Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη Τακτοποίησης και Αναλογισμού και Τροποποίηση Σχεδίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι μου χει τύχει η εξής περίπτωση:

Εχει γίνει το 1974 Πραξη τακτοποίησης & Αναλογισμού σε πελάτη μου και από 350 τμ οικόπεδο ρυμοτομούνται τα 150τμ (δρομος,αυτοαποζημιωση κτλ.)

Έχουν "βγει" οι αποζημιώσεις κάθε ιδιοκτησίας που συμμετεχουν στην πράξη.

Ο δρόμος έχει ανοιχθεί. Ο πελάτης μου από τότε ζητούσε από το Δήμο (ο οποίος σύμφωνα με την πράξη του οφείλη αποζημίωση) να τον αποζημιώσει αλλα δεν έγινε τίποτα.

Το 1993 με την Αναθεώρηση Ρυμ. Σχεδίου που έγινε, η θέση του δρόμου παρέμεινε εκεί που ήταν και στην πράξη τακτοποίησης.

Το 2002 ύστερα από αίτηση του γείτονα έγινε τροποποίηση του σχεδίου και ο δρόμος άλλαξε θέση και μεταφέρθηκε σε τέτοια θέση ώστε να παραμένει η αρχική ιδιοκτησία του πελάτη μου (350 τμ.)

Αν είχε δοθεί αποζημίωση το 1974 θα μπορούσαμε να ζητήσουμε προσκύρωση τα 150 τμ, σωστά;

Τωρα όμως τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Από την πολεοδομια μου είπανε ότι αν για τις ιδιοκτησίες που συμμετείχαν τότε στην πράξη τακτ. δεν έχει δοθεί έστω και μία αποζημίωση από μία ιδιοκτησία σε μία άλλη θεωρειται άκυρη.Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να βγάλω άκρη από τότε (30+ ιδιοκτησίες συμμετείχαν στην πράξη)

 

Καμία παρόμοια περίπτωση έτυχε σε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία τροποποίηση του σχεδίου μεταφέρθηκε η θέση του δρόμου και, επομένως, δημιουργήθηκαν νέες ρυμοτομήσεις οικοπέδων και νέες υποχρεώσεις αποζημίωσης, αυτοαπαζημίωσης κλπ. Πρέπει, λοιπόν, να συνταχθεί νέα πράξη για τον αναλογισμό όλων των υποχρεώσεων των παροδίων. Με τη νέα πράξη θα αναδειχθούν και οι περιπτώσεις των παροδίων που είχαν αποζημιώσει ή αποζημιωθεί, με βάση τα στοιχεία της προηγούμενης πράξης.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου από τη στιγμή που δεν καταβλήθηκαν οι αποζημιώσεις για την αρχική πράξη αναλογισμού, θεωρείται ως μη γενόμενη άσχετα με τη διάνοιξη του δρόμου. Πρέπει να διεκδικήσετε κατά τη σύνταξη της νέας πράξης να εμφανισθεί ως ιδιοκτησία σας ολόκληρο το οικόπεδο των 350τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις

ΜΑΚΑΡ: Ισχύει κάτι τέτοιο;Δηλαδή σε κάθε τροποποίηση σχεδίου πρέπει να γίνεται και Π.Τ.;

Υποτίθεται όταν γίνεται η Π.Τ. τακτοποιούνται όλες οι ιδιοκτησίες, οπότε με την τροποποίηση γιατί να ξαναγίνει πάλι; Αν κάποιος θίγεται με τη τροποποίηση κάνει ενσταση.

ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ:

Από την πολεοδομια μου είπανε ότι αν για τις ιδιοκτησίες που συμμετείχαν τότε στην πράξη τακτ. δεν έχει δοθεί έστω και μία αποζημίωση από μία ιδιοκτησία σε μία άλλη θεωρειται άκυρη.Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να βγάλω άκρη από τότε (30+ ιδιοκτησίες συμμετείχαν στην πράξη)
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ: Ισχύει κάτι τέτοιο;Δηλαδή σε κάθε τροποποίηση σχεδίου πρέπει να γίνεται και Π.Τ.;

Υποτίθεται όταν γίνεται η Π.Τ. τακτοποιούνται όλες οι ιδιοκτησίες, οπότε με την τροποποίηση γιατί να ξαναγίνει πάλι; Αν κάποιος θίγεται με τη τροποποίηση κάνει ενσταση.

 

Υποθέτω ότι συζητάμε για τροποποίηση που έχει σχέση με μετάθεση των ΡΓ και ΟΓ και όχι για αλλαγή της χρήσης γης ενός χώρου. Σ' αυτή την περίπτωση μετατίθενται, σε άλλες (νέες) θέσεις, οι γραμμές αυτές, οπότε κάποιες λωρίδες γης προσκυρώνονται και άλλες ρυμοτομούνται από τις υφιστάμενες ιδιοκτησίες. Επομένως, για τη ρύθμιση της νέας κατάστασης που επιβάλλει η νέα αναγκαστική απαλλοτρίωση στις υφιστάμενες ιδιοκτησίες πρέπει να συνταχθεί αντίστοιχη πράξη αναλογισμού και, πιθανά, τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.