αδερφό μου και με αντικείμενο εργασιών: α) την παραγωγή και πώληση ηλεκτρικής ενέργειας (από φωτοβολταικό σταθμό) και β) την εκπόνηση ηλεκτρομηχανολογικών μελετών και παροχής υπηρεσιών συντήρησης-υποστήριξης ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού. Σημειώνεται ότι μόνο εγώ είμαι μηχανικός (όχι ο αδερφός μου) και άρα οι μελέτες θα εκπονούνται από εμένα.

 

 

Θα ήθελα παρακαλώ να απαντήσει κάποιος (αν φυσικά γνωρίζει) στα εξής ερωτήματα:

 

1) Η εταιρεία πρέπει να εγγραφεί στο Μητρώο του Ε.Β.Ε.Α. (Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθηνών) ή/και στο Μητρώο του Τ.Ε.Ε.;

2) Οι μελέτες που θα εκπονούνται πρέπει να φέρουν τη σφραγίδα-υπογραφή μου και τη σφραγίδα της εταιρείας;

 

Ευχαριστώ,

 

Συμπληρωματικά, αναφέρω ότι είμαι εγεγραμμένος στο μητρώο του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ ως ηλεκτρολόγος μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ niman

1. Η εταιρεία μπορεί να γραφεί μόνον στο μητρώο του ΤΕΕ.

2. Οι μελέτες θα έχουν την υπογραφή και τη σφραγίδα σου. Τα διάφορα παραστατικά (ΦΕΜ κλπ.) θα κόβονται στο όνομα της εταιρείας, αλλά για να γίνουν δεκτά από την πολεοδομία θα πρέπει να συνοδεύονται από το καταστατικό της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Γιατί Ε.Ε. και όχι ΕΠΕ; Ποιό το κέρδος;

Στο ΕΒΕΑ θα πρέπει να απευθυνθείς για κατοχύρωση ονομασίας αν θέλεις και φεσώνεσαι και από εκεί τις εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω το παρακατω (2 αρχεια Word) να φανουν χρησιμα στην κατανοηση οσο αφορα στις απαιτησεις εναρξης επιχειρησης ποσο μαλλον και στις διαφορες αυτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.