Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης σε κτήριο ΟΣΕ του 1885


Recommended Posts

Μπορεί να σας φανεί τρελό και παλαβό όλο αυτό που τραβάω...

Αν καποιος με ακούει και μπορεί, ας βοηθήσει...

Δεν είμαι μηχανικός ,είμαι πολίτης και αποφάσισα να μισθώσω ένα οίκημα ...που ανήκει στον Ο.Σ.Ε για να το κάνω καφέ -κρουασαντερι.

Ο μηχανικός που είχα μου είχε πει οτι το κτήριο έχει αρκετά προβλήματα ... στατικότητας και οτι για να διορθωθούν αυτά θα μου φτάσει περίπου 20,000€ ...έτσι μου είχε πει ~ περίπου 20,000€ μόνο για τα στατικά του ...Τέλος πάντων μετά από χίλια δύο που τράβηξα από τον Ο.Σ.Ε (διαγωνισμούς ...χαρτιά ...ξαναχαρτια )τελικά είμαι ένα βήμα πριν την υπογραφή του μισθωτηρίου .

 

Τώρα λοιπόν που έφτασα ως εδώ... ο μηχανικός μου λέει οτι δεν θα φτάσει τόσο(20,000 € )αλλά μπορεί να ξεπεράσει και τα 30,000€.!!... Αφού γίναμε μαλλιά κουβάρια ...ήμασταν και γνωστοί ...άρχισα να ψάχνω για άλλον μηχανικό ...Ο επόμενος ...μου είπε 100,000€ !!!!

...Οχι δεν τα παράτησα ...πήγα και τρίτον μηχανικό να δει το κτήριο (66,50τ.μ είναι το κτήριο )...

Ο τρίτος μου είπε ...μπορεί να φτάσει και τα 50,000€!!!(μιλάω πάντα μόνο για τα στατικά)...και με άφησε να καταλάβω οτι αν τελικά δεν το αποφασίσω να το ανοίξω το μαγαζι ... να τον ειδοποιήσω για να το πει στον ...κουνιάδο του μήπως το κάνει εκείνος καφε...(Ισως όχι άσχετο ...αλλά είμαστε σχετικά μικρή πόλη το κτήριο είναι σε εθνικό δρόμο ...πολύ καλη θέση ...και αφου εγώ έβγαλα το φίδι από την τρύπα με τον Ο.Σ.Ε ...πλακώσανε κι οι....μάγκες!)

 

Ασε που εκτός τα του Ο.Σ.Ε έμαθα και τα γκανάει .. τσομεντοενέσεις ...πλέγματα... εξωτερικές κολώνες ....κ.τ.λ

Σήμερα έχω άλλο ένα ραντεβού ...τέταρτο με έναν άλλο μηχανικό ....και θα δούμε...

 

Παιδια τι να σας πω ..λένε για τους δικηγόρους ...αλλά είναι και οι μηχανικοί...άστα! Εκτός αν εγώ δεν ξέρω να διαλέγω...και από που να διαλέξω...?

 

Αυτό που λέω να κάνω είναι :Καταρχήν δεν τα παρατάω τόσο εύκολα...(1 χρόνο σχεδόν ..από τον Σεπτέμβρη του 2007 κυνηγάω τον Ο.Σ.Ε ).

.......Μετά από το σημερινό ραντεβού... σκέφτομαι σοβαρά να φωνάξω κάποιον από Αθήνα... Θα μου πεις γιατι? Νομίζεις οτι θα είναι καλύτερα ? ...ή οτι θα έχει τις γνώσεις και την εμπειρία περισσότερο ?

-Θα σου απαντήσω ...δεν ξέρω ...αλλά τουλάχιστον ...κάτι πρέπει να κάνω... Ίσως από κάποιο άλλο μέρος είναι ποιο αντικειμενικοί ...ή το αναλαμβάνουν ή όχι... και αν το αναλαμβάνουν πόσο ?

 

 

Τώρα αν κάποιος με ακούει και μπορεί να μου πει μια γνώμη που θα με βοηθήσει, το εκτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα. Αυτό που φαίνεται με μια πρώτη ματιά είναι οτι το κτήριο χρειάζεται τις προβλεπόμενες ενισχύσεις αφού και οι 3 μηχανικοί συμφωνούν σε αυτο.

Τελικά μάλωσες με τον μηχανικό που θα σου έκανε τη δουλειά με το λιγότερο δυνατό κόστος. Αν και υπάρχει περίπτωση να σου είπε απλά 20000 για να σε γλυκάνει και να σου πετάξει τα υπόλοιπα λεφτά στη συνέχεια.

 

Σημαντικό! Να ψάχνεις εαν αυτός που σου μιλάει είναι μηχανικός ή όχι γιατι έχουνε μπει πολλά λαμόγια στο χώρο μας.

Τώρα όσον αφορά το τεχνικό μέρος της υπόθεσης υπάρχουν σοβαρότατα γραφεία που αναλαμβάνουν ενισχύσεις σε υφιστάμενες κατασκευές αλλά θα πρέπει έσύ τελικά να επιλέξεις μεταξύ ποιότητας και κόστους.

Link to comment
Share on other sites

A) To κτίριο που προκειτε να μισθώσετε τι χρήση εχει πριν γίνει Cafe ?

B) Υπάρχει οικοδομική άδεια του κτιρίου τί αναγράφει ?

Γ) Ποιά η παλαιότητα του κτιρίου ?

Δ) Αδεια λειτουργίας για το Cafe απο που θα πάρετε ?

Ε) Πείτε μας ουσιαστικά τι σας ζητάνε προκειμένου να ανοίξετε το μαγαζί?(εκτός του κατασκευαστικού κομματιού ).

Ζ) Σας ζητήσανε κάτι σχετικό με την στατικότητα του κτιρίου ή έχει προκύψει σύμφωνα με την αυτοψία του μηχανικού καθως και με το οτι το κτίριο ειναι πολυ παλίο ?

Το προβλημά σας ειναι μόνο στο κόστος των εργασιών που προκειτε να γίνουν ή υπάρχουν και άλλα ζητήματα και αν ναι ποια είναι ?

Link to comment
Share on other sites

....Pano,

Εχεις δίκιο για τα λαμόγια..σε όλους τους χώρους θα έλεγα... αυτό σου λέω.. θα το ψάξω ... και όσον αφορά την ποιότητα και το κόστος ...άστο δεν ισχύει πάντα ..Ηδη έχω αποπερατώσει κάποιες εργασίες σπίτι μου απλές με γυψοσανίδες και ήμασταν όλοι οκ... και εγώ και ιο μαστόροι ...τώρα με τέτοιο κτήριο δεν μπορώ να ξερω τι θέλει και απάντώ στον gsak

 

 

A) To κτίριο που προκειτε να μισθώσετε τι χρήση εχει πριν γίνει Cafe ?

-Σιδηροδρομική υποδομή Ο.Σ.Ε

B) Υπάρχει οικοδομική άδεια του κτιρίου τί αναγράφει ?

-Οχι δεν υπάρχει

 

Γ) Ποιά η παλαιότητα του κτιρίου ?

- Ειναι πριν το 1955 (γύρω στο 1885)! αποδεδειγμένο ...και από αεροφοτωγραφίες

 

Δ) Αδεια λειτουργίας για το Cafe απο που θα πάρετε ?

-Από το Δήμο ...οχι από Νομαρχία ...

 

Ε) Πείτε μας ουσιαστικά τι σας ζητάνε προκειμένου να ανοίξετε το μαγαζί?(εκτός του κατασκευαστικού κομματιού ).

-Επειδή θέλω να κάνω ανοίγματα ...θα βγάλω κανονική άδεια και όχι μικρής κλίμακας....Αρα μου ζητάνε όλα τα σχετικά...και ούτως η άλλως έχει πρόβλημα στατικότητας , δεν θέλω να αποφύγω την μελέτη ή τις εργασίες...Το ξέρω οτι πρέπει να γίνουν....

 

Ζ) Σας ζητήσανε κάτι σχετικό με την στατικότητα του κτιρίου ή έχει προκύψει σύμφωνα με την αυτοψία του μηχανικού καθως και με το οτι το κτίριο ειναι πολυ παλίο ?

Το προβλημά σας ειναι μόνο στο κόστος των εργασιών που προκειτε να γίνουν ή υπάρχουν και άλλα ζητήματα και αν ναι ποια είναι

 

---Λοιπόν...οι βεβαιωση που θέλει η πολεοδομία για την ηλικία του κτηρίου οτι προϊφύστατο του 1955 ζητάει και στατική μελέτη...

....αλλά πέρα από αυτό ...πως να το πω..το βλέπω οτι το κτήριο έχει πρόβλημα (βαθιές ρωγμές ...κομμένη κολώνα ...είναι πέτρινο και η μια πέτρα από την άλλη σε κάποια σημεία ...χωράει το χέρι μου)τι να πω δεν ξέρω πόσο σοβαρά είναι αυτά και ...πάλι θα πω....οκ το ξέρω οτι θα πρέπει να κάνουμε κάποιες εργασίες ενίσχυσης ...αλλά ποιες? .πόσες? τι ? πόσο το κόστος ?

.....το να ξεκινάω βρε pano "γλυκά" με 20,000€ και ...όσο πάει.... μεταξύ μας δεν είναι ούτε τίμιο ούτε έξυπνο ούτε αντρίκειο...

Link to comment
Share on other sites

.....το να ξεκινάω βρε pano "γλυκά" με 20,000€ και ...όσο πάει.... μεταξύ μας δεν είναι ούτε τίμιο ούτε έξυπνο ούτε αντρίκειο...

 

Συμφωνώ απόλυτα αλλά να σου πώ κάποια πράγματα;

Ξέρεις οτι τον τελευταίο χρόνο οι αμοιβές των μηχανικών έχουν διπλασιαστεί;

Ξέρεις απο την στιγμή που σου έδωσε την εκτίμηση πόσο πράγματα μπορεί να περάσανε απο το μυαλό του που πρέπει να γίνουν και που δεν καλύπτονται απο τα 20000; Εκτός εάν θες να σου κάνει ελλειπή δουλειά... Ξέρεις πως το μέσο ημερομίσθιο του ΙΚΑ αυξάνεται κάθε τρείς και λίγο;

 

Να σου πω και κάτι άλλο 'ετσι πολύ πιο χειροπιαστό; Τον φραπέ θα τον πουλάς 3ευρώ. Τον φρέντο 4. Γιατί; Γιατί είναι σπέσιαλ, σωστά; Ο μηχανικός γιατί μια "σπέσιαλ" δουλειά να μη ζητήσει περισσότερα; Θα μου πείς ας στο έλεγε απο την αρχή... Σωστά, αλλά δεν μας είπες με ποιά δικαιολογία σου αύξησε την τιμή... Μήπως δεν ήθελε να αναλάβει;

 

Αυτά, πολύ φιλικά, διότι μπορεί να λένε για τους δικηγόρους αλλά μη μας βάζεις στο ίδιο καζάνι: εμείς δεν πουλάμε αέρα και φούμαρα και έχουμε ποινικές και αστικές ευθύνες εφ'όρου ζωής...

Link to comment
Share on other sites

Στείλτε καμια φωτογραφια απο το κτιριο. Σιγουρα ειναι διαφορετική α αυτοψια απο καποιες φωτογραφιες, αλλα επειδη ασχοληθηκα πριν λιγο καιρο με το θεμα, σε διαφορετικού ειδους κτιριο βεβαια (κατασκευη 1930 με ξυλινα υποστηλωματα), ισως μπορεσω να βοηθησω.

 

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και κάτι άλλο 'ετσι πολύ πιο χειροπιαστό; Τον φραπέ θα τον πουλάς 3ευρώ. Τον φρέντο 4. Γιατί; Γιατί είναι σπέσιαλ, σωστά; Ο μηχανικός γιατί μια "σπέσιαλ" δουλειά να μη ζητήσει περισσότερα; Θα μου πείς ας στο έλεγε απο την αρχή... Σωστά, αλλά δεν μας είπες με ποιά δικαιολογία σου αύξησε την τιμή... Μήπως δεν ήθελε να αναλάβει;

 

Αυτά, πολύ φιλικά, διότι μπορεί να λένε για τους δικηγόρους αλλά μη μας βάζεις στο ίδιο καζάνι: εμείς δεν πουλάμε αέρα και φούμαρα και έχουμε ποινικές και αστικές ευθύνες εφ'όρου ζωής...

 

....Φίλε acnt ...καταρχήν δεν ξέρω πού αγοράζεις εσύ καφέ...εμείς εδώ στην Αργολίδα τον ίδιο καφέ (φραπέ -φρέντο - τυρόπιτττα σπέσιαλ)τα έχουμε 1€ -2€ και 1,30 € αντίστοιχα....και η δικαιολογία που μου είπε και μου αύξησε την τιμή ήταν μασιμένα λόγια ....και θέλει αυτό... και μπορεί να βρεθεί εκείνο στην πορεία ...και δεν ξέρω....... (Εγώ πιστεύω οτι ούτε καν ασχολήθηκε με το θέμα.....)

 

Οπότε γιατι να με παιδεύει και να με κοροϊδεύει?

 

Τελος πάντων ...δεν εννοώ όλους μωρε...!οτι είναι για τα καζάνια εγώ που να βρω αυτούς που δεν είναι .....ε?

Link to comment
Share on other sites

γιαυτό φίλε Annaka, πάντα έγγραφες προσφορές...

και αφού το κτίριο είναι πέτρινο του 19ου αιώνα, καλό είναι να απευθυνθείς σε κάποιον μηχανικό με εμπειρία σε αντιστοιχα έργα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.