Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρυμοτόμηση ιδιοκτησίας με σύσταση καθέτου


Recommended Posts

αρα,

να υποθεσω οτι η Α οικοδομή δεν "παταει" μονο στο ρυμοτομούμενο, αφου λες οτι ειναι μονο 50 τμ...

ή ίσως δεν "παταει" καθόλου...???...

Εχοντας την ΟΑ και τα συμβόλαια μεταβιβασης ή ό,τι άλλο υπαρχει....

βλέπεις τον συμβολαιογράφο σου για τις επόμενες κινησεις σου........το θέμα σου ειναι καθαρά ιδιοκτησιακό...δλδ...τί είδους καθετη έχει "ηδη" συσταθει... οπως είπες

ποιός εχει το δικαιωμα στο "υπόλοιπο " οικόπεδο, αν και τι φόροι και έξοδα θα προκυψουν κλπκλπ.

υγ αν εισαι σε κτηματολόγιο θες οπωσδήποτε τα κτηματολογικα φυλλα των διαμερισματων με τα ΚΑΕΚ [5 ΕΥΡΩ το φυλλο] και το κτηματολογικο διαγραμμα...[15 ΕΥΡΩ]

 

καλη συνέχεια...

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όλο το ρυμοτομούμενο τμήμα του οικοπέδου καλύπτεται από την οικοδομή Α.

Η οικοδομή Α δεν "πατάει" μόνο στο ρυμοτομούμενο αλλά και στο εναπομένον τμήμα του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

αρα,

το προχωρας με έλεγχο των συμβολαίων που εχεις....... όπως προαναφέραμε..

καλη συνεχεια...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που άλλαξε το αρχικό οικόπεδο δεν ισχύει η κάθετος, πρέπει να γίνει νέο συμβόλαιο. Η σύσταση καθέτου συμφωνείται απο τους συμβαλλόμενους σε συγκεκριμένο οικόπεδο με συγκεκριμένο εμβαδόν και διαστάσεις., όταν αλλάζει το οικόπεδο , δεν ισχύει η συμφωνία δηλαδή το συμβόλαιο σύστασης καθέτου..

Link to comment
Share on other sites

ηλια,

πολυ σωστα, αλλά, μιλας οτι εγω και εσυ συστησαμε δυο καθετες στο κοινό οικόπεδο μας,

και α] πριν την ανοικοδόμηση ρυμοτομηθηκε το δικο μου,....

β] όπως και τι συμβαίνει αν εχτισες εσυ και πουλησες τα δικα σου διαμερίσματα και μετα την ανοικοδόμηση ρυμοτομηθηκε το δικό μου...

Πριν δοθει απαντηση για την τυχη της συστασης...

θα πρεπει να ερευνησουμε τι ειδους οικοπεδο ειχαμε, αν και κατα πόσο ηταν αρτιο και οικοδομησιμο στο αρχικό του σχημα εμβαδον και διαστασεις

τι συνεβη που το αγνοούσαμε και που αν το γνωρίζαμε δεν θα καναμε τις καθετες...ή τι προβλέψαμε για τετοια ή παρόμοια θεματα στην συσταση...

και μετα εξεταζουμε τα ανω δυο θεματα...

κι εγω πιστευω για το α' οτι ειναι ακυρη η συσταση...αλλα στα νομικα τιποτε δεν ειναι απόλυτο.....

Στο αρχικο ερωτημα του τοπικ ακομα δεν καταλαβα πως προεκυψε το "ρυμοτομούμενο τμήμα επι του οποίου ειχε ηδη ανεγερθει οικοδομη με νομιμη ΟΑ..."

εν αναμονη λεπτομερειων

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.