Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: "Πλήρες" τοπογραφικό


Guest

Recommended Posts

Κύριοι καλησπέρα.Πρέπει να κάνω τοπογραφικά σε κάποια οικόπεδα που έχω,στα οποία θα μπούν φωτοβολταϊκά.Οι δημόσιες υπηρεσίες έχουν κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές για τα τοπογραφικά όταν πρόκειται για φωτοβολταϊκά,τις οποίες θα ακολουθήσει ο τοπογράφος.Θέλω όμως με την ευκαιρία αυτή να κάνω πλήρη τοπογραφικά,ανεξαρτήτως κόστους,τα οποία θα καλύπτουν εμένα,τις δημόσιες υπηρεσίες αλλά και τον τοπογράφο που μπορεί να προσλάβω στο μέλλον αν π.χ. θέλω να χτίσω,ώστε να αποτυπώσει με ευκολία το κτίσμα στο οικόπεδο ή αν θελήσω να το πουλήσω ή να κάνω μια οποιαδήποτε άλλη επένδυση ή για να το εγγράψω στο κτηματολόγιο.Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τι προδιαγραφές θα πρέπει να έχει αυτό το "πλήρες" τοπογραφικό,για να είναι πραγματικά "πλήρες" ώστε να γνωρίζω τι ζητάω και τι μου προσφέρουν.Είμαι εξαιρετικά επιφυλακτικός διότι κυκλοφορούν πολλοί ασυνείδητοι και ο πατέρας μου έχει πέσει θύμα τέτοιων στο παρελθόν.Αυτό που ζητάω τώρα το ζήτησε ο πατέρας μου από έναν τοπογράφο πριν δύο χρόνια για ένα οικόπεδο που είχαμε και το τοπογραφικό που μας έκανε και το χρυσοπληρώσαμε δε είχε καν συντεταγμένες!!όταν δεν ξέρεις αυτά παθαίνεις.Σας ενημερώνω ότι στα χέρια μας αυτή τη στιγμή έχουμε ΓΥΣ και σκαριφήματα από την τοπογραφική υπηρεσία της περιοχής για τα συγκεκριμένα οικόπεδα.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βασικές Προδιαγραφές

Συντεταγμένες ΕΓΣΑ

Υψόμετρα στις κορυφές (και ισουψείς αν θέλετε)

Απόσπασμα χάρτη ΓΥΣ 1/5000

Απόσπασμα χάρτη ΓΥΣ 1/50000

Σαφές οδοιπορικό

Πολύ καλός έλεγχος πολεοδομικών διατάξεων για τον έλεγχο της αρτιότητας

 

Και το πιο σημαντικό: μηχανικός της εμπιστοσύνης σας

 

Τα συνηθισμένα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε που δεν έχετε μηχανικό εμπιστοσύνης!!

ακόμα και αν δεν γνωρίζετε εσείς ρωτήστε την "πιάτσα"

η πλειοψηφία των μηχανικών είνα πολύ καλοί

μπορεί εσείς να πέσατε σε καμιά περίπτωση δύσκολη

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να το συζητήσουμε θα σου πώ γιατί είναι πιό δύσκολο να βρείς καλό μηχανικό από το να βρείς καλό δικηγόρο,γιατρό ή καθηγητή.Στους τρεις τελευταίους το αποτέλεσμα της δουλειάς τους είναι εμφανές άμεσα,αν π.χ. ο γιατρός δεν σε χειρουργήσει σωστάό θα έχεις σύντομα προβλήματα υγείας,αν ο καθηγητής δεν διδάσκει καλά η απόδοση του μαθητή θα μειωθεί και αν ο δικηγόρος δεν ενεργήσει σωστά η υπόθεση θα χαθεί.Αντίθετα αν ο μηχανικός σου κάνει μια κακή μελέτη το αποτέλεσμα θα φανεί πάρα πολύ αργά.Τελοσπάντων ελπίζω ότι πως λές κάποιος θα βρεθεί μετά από αρκετό ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

μιλάς πολύ σωστά.

όντως η δουλειά του μηχανικού δεν φαίνεται αμέσως.

παρ'όλα αυτά νομίζω ότι είσαι υπερβολικά φοβισμένος.

τέλοσπάντων, βρες ένα καλό τοπογράφο να γίνει η δουλειά σου και μην πολυαγχώνεσαι

υπάρχουν πολλοί και πολύ καλοί

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου έγραψε ο συνάδελφος (ΕΓΣΑ, χάρτες ΓΥΣ, ισουψείς και πλήρη έλεγχο αρτιότητας-οικοδομησιμότητας) αποτελούν τα επιπλέον συστατικά ενός πλήρους τοπογραφικού εκτός των βασικών (κάνναβος, κτίσματα, όμορα, αποτυπωμένα δίκτυα κλπ)

Μπορείς αν θέλεις να αποτυπώσεις και τα δέντρα (δεν ξέρω σε τι λεπτομέρεια θέλεις να φτάσεις). Μπορούν να φαίνονται αποστάσεις από οικισμούς, εθνικές οδούς, σιδηροδρομικές γραμμές κλπ

Πάντως με σωστές* συντεταγμένες ΕΓΣΑ και με πασσάλωση εκ μέρους σου των κορυφών, εξασφαλίζεις και την μελλοντική συμπλήρωση των συστατικών του τοπογραφικού (για άλλες χρήσεις) και από άλλον τοπογράφο...

 

*Δεν εννοούμε φυσικά με GPS χειρός!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.