Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικό Ρυμοτομικό σε Εκτός σχεδίου αγρό του 1983.


Recommended Posts

Πρόσφατα μου ζητήθηκε μέτρηση αγροτεμαχίου έκτασης 450 τ.μ. σε εκτός σχεδίου. Ο ιδιώτης με προσκομίζει ένα τοπογραφικό ημερομηνίας 1983 το οποίο είχε ένα αγροτεμάχιο χωρισμένο σε δρόμους και οικόπεδα .

 

Επίσης το προσύμφωνο αγοράς το χαρακτήριζε ως αγροτεμάχιο.

 

Τι συμβαίνει με την ιστορία αυτή ; Και πόσο νόμιμα είναι τα αγροτεμάχια αυτά σήμερα ;

 

Κάπου είχα διαβάσει πως κάπου το 80 ξεκίνησε η ιστορία αυτή και σήμερα αυτές οι κατατμήσεις έχουν νομιμοποιηθεί .

 

Οι δρόμοι είναι νόμιμοι ; Αγροτικές οδοί είναι.

 

Τι καθεστώς επικρατεί . Αναρχίας ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έγινε αυτή η διαδικασία.

 

Είδα στο προσύμφωνο να χαρακτηρίζεται αγροτεμάχιο και φυσικά στην περιγραφή των ορίων ανέφερε πως συνορεύει με δρόμο 10 μ .

Link to comment
Share on other sites

Στο προσύμφωνο μπορούνε να το λένε όπως θέλουν. Η δασική υπηρεσία θα το κρίνει αυτό. (εκτός αν υπάρχει άλλη απόφαση) Ο δρόμος που λες είναι 10μ σε πλάτος;;;

Link to comment
Share on other sites

πρόκειται για άτυπο ιδιωτικό ρυμοτομικό.

Προφανώς η έκταση είναι αρκετά κοντά σε Σχέδιο Πόλης.

Κόβανε "οικόπεδα" με ιδιωτικό ρυμοτομικό και τα πουλάγαν και ελπίζαν ότι θα μπουν στο σχέδιο.

Κανονικά είναι άκυρα τα συμβόλαια αυτά (βλέπε κατάμηση κάτω του 1 στρέματος σε ζώνη) αλλά είναι μπερδεμένη ιστορία.

Οι "Δρόμοι" κανονικά ανοίκουν ακόμα στον αρχικό ιδιοκτήτη αφού δεν μπορεί να γίνει παραχώριση σε κοινή χρήση εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού του 1985.

Link to comment
Share on other sites

Στο προσύμφωνο δείχνει το τμήμα να είναι διαιρετό . Το αποκαλεί αγροτεμάχιο.

 

Ο δρόμος πως χαρακτηρίζεται ; Ιδιωτικός ;

 

Κανονικά είναι άκυρα αλλά γίνανε και κάποιες νομιμοποιήσεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται είναι όπως τα λέει ο dkako. πως θεωρείται όμως διαιρετό αφού δεν έχει γίνει συμβόλαιο κατάτμησης. Σίγουρα δρόμοι δεν μπορούν να αναγνωριστούν. Επίσης πρέπει να γίνει συμβόλαιο με το οποίο να γίνει η κατάτμηση αν μπορεί να γίνει.

Αλλά εμένα μου φαίνεται ότι είναι ιδιωτικό συμφωνητικό και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

προφανως προκειται για κατατμηση καποιου αρτιου και οικ τεμαχιου

πχ 4000 τμ σε εξ΄αδιεραίτου τμήματα πχ των 500 τμ οι δρόμοι προκύπτουν από κοινή παραχώρηση των όμορων εξ΄αδιεραίτων ιδιοκτητών ίσων τμημάτων για την δημηουργία δρόμων "ιδιωτικών" σε ένα ενιαίο τοπογραφικό υπογράφουν όλοι για την παραχώρηση των τμημάτων πάντα για δικιά τους χρήση συνηθως γίνεται στα παραθαλλάσια.

στο συμβόλαιο αγοράς τους φαίνεται το εξ'άδιαιρέτου τμήμα των 500τμ

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως ακριβώς τα λέτε. Αλλά στο τοπογραφικό που μου ζητήθηκε για το

 

συγκεκριμένο 500αρι τι τοπογραφικό να φτιάξω . Τι να βάλω ως ιδιοκτησία ; Ο δρόμος να αναφερθεί ;

 

Βοηθάτε, γιατί της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες... Και οι φυλακές δεν έχουν αφρόλουτρα ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

thomas αυτό που μπορείς να κάνεις είναι οριοθέτηση μόνο

σύσταση καθέτου δεν γίνεται σε εκτός σχεδίου σε τέτοια τμήματα

άλωστε δέν αναφέρονται όρια στο συμβ. αγοράς μόνο ένα τμήμα 450 τμ από το σύνολο του άρτιου των 4000 τμ.

την περίοδο του 80-81 είταν το ''δηλώστε το για να το σώσεις '' του Τρίτση

άν δε κάνω λάθος στα κτίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.