Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mηχανικός ορυκτών πόρων - Χανιά


Recommended Posts

Το τμήμα ΜηχΟΠ στα Χανιά παρουσιάζει πολλές ομοιότητες με τους μεταλλουργούς του ΕΜΠ.Βασικά δεν ξέρω αν το μόνο που διαφέρουν είναι το όνομα.Εαν σκοπεύεις τα ξαναδώσεις με το 10% λάβε υπ'οψη σου και το τμήμα ΜΠΔ του ίδιου πολυτεχνείου.Μιας και είμαι φοιτητής εκεί μπορώ να σου δώσω ορισμένες πληροφορίες.Εαν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ, για να τα πούμε και απο κοντά.

 

Δεν ξέρω αν βοηθήσει αυτό που θα πω, αλλά η μόνη μεταγραφή που μας επιτρέποταν τότε ήταν σε ΤΕΙ μετελουργιας κάπου στη στερεά Ελλάδα και όχι στο ΕΜΠ. Ίσως βέβαια 10 χρόνια μετά να λλάξανε βέβαια αρκετα κάποια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Το αστειο ειναι οτι η Ελλαδα ιδρυει φορεα για μελετες για κοιτασματα αεριου

και πετρελαιου! Αν ισχυουν αυτα που ακουγονται υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις

υπαρξης εκμεταλλευσιμων κοιτασματων στην Ελλαδα και ειναι πιθανον

στο μελλον οι αποφοιτοι της σχολης να αποκτησουν ιδιαιτερη "περαση"...

 

Οπως αναφερθηκε παραπανω οποιος ενδιαφερεται για την σχολη και την

βρισκει ενδιαφερουσα ας παει, ειναι λιγο ρευστα τα πραγματα σχετικα το

τι θα γινει σε 5 χρονια,μπορει να μην υπαρχει Ελλαδα η να πλουτισει η Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά...βρήκα τις απαντήσεις σας πολύ ενδιαφέρουσες και μιας και παρακολουθώ στους ΜΗΧΟΠ, έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα, κυρίως όσο αφορά το επίπεδο των φοιτητών που δεν είναι και το καλύτερο.....πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παρατήσω τη σχολή και να δω τι μπορώ να κάνω με το 10%..βέβαια, αφενός έχει προκύψει το θέμα με τα πετρέλαια στον ελλαδικό χώρο και όντως είναι άγνωστο τι μέλλι γενέσθαι, και αφετέρου, η αδερφή μου σπουδάζει πολιτικός μηχανικός, και έχω ακούσει ότι καλύτερα συνδυάζεται ένας πολιτικός μηχανικός με ΜΗΧΟΠ παρά με π.χ με μηχανολόγο και επειδή σκεφτόμαστε μελλοντικά να κάνουμε κάτι μαζί, το σκέφτομαι σοβαρά...τώρα με το 10% οι επιλογές που έχω και θέλω είναι ή ΜΠΔ ή πληροφορική...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...βρήκα τις απαντήσεις σας πολύ ενδιαφέρουσες και μιας και παρακολουθώ στους ΜΗΧΟΠ, έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα, κυρίως όσο αφορά το επίπεδο των φοιτητών που δεν είναι και το καλύτερο.....πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παρατήσω τη σχολή και να δω τι μπορώ να κάνω με το 10%..βέβαια, αφενός έχει προκύψει το θέμα με τα πετρέλαια στον ελλαδικό χώρο και όντως είναι άγνωστο τι μέλλι γενέσθαι, και αφετέρου, η αδερφή μου σπουδάζει πολιτικός μηχανικός, και έχω ακούσει ότι καλύτερα συνδυάζεται ένας πολιτικός μηχανικός με ΜΗΧΟΠ παρά με π.χ με μηχανολόγο και επειδή σκεφτόμαστε μελλοντικά να κάνουμε κάτι μαζί, το σκέφτομαι σοβαρά...τώρα με το 10% οι επιλογές που έχω και θέλω είναι ή ΜΠΔ ή πληροφορική...

 

Η βάση με το 10% των ΜΠΔ συνήθως είναι πάνω απο 18.Μόνη εξαίρεση η περσινή χρονιά που πήγε γύρω στο 15μιση μάλλον λόγω του οτι η σχολή στη Κοζάνη μετονομάστηκε(και τώρα πάει για κλείσιμο).Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω απλά να σου πω να μην το έχεις σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Αμα σαρέσει, κάτσε χανιά. Αν θες να μάθεις, θα μάθεις. Μην κοιτάς τι πουλαει, κάνε ότι σαρέσει. Πιστεύω, μέχρι να την βγάλεις τη σχολή, θα έχουν αλλάξει τα πράματα.

Link to comment
Share on other sites

βέβαια, αφενός έχει προκύψει το θέμα με τα πετρέλαια στον ελλαδικό χώρο και όντως είναι άγνωστο τι μέλλι γενέσθαι, και αφετέρου, η αδερφή μου σπουδάζει πολιτικός μηχανικός, και έχω ακούσει ότι καλύτερα συνδυάζεται ένας πολιτικός μηχανικός με ΜΗΧΟΠ παρά με π.χ με μηχανολόγο και επειδή σκεφτόμαστε μελλοντικά να κάνουμε κάτι μαζί, το σκέφτομαι σοβαρά...τώρα με το 10% οι επιλογές που έχω και θέλω είναι ή ΜΠΔ ή πληροφορική...

 

Παιδιά, υπάρχει σοβαρά άνθρωπος που πιστεύει ότι αν υπάρχουν κοιτάσματα πετρελαίου ή φυσικού αερίου στην Ελλάδα, θα τα εκμεταλλευτούν Έλληνες?

Ξένους θα φέρουν ώστε το χρήμα να πάει αλλού... Ωραία τα λένε οι καθηγητές του ΜΗΧΟΠ αλλά δε πάνε να κοπανιούνται, άλλος θα τα πάρει...

Όσο για το αν ταιριάζει ο Πολιτικός Μηχανικός με ΜΗΧΟΠ, εγώ βλέπω χάσμα τεράστιο... Καλύτερα να γίνεις Μηχανολόγος ή Αρχιτεκτονας...

Αν θες να φύγεις από τα Χανιά, σκέψου και τους Τοπογράφους, δεν είναι άσχημο...

Link to comment
Share on other sites

μη λες τέτοια του παιδιού και τα πιστέψει...

 

Δεν μπορούμε όλοι να προχωράμε μπροστά κοιτώντας πίσω γιατί θα κουτουλίσουμε κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Φυγε απο τα Χανια το συντομοτερο δυνατον.

 

Ουτε η σχολη που εισαι εχει προοπτικες απασχολησης ουτε η πολη εκει ειναι καταλληλη να περασεις τα φοιτητικα σου χρονια. Οσοι μειναν κατω το μετανοιωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.