Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου και αυθαίρετο κτίσμα;


Politis13

Recommended Posts

ακριβώς το αντίθετο !!!!!

 

Ομολογώ έκπληξη για την απάντηση σας. Εγώ τα έχω "βάψει μαύρα" εδώ πέρα.

 

θεωρώ πως θα βγάλουν καμμία ανακοίνωση του τύπου όποιος το δηλώσει από την τάδε του μήνα μέχρι τη δεινα ημερομηνία θα 'έχει έκπτωση τόσο %

 

οπότε μην αγχώνεσαι

 

Μακάρι, για να βγάλω μια άκρη. Από αυτά που διαβάζω εδώ είναι σχεδόν σίγουρα ασύμφορο να διατηρηθεί το κτίσμα, και με απασχολεί το πρόστιμο και η διαδικασία κατεδάφισης. Μου φαίνεται ότι λίγοι είναι οι ιδιοκτήτες που σκέφτονται παρόμοια, αλλά αυτές είναι οι σκέψεις μου. Μπορεί και να είμαι όχι μόνο κυριολεκτικά αλλά και ψυχολογικά "εκτός Ελλάδας."

 

Μακάρι να έχετε δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις απόψεις!

 

Αυτή η αισιοδοξία επεκτείνετε και στις περιπτώσεις υπερκάληψης;

 

Μέσω τηλεφώνου με Αθήνα έμαθα (τρομάρα μου...) ότι έχουμε όχι μόνο παράβαση Συντ. Δόμησης αλλά και συντελεστή κάλυψης (μία έννοια που μόλις τώρα έμαθα και που ακόμα δεν ξέρω καν να την γράψω σωστα!)...

Link to comment
Share on other sites

επειδή υποψιάζομαι πως έχετε και θέμα πρασιάς και θα σου ξαναέρθει εγκεφαλικό

 

σου λέω πως από ότι εικαζω ο νέος νόμος θα είναι εξίσου προχειρογραμμένος και ολιστικος όπως ο νόμος Σουφιλά-Μπιρμπίλη

και δε θα αφήσει κανέναν παραπονεμένο

 

αλλά και κάτι να τους ξεφυγει θα κάνουν καινούργιο

μη σκας προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα άλλου είδους ερώτημα; Αν αποδειχθεί ότι η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών έχει στην κατοχή του και από ένα αυθαίρετο τότε τί νομίζετε ότι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

ε πες μας τι εννοείς να δούμε αν λέμε το ίδιο :)

 

θα γίνει ότι έγινε με το νόμο Τρίτση, όλα μια χαρά .... σε 40 χρόνια πάλι

άμα βγει τέτοιος νόμος τρέχοντας πρέπει να παμε να το "κανονίσουμε"

 

κανονίζω ο νέος όρος που θα εφευρεθεί για να περιγράψει τη διαδικασία :) μετά το "ρυθμίζω" και "τακτοποιώ"

"Νόμος τάδε για τον διακανονισμο των λοιπών πολεοδομικών υπερβάσεων χώρων που δεν χρίζαν ρύθμισης με τον νόμο Μπιρμπίλη"

 

μη σου πω πως τελικά θα συμφέρει αντί να βγάζεις άδεια να κτιζεις αυθαίρετα και μετά να το "κανονίζεις"

Link to comment
Share on other sites

επειδή υποψιάζομαι πως έχετε και θέμα πρασιάς και θα σου ξαναέρθει εγκεφαλικό

 

Αυτό είναι αλήθεια!

 

σου λέω πως από ότι εικαζω ο νέος νόμος θα είναι εξίσου προχειρογραμμένος και ολιστικος όπως ο νόμος Σουφιλά-Μπιρμπίλη

και δε θα αφήσει κανέναν παραπονεμένο

 

Συγγνώμη αλλά δεν έχω καταλάβει - τι εννοείτε ότι δεν θα αφήσει κανέναν παραπονεμένο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.