Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Ισχύος μιάς φυγοκεντρικής αντλίας


kostask24

Recommended Posts

Η αντλία δεν έχει χαρακτηριστικές από τον κατασκευαστή;;..

ή δεν κατάλαβα καλά το θέμα γιατί το διάβασα λίγο βιαστικά...

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση.

 

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον όλων σας. Τα σχόλιά σας με βοηθούν αρκετά.

 

Προηγουμένως είχα αναφέρει ότι ήθελα σταθερό μανομετρικό το οποίο είναι όντως άστοχο. Δυστυχώς αυτό είχα καταλάβει από αυτά που μου εξήγησαν και έτσι σας τα μετάδωσα.

 

Η ιδέα είναι να λειτουργούμε την/τις αντλίες αναλόγως με την απαιτούμενη παροχή νερού η οποία θα υπολογίζεται μέσω αισθητήρων καθαριότητας.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η εταιρία για την ώρα δεν μου στέλνει τις καμπύλες λειτουργίας με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δουλέψω με κάτι αξιόπιστο. Τους τις ζήτησα μέσω email αλλά για να μου τις στείλουν χρειάζονται το τιμολόγιο αγοράς ή την προσφορά (σε διαφορετική περίπτωση θέλουν να προτείνουν αυτοί μια προσφορά). Για αυτό δεν μπορώ να τις προμηθευτώ ακόμη λόγω έλλειψης των παραπάνω.

 

Για την ώρα δουλεύω με τις απλές μαθηματικές σχέσεις που αναφέρθηκαν προηγουμένως γνωρίζοντας βέβαια ότι τα αποτελέσματα είναι μακρός διαφορετικά από τα πραγματικά.

 

Η αρχική ιδέα είναι ο υπολογισμός των στροφών, του μανομετρικού και της ισχύος, βάσει της απαιτούμενης παροχής.

 

Μια ερώτηση ακόμα θα ήθελα να σας κάνω.

Στις παράλληλες αντλίες, η πίεση της κάθε αντλίας πρέπει να είναι ίδια και οι παροχές προστίθενται;

Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνουν τα αρχικά BFS που αναγράφονται παρακάτω;;

 

Τα μοναδικά στοιχεία της αντλία που έχω είναι τα εξής:

Απόδοση: 70.2%

Παροχή BFS (m3/h): 164

Μανομετρικό BFS (m): 20

Ταχύτητα λειτουργίας BFS (rpm): 1450

Ισχύς (kW): 23.4

Ταχύτητα aspiration (m/s): 0.8

Διάμετρος εσωτερική aspiration BFS (mm): 269

Διάμετρος εξωτερική aspiration BFS (mm): 315

Impulsion speed BFS (m/s): 1.5

Διάμετρος εισόδου αντλίας (mm): 200

Διάμετρος εξόδου αντλίας (mm): 160

 

Για την ώρα χρησιμοποιώ τις παραπάνω γνωστές τιμές (Q, H , N) και βάσει των μαθηματικών σχέσεων, υπολογίζω τις νέες τιμές αλλάζοντας το Q.

Οποιαδήποτε συμβουλή, καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οκ, το πρόβλημα σχεδόν λύθηκε.

 

Κατάφερα να δημιουργήσω το μοντέλο μιας φυγοκεντρικής αντλίας στο simulink, με την δυνατότητα να γνωρίζω ανά πάσα στιγμή την ταχύτητα περιστροφής της, την απόδοση και την ισχύ της ανάλογα με το παροχή υγρού που θέλω και κρατώντας πάντα το μανομετρικό σταθερό.

 

Για τον υπολογισμό των παραπάνω απλώς χρησιμοποιώ τρισδιάστατους πίνακες τιμών που μου επιστρέφουν τα αποτελέσματα ανάλογα με τις εισόδους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλισπερα..

θα ηθελα απο καποιον εμπειρο τη βιηθεια του!

μπορει καποιος να μου εξηγησει πως υπολογιζω τον βαθμο αποδοσης μιας φυγοκεντρικης αντλιας και πως σχεδιαζω την καμπυλη βαθμου αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.