Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε μη άρτια γήπεδα και αρτιότητα γηπέδου από διέλευση Ε.Ο.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής τα οποία μου προέκυψαν και δεν κατάφερα να διασαφηνίσω:

 

1. Σε μη άρτιο αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου (3.800τμ) πελάτης θέλει να εγκαταστήσει φ/β <20kw. Η αίτησή του έχει ήδη εγκριθεί από ΔΕΗ και προχωράει με τις υπόλοιπες αδειοδοτήσεις. Ρωτάει το εξής... Μπορεί να νοικιάσει τμήμα που υπολείπεται από την εγκατάσταση του δικού του πάρκου (με όλες τις απαιτούμενες αποστάσεις) σε κάποιον άλλον (20ετές μισθωτήριο, όση και η διάρκεια σύμβασης με ΔΕΣΜΗΕ)? Σε περίπτωση που γίνεται και η συνολική ισχύς ξεπεράσει τα 20Kw είναι επιτρεπτό αφού ο νόμος λέει πως απαιτείται αρτιότητα για >20kw?

 

2. (Άλλη περίπτωση πάλι για φ/β)

Αν άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο έχει "σπάσει" λόγω υποχρεωτικής διέλευσης Εθνικής οδού (αποζημιώσεις και σχετικά έχουν τακτοποιηθεί) σε δυο μη άρτια και οικοδομήσιμα τμήματα, κάθε ένα από αυτά τα τμήματα αντιμετωπίζεται ως μη άρτιο ή ως τμήμα άρτιου και οικοδομήσιμου, ιδιότητας δηλαδή που είχε πριν την κατασκευή του δρόμου.... Ελπίζω να μην ακούγεται χαζή η ερώτηση αλλά σε συζήτηση μου είπαν πως αντιμετωπίζεται ως άρτιο και μου φάνηκε κάπως περίεργο.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν το γνωρίζω.

2.Εκτός σχεδίου; εντός ορίων οικισμού;........... ποιοι όροι δόμησης ισχύουν;

 

Για τα εκτός σχεδίου γήπεδα για να είναι άρτια και οικοδομήσιμα πρέπει να πληρούν τις

προϋποθέσεις αρτιότητας και οικοδομησιμότητας ακόμα και αν εχουν προέρθει απο απαλλοτρίωση μεγαλύτερης έκτασης.

Link to comment
Share on other sites

1. Επειδή πρόκειται για επένδυση και προκειμένου να μην γίνουν άσκοπες συμβάσεις καλύτερα να απευθυνθείς εγγράφως στους αρμόδιους φορείς. Πάντως εκτός σχεδίου δεν επιτρέπονται διαφορετικές χρήσεις στο ίδιο γήπεδο

2. Τα δυο νέα γήπεδα είναι αυτοτελή και δεν αποτελούν τμήμα πρώην αρτίου γηπέδου. Η αρτιότητά τους. Διάβασε το άρθρο 1 παρ.γ του Π.Δ. 24-5-85 ΦΕΚ 270Δ'/85 " 'Αρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα που απομειούνται συνεπεία απαλλοτριώσεων ή διανοίξεων διεθνών, εθνικών ή επαρχιακών οδών, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα εφόσον μετά την απομείωση αυτή έχουν όρια αρτιότητας και τις λοιπές προϋποθέσεις των γηπέδων των προηγουμένων περιπτώσεων α και β."

Link to comment
Share on other sites

2. Τα δυο νέα γήπεδα είναι αυτοτελή και δεν αποτελούν τμήμα πρώην αρτίου γηπέδου. Η αρτιότητά τους. Διάβασε το άρθρο 1 παρ.γ του Π.Δ. 24-5-85 ΦΕΚ 270Δ'/85 " 'Αρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα που απομειούνται συνεπεία απαλλοτριώσεων ή διανοίξεων διεθνών, εθνικών ή επαρχιακών οδών, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα εφόσον μετά την απομείωση αυτή έχουν όρια αρτιότητας και τις λοιπές προϋποθέσεις των γηπέδων των προηγουμένων περιπτώσεων α και β."

 

Το 270Δ/85 έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου και κόλλησα στο σημείο που ανέφερες.

Μάλλον έτσι είναι. Η πολεοδομία με παρέπεμψε στην περιφέρεια και η περιφέρεια στον αρμόδιο μηχανικό, δηλαδή σε εμένα!!!

Ζήτησα και από τον ιδιοκτήτη να ψάξει με το συμβολαιογράφο που (περίπου προ 10ετίας ο δρόμος είναι καινούριος) τακτοποιήθηκαν τα περί απαλλοτρίωσης, μήπως υπάρχει κάτι.

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αν βρω άκρη θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.