Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικό ρολό - έξοδος κινδύνου


lunadark

Recommended Posts

Χαιρετώ για άλλη μια φορά τους συμφορουμίτες μου.

Το ερώτημα μου είναι αν επιτρέπεται από την Πολεοδομία (παθητική πυροπροστασία) και κατ' επέκταση από την Πυροσβεστική να χρησιμοποιήσουμε σε Νέο Βιομηχανικό κτίριο Μεταλλικό ρολό(στορ) χωρίς ανθρωποθυρίδα ως τελική έξοδο διαφυγής (με δεδομένο ότι θα υπάρχουν και άλλες έξοδοι διαφυγής=πόρτες). Υπάρχει καποια διευκρινιστική της Πυροσβεστικής για αυτό το θέμα?

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

θα μου φαινόταν πολύ περίεργο εάν το επιτρέπουν ως "τελική έξοδο διαφυγής"!!!

το ζήτημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η απλότητα λειτουργίας, η αξιοπιστία και η ταχύτητα, ιδιότητες που δεν τις βρίσκεις στο ρολό!

 

─────────────────

Διευκρινίστε την ειδικότητά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες αλλες εξοδοι υπαρχουν κοντα?

Σε τι αποσταση?

κτλ κτλ

 

Οπως τα ειπε ο x_user

Φαντασου τον εαυτο σου να προσπαθει να διαφυγει μεσα στη καπνα, προσπαθωντας να σηκωσει το ρολο... Σε οβελιστηριο που πηγαινε με εκθεση επιθεωρησης, με τα χιλια ζορια μου περασαν μελετη με μοναδικη εξοδο 4φυλλη συρομενη τζαμαρια, και να φανταστεις οτι ολη η φατσα του μαγαζιου οταν αυτο λειτουργει δεν καλυπτεται και η εξοδος ειναι ανεμποδιστη, αφου τα συρομενα κουφωματα πανε ολα στην ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειπε ο ...ι η εξοδος ειναι ανεμποδιστη, αφου τα συρομενα κουφωματα πανε ολα στην ακρη.

 

Και τον Ιανουάριο;

Η έξοδος πρέπει να είναι ανεμπόδιστη όχι επειδή θέλει ο ιδιοκτήτης, έτσι θα πρέπει να έχει κατασκευαστεί... Εχω μάλιστα δει και προειδοποιητικές πινακίδες τύπου "Απαγορεύεται η τοποθέτηση αντικειμένων, Εξοδος Κινδύνου"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.