Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετάβαση από κάτω σε άνω πενταετίας - εισφορές


polpol

Recommended Posts

Είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από 21/11/2005. Μου ήρθε σήμερα το ειδοποιητήριο για το β' εξάμηνο του 2010 και οι εισφορές υπολογίζονται "3 μήνες κάτω πενταετίας - 3 μήνες άνω πενταετίας"

 

Θα το έτρωγα να είναι 2 μήνες αλλά ολόκληρο τρίμηνο το διάστημα 21/11-31/12, είναι χοντρό. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να βρω άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνακι στο ΤΣΜΕΔΕ και που ξερεις..... Τωρα που το ειπες αυτο, ξερεις ποσοι θα ανοιξουνε χαρτουρα να δουνε μπας και την φαγανε ομοιως???

Link to comment
Share on other sites

ποσοι θα ανοιξουνε χαρτουρα να δουνε μπας και την φαγανε ομοιως???

 

30/03 - 30/06 με χρέωσαν 4 μήνες...παλιό αλλά τώρα το είδα...:(

 

polpol γενικά στο ΤΣΜΕΔΕ αν δώσεις παραπάνω λεφτά δύσκολα τα παίρνεις πάλι πίσω...

Link to comment
Share on other sites

 

polpol γενικά στο ΤΣΜΕΔΕ αν δώσεις παραπάνω λεφτά δύσκολα τα παίρνεις πάλι πίσω...

 

Καλα αυτο δεν παιζει.. Στη χειροτερη αν εχουν κανει λαθος, να κανουνε συμψηφισμο..

 

Το θεμα ειναι τι δικαιολογια θα εχουν σκεφτει ή μην εχουν στρωσει καμια κομπινα..

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο δεν παιζει.. Στη χειροτερη αν εχουν κανει λαθος, να κανουνε συμψηφισμο...

 

pk παίζει και παραπαίζει...

 

Όπως θα δεις διαβάζοντας τα σχετικά θρεντ:

 

1. Πολλοί συνάδελφοι (και εγώ μαζί) πλήρωσαν κανονικά τις συνδρομές τους κατά τη διάρκεια στρατιωτικής θητείας ή σπουδών στο εξωτερικό κτλ

 

2. Δικαιούνται έτσι επιστροφή χρημάτων (τα χρήματα που έδωσαν για ΚΥΤ)

 

3. Πήγαν στο τμήμα επιστροφών, έκαναν αίτηση, περιμένουν τα λεφτά.

 

4. Προσωπικά μου πήρε περίπου 3 χρόνια για να τα πάρω (άτοκα). Σε άλλους πήρε λιγότερο σε άλλους περισσότερο.

 

5. Συμψηφισμό προφανώς και ζήτησα...μου είπαν ότι δεν γίνεται.

 

6. Χρήσιμα στοιχεία μπορεί να βρεθούν και αλλού, αλλά παραπέμπω στο: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=16404

Link to comment
Share on other sites

Εστω και μετα απο 3 χρονια τα πηρες ομως..

Κι εμενα μου ειχαν κανει λαδια στο φανταριλικι.. Τελειωσα ας πουμε 10/6.. Τις 20 μερες μεχρι τις 30/6 δεν μου τις ειχαν χρεωσει κανονικα, και το πηρα χαμπαρι μετα απο 2 χρονια οταν μου εστειλαν κοκκινο σημειωμα εισφορων.. Και ενω ηταν δικο τους λαθος που δεν μου το εστειλαν νωριτερα, μου ζητησαν τη διαφορα και με τοκο.. Ηταν λιγα αλλοιως δεν θα περναγε ετσι..

Link to comment
Share on other sites

ενω ηταν δικο τους λαθος που δεν μου το εστειλαν νωριτερα, μου ζητησαν τη διαφορα και με τοκο...

 

Εκεί είναι η αδικία. Όταν τους χρωστάς σου τα παίρνουνε με τόκο. Όταν σου χρωστάνε σου τα δίνουν άτοκα...

 

Και για να μη μιλήσω για τον υπάλληλο στο τμήμα επιστροφών...τον θυμάμαι ακόμα...μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι.

 

Το θέμα είναι ότι όταν πας καλά οικονομικά, τέτοια πράγματα δεν σε ενδιαφέρουν...ψιλά γράμματα είναι. Όταν όμως έχεις δυσκολίες, έχεις το ΤΣΜΕΔΕ ούτως ή άλλως στο κεφάλι σου και βλέπεις να σε κλέβουν κι όλας είναι θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ 3 χρονάκια έκανα να πάρω 50 ευρώ του στρατού. Να τα δώσω έτσι αποκλείεται, θέλω να ακούσω τι δικαιολογία θα έχουν.

 

Τώρα βέβαια να μου απαντήσουν στο τηλέφωνο, μάλλον ανέκδοτο μου ακούγεται, έπαιρνα και 2 εβδομάδες σε άλλη περίπτωση χωρίς απάντηση. Υπάρχει βέβαια δοκιμασμένος τρόπος, παίρνεις τηλέφωνο στον πρόεδρο, τα χώνεις στη γραμματέα που δεν απαντάει κανείς, και της λες και στέλνεις mail στον πρόεδρο. Δεν ξέρω αν το βλέπει ο πρόεδρος, πάντως σε 3 ημέρες είχα τη βεβαίωση εισφορών που είχαν αργήσει να μου στείλουν.

 

Επειδή βλέπω ότι κι άλλοι το έχουν αντιμετωπίσει, θα γράψω για το αποτέλεσμα. Σκεφτείτε όμως και το εξής: αν δεν μπουν τα "έξτρα" χρήματα στο ταμείο, θα φανεί πουθενά;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.