Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάγκελο από στραντζαριστή λαμαρίνα


dada

Recommended Posts

Πρότεινα σε έναν πελάτη μου να κατασκευάσει για την περίφραξη του οικοπέδου του κάγκελο από στρατζαριστή λαμαρίνα. Ο μάστορας του λέει ότι θα σκουριάσει σε τρία χρόνια... Εγώ, όσα έχω κατασκευάσει ως τώρα είναι έως δύο χρόνων, όποτε δεν έχω εικόνα σε βάθος χρόνου τι συμβαίνει.

Η αλήθεια είναι ότι από αυτά που βλέπω γύρω μου, κάποια είναι σε πολύ καλή κατάσταση και κάποια όντως έχουν σκουριάσει και ξεφλουδίσει. Υπάρχει κάποιο tip στην κατασκευή ή το βάψιμο; Ή είναι αναπόφευκτο κακό; Θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία σας, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι διαφέρει ένα κάγκελο από στρατζαριστή λαμαρίνα και ένα κάγκελο από μορφοσίδηρο;

Και τα δύο αποτελούνται από το ίδιο υλικό, βγαίνουν από έλαστρα, είναι λαδωμένα όταν τα αγοράζεις και κολλώνται με ηλεκτροδυγκόλληση. Αν βαφούν με τον ίδιο τρόπο αντέχουν έναντι οξείδωσης το ίδιο διάστημα.

Τα υπόλοιπα είναι εξυπνάδες ανεύθυνων μαστόρων που μάθαν να λένε ιστορίες και λογαριασμό να μην δίνουν.

Όπως κι αν γίνουν θέλουν σωστό βάψιμο.

- Καθάρισμα από λάδια - σκουριές - βόρακες.

- "Μίνιο" (δηλαδή αντισκωριακό αστάρι, μίνιο μολύβδου δεν υπάρχει πλέον)

- Δυο χέρια λαδομπογιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.