Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες σε εκτός σχεδίου


skol

Recommended Posts

Καλησπέρα, και συγχαρητήρια για το forum!

 

Mου ζητήθηκε να ρίξω μπετά (ασιδέρωτα - υψος 5-7 ποντους) σε εκτός σχεδίου οικόπεδο μη άρτιο μή οικοδομήσιμο, για βάση για γλάστρες (είναι φυτώριο) ... περίπου 80 τετραγωνικά. Αυτό χρειάζεται μικρής κλίμακας άδεια? Νομίζω αν δεν είναι οπλισμένο, πέφτει χωρίς άδεια... ξέρει κανείς λεπτομέρειες?

 

Επίσης να ρωτήσω για δικιά μου χρήση ... τί άδεια χρειάζεται για στέγαστρο ύψους 2 μέτρων 2,5 Χ 10? Μπορεί να κλείσει κάποια ή περισσότερες πλευρές με ξύλο ή πλεξιγκλας? Στήνεται αυτό στο εν λόγω οικοπεδο?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

αμφότερα απαιτούν άδεια :o

η μικρής κλίμακας δεν θυμάμαι αν σε καλύπτει στο εδάφιο που αναφέρει μικρές διαμορφώσεις του εδάφους στον περιβάλλοντα χώρο +-0.30 μ από τη στάθμη εδάφους.

το δεύτερο απαιτεί άδεια κανονική

Link to comment
Share on other sites

Η μικρής κλίμακας καλύπτει +- κάποιους πόντους, νομίζω 20 ... αναφέρει όμως οπλισμένο σκυρόδεμα ... άδεια αποθήκης ή πέργκολας χρειάζεται το υπόστεγο? Στην πολεοδομία μου λένε αποθήκης, και ότι δεν μπορώ να βγάλω επειδή δεν είναι οικοδομήσιμο το οικόπεδο ούτε δηλωμένο αγροτικής εκμετάλλευσης ... στο παράρτημα της ίδιας πολεοδομίας, μου λένε πέργκολας που την πιάνει η μικρής κλιμακας άδεια ... :???:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ερώτημα σε πολεοδομία για επίσημη απάντηση. Δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις άδεια σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο (ούτε καν μικρής κλίμακας).

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το γιάννη απόλυτα, sorry δεν είδα ότι είναι μη άρτιο και μη οικοδομίσιμο

η πέργκολα αναφέρεται στο ΓΟΚ ως κατασκευή στήριξης φυτών και δεν είναι στεγασμένη

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 270 Δ - ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΔΟΜΗΣΗΣ:

 

ΑΡΘΡΟ 2 : Τα θερμοκήπια δεν απαιτούν οικοδομική άδεια .... τώρα όσο αφορα το ότι δεν είναι αρτιο ... αυτό είναι άλλη ιστορία ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε χωράφι 1300τμ με φάτσα (~50μ) στο δρόμο μέχρι πόσα τμ αποθήκη μπορώ να χτίσω?Πηγαίνει σύμφωνα με τα τμ του χωραφιού?Τι διαδικασία χρειάζεται και πόσο θα μου στοιχίσει?

Για να βάλω περίφραξη στις τρεις μεριές με σιδερένιες κολόνες (~2μ) και συρματόλεγμα και με σενάζ ~40εκ και στην φάτσα τοιχίο 80εκ και συρματόπλεγμα χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας ή κανονική?

Για να χτίσω υπόστεγο ~5Χ5 τι διαδικασία χρειάζεται?

Σε τι απόσταση από τα όρια του χωραφιού μπορώ να χτίσω την αποθήκη και το υπόστεγο?

Edited by tsatsaras86
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χρειάζεται τοπογραφικό.Εκεί πάνω θα ανφέρονται οι όροι δόμησης και έτσι θα φανεί αν το χωράφι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή όχι
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.