Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Χωρητικότητας Boiler


Perifanos

Recommended Posts

Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μου υποδείξει μια μέθοδο για τον υπολογισμό της απαιτούμενης χωρητικότητας ενός Boiler που προορίζεται να παρέχει ζεστό νερό χρήσης σε ιδιοκησίες;

Πόσα λίτρα πρέπει να είναι ένα Boiler για την παροχή ζεστού νερου σε μια πολυκατοικία 8 ιδιοκτησιών (διαμερισμάτων);. Αντίστοιχα πόσα Kcal πρέπει να προσθέσω στο κεντρικό λέβητα που εξηπηρετεί αυτό το Boiler;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άνοιξες μεγάλη κουβέντα φίλε. Αυτό το ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό ιδιαίτερα για τον υπολογισμό κεντρικού boiler.

To πρόγραμμα της 4μ έχει έναν υποτυπώδη υπολογισμό ο οποίος όμως βγάζει οτι θέλει.:evil:

 

Από την άλλη στην βιβλιογραφία αναφέρεται ότι σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να λαμβάνουμε 200 lt ανα λουτρό!!! :shock:

Όλα αυτά είναι μια καλή συζήτηση για "περίεργες" περιπτώσεις κτηρίων όπως ξενοδοχεία, καταστήματα κτλ όπου παίζουν πολύ παράγοντες ρόλο, ακόμα και αυτός του ταυτοχρονισμού.

 

Όποιος γνωρίζει περισσότερα παρακαλείτε να τα ομολογήσει όλα διαφορετικά θα περάσουν από ανάκριση όλα τα μέλη... :idea: 8-)

 

Στην περίπτωση σου τώρα αν πρόκειται για απλή πολυκατοικία πάρε το κλασσικό 80 lt ανα ιδιοκτησία και είσαι αρχηγός.

Για τον υπολογισμό της απαιτούμενης θερμικής ισχύος θα έπρεπε να ξέρεις ότι

Q = c * Δt * h (kcal/h)

όπου,

c : Η χωρητικότητα του boiler σε λίτρα

Δt : Η διαφορά θερμοκρασίας

h : Το χρονικό διάστημα που επιθυμούμε να επιτευχθεί αυτή η ανύψωση θερμοκρασίας.

π.χ.

Για κάθε lt και 1h ανύψωσης της θερμοκρασίας στην τελική (συνήθως 60C) έχουμε : Q = 1 * 40 * 1 = 40 kcal/h

Mε λίγα λόγια πολλαπλασίασε τον όγκο του boiler με 40 και έχεις βρει τις απαιτούμενες θερμίδες σε kcal/h 8-)

Link to comment
Share on other sites

ok, τα θεωρητικά της μετάδοσης είναι απλά (φυσική 2 λυκείου απ'ότι θυμάμαι) το θέμα είναι ότι και εγώ σε όσα βιβλία έχω διαβάσει, δεν έχω ξεκαθαρίσει πραγματικά πώς μπορούμε να διαστασιολογήσουμε ένα boiler. Αυτό που έκανα για να "βγάλω" τη μελετούλα που έχω είναι να θεωρήσω 120lt boiler καθώς έχω διόροφη μεζονέτα με 2 μπάνια (1 / όροφο), και θεωρώ πως με καλύπτουν.

Θα κάτσω να το σκευτώ...Νομίζω ότι υπάρχει λύση δεδομένου ότι γνωρίζουμε θεωρητικά τους ταυτοχρονισμούς οπότε μπορούμε να συνάγουμε ένα συμπέρασμα σχετικά με την χωρητική και ενεργειακή απαίτηση του boiler.

 

Θα επανέλθω

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ ταυτόχρονα με τη διαστασιολόγηση του boiler θέλω να υπολογίσω και την απαραίτητη ποσότητα ηλιακών συλλεκτών για ζεστό νερό σε 64 άτομα. καμμιά ιδέα ή θεωρία?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω ένα καλό ξενοδοχείο πρέπει να διαθέτει 50lt διαθέσιμα ανά πελάτη. Αν είναι μικρότερης κατηγορίας μπορεί να έχει κ λιγότερα. Όσο για τους καθρέπτες εμπειρικά είναι 1 καθρέπτης ανα 2 άτομα. Αν το καλοσκεφτειτε και τα απλά ηλιακά θερμοσίφωνα κάπως έτσι είναι.

 

@perifanos Οι θερμίδες που θα προσθέσεις πάνε ανάλογα με τη σερπαντίνα που μπορείς να βάλεις στο μποιλερ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.