Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ανεμόσκαλα σε φωταγωγό!


mariosk

Recommended Posts

Προσβαση = σκαλα!

 

Μάλιστα, τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω. Άρα αφού στα σχέδια της πολεοδομίας δεν υπάρχει εκεί σκάλα (φαντάζομαι εννοείς τύπου Ι, ΙΙ η ΙΙΙ βάσει ΚΚ) δε μπορώ να ζητήσω νόμιμα εκεί να μου βάλει μια κυκλική σκάλα μη σκοτωθώ καμια μέρα με την ανεμόσκαλα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλλον δεν προλαβες το edit μου, δες τη δημοσιευση #4

 

Μάλιστα, ποτέ δε μου εξήγησε όλο αυτό που κατάλαβα από αυτό το thread! Επομένως αν εγώ φτιάξω με δικά μου έξοδα μια κυκλική σκάλα, θα είναι παράνομο;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ποτέ δε μου εξήγησε όλο αυτό που κατάλαβα από αυτό το thread! Επομένως αν εγώ φτιάξω με δικά μου έξοδα μια κυκλική σκάλα, θα είναι παράνομο;

 

Επίσης αν θέλουμε να αλλάξουμε τα σχέδια στην πολεοδομία και να κάνουμε βατό το δώμα, αυτό τι άλλο σημαίνει εκτός από το κόστος για την αλλαγή των σχεδίων;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως προσμέτρηση της σκάλας στο σ.δ.; Οι αρχιτέκτονες τι γνώμη έχουν;

Να τα πούμε με το όνομά τους: Αφού το δώμα (θέλατε να) είναι βατό έπρεπε να είχε προβλεφθεί σκάλα.... Ποιανού παράλειψη δεν μπαίνω στην διαδικασία να αναλύσω. Αν θέλετε οπωσδήποτε σκάλα συννενοηθείτε με τον μηχανικό σας τι θα κόψετε (κάποιο δωμάτιο; ) για να βάλετε σκάλα και να κάνετε αναθεώρηση αδείας. Δεν νομίζω ότι μπορεί να λεχθεί τίποτα περισσότερο πάνω στο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Διορθωνοντας τον συναδελφο, οχι γιατι αυτο που λεει ειναι λαθος, αλλα γιατι δεν ταιριαζει 100% στην περιπτωση, το σωστο θα ηταν να εχετε επισκευτει εναν δικο σας μηχανικο να σας πει τα πως και τι της οικοδομης που θελατε να αγορασετε απο τα σχεδια.. Και ακομα ιδανικοτερα (αυτο παραειναι ιδανικο για τα Ελληνικα δεδομενα) να τον εχετε σαν τεχνικο συμβουλο κατα τη διαρκεια της κατασκευης.. Ειναι το συνηθες λαθος που κανει το μεγαλυτερο ποσοστο των αγοραστων.. Δικηγορο βαζουν για ελεγχο τιτλων κλπ (που αν δεν ηταν υποχρεωτικο, αμφιβαλο αν θα τον εβαζαν ολοι) αλλα μηχανικο για τον ελεγχο της οικοδομης ή εστω των σχεδιων και της αδειας...........

Link to comment
Share on other sites

Διορθωνοντας τον συναδελφο, οχι γιατι αυτο που λεει ειναι λαθος, αλλα γιατι δεν ταιριαζει 100% στην περιπτωση, το σωστο θα ηταν να εχετε επισκευτει εναν δικο σας μηχανικο να σας πει τα πως και τι της οικοδομης που θελατε να αγορασετε απο τα σχεδια.. Και ακομα ιδανικοτερα (αυτο παραειναι ιδανικο για τα Ελληνικα δεδομενα) να τον εχετε σαν τεχνικο συμβουλο κατα τη διαρκεια της κατασκευης.. Ειναι το συνηθες λαθος που κανει το μεγαλυτερο ποσοστο των αγοραστων.. Δικηγορο βαζουν για ελεγχο τιτλων κλπ (που αν δεν ηταν υποχρεωτικο, αμφιβαλο αν θα τον εβαζαν ολοι) αλλα μηχανικο για τον ελεγχο της οικοδομης ή εστω των σχεδιων και της αδειας...........

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Ο Έλληνας κατασκευαστής-μηχανικός που πουλάει δε κάθεται να αναλύσει τα πάντα γιατι απλά θέλει να πουλήσει...είμαι σίγουρος οτι μέχρι το τέλος της κατασκευής θα βρώ και άλλα θέματα που θα με κάνουν να μετανιώσω την ώρα και τη στιγμή που πήγα και έμπλεξα σε αυτή την αγορά...Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.