Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονογραμμικό σχέδιο φωτοβολταϊκού συστήματος


petsis

Recommended Posts

Σας θυμίζουμε ότι το Φόρουμ δεν είναι χώρος διακίνησης έτοιμων μελετών.

Υποβάλλετε τις απορίες σας έτσι ώστε οι τυχόν απαντήσεις αυτών να σας βοηθήσουν να εκπονήσετε μόνος σας τη μελέτη.

ilias

Link to comment
Share on other sites

OK, Να το διατυπώσω διαφορετικά.

Το μονογραμικό στα 100kw είναι σαν να φτοιάχνουμε 10 δεκάρια, οι γενικές ασφάλειες που οδηγούν στον μετρητή της ΔΕΗ ξέρει κανείς τι μέγεθος πρέπει να έχουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή είμαι νέος μηχανικός και μου ζητήθηκε απο εταιρεία που ασχολείται με μελέτες φωτοβολταικών,να τους υπογράψω μονογραμμικό σχέδιο για φωτοβολταική εγκατάσταση 100Κwp,ήθελα να ρωτήσω αν απαιτείται πέραν της υπογραφής και σφραγίδα στο σχέδιο,αν υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που πρέπει να προσέξω και αν μπορεί να μου δώσει κάποιος μια εικόνα τι ποσό πάνω κάτω ζητάει κάποιος για την υπογραφή του σχεδίου.Δεκτά και τα pm αν δεν θέλει κάποιος να απαντήσει εδώ.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να το πάρεις να το διαβάσεις να ρίξεις και μια ματιά και στο φόρουμ αλλά και σε κανένα βιβλίο κι αφου είσαι σίγουρος για τις ασφάλειες τα ρεύματα και τις διατομές τότε να το υπογράψεις.....γιατι την υπογραφή σου και..... πρέπει να ξέρεις που τα βάζεις.:)

 

Δεν είναι δύσκολο....ένα δυο ξενύχτια είναι στο ιντερνετ και μολυβάκι και χαρτάκι. Αν έχεις κάτι Συγκεκριμένο να ρωτήσεις εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω τις παρακάτω γενικές ερωτήσεις που αφορούν κυρίως το μονογραμμικό σχέδιο φωτοβολταικού συστήματος:

1) Διακόπτη διαφυγής έντασης τοποθετώ πάντα στην ΑC και στην DC πλευρά και αν ναι,υπάρχουν inverters που έχουν ενσωματωμένους ΔΔΕ ή παρόμοιο σύστημα προστασίας;

2) Έχω παρατηρήσει οτι στην AC πλευρά για την προστασία της γραμμής χρησιμοποιείται συνήθως μικροαυτόματος διακόπτης αντί για ασφάλεια τήξης και αποζεύκτη.Γιατί προτιμούνται οι μικροαυτόματοι;

3) Σχετικά με την επιλογή της διατομής των καλωδίων ισχύει γενικά ο τύπος οτι πρέπει να είναι 1,72 x την τιμή της διατομής τους για μέγιστο ρεύμα;

4) Στο μονογραμμικό γενικά χρησιμοποιείται μπάρα γείωσης όπου καταλήγουν οι γειώσεις DC και AC πλευράς ή δεν φαίνονται οι γειώσεις στο μονογραμμικό;

5) Στην ΑC πλευρά απαιτείται και χρήση απαγωγέα υπερτάσεων;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.