Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία πληρωμής από ΔΕΣΜΗΕ


chris_gr

Recommended Posts

Ο jsk έχει δίκιο, κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σήμερα τι θα γίνει αύριο.

Υπάρχει υπογραφή σύμβασης αγοροπωλησίας μεταξύ ΔΕΗ και παραγωγού.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι από τη στιγμή που πουλάς προϊόν και ο άλλος το αγοράζει πρέπει να το πληρώνει και αναφέρεται ξεκάθαρα στη σύμβαση. Αν δεν μπορει να το πληρώσει δε θα το αγοράσει.

Άρα το θέμα δε βρίσκεται στο αν θα πληρώνει η ΔΕΗ αλλά στο αν θα αγοράζει. Διάβασε το ΦΕΚ της Σύμβασης και θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα για τη ΔΕΗ να μην απορροφά την ενέργεια.

 

Μία τραπεζική κρίση, εξαγορά της τράπεζας από άλλη, όπως γράφεις δεν επειρεάζει μια επένδυση παρελθόντος αλλά μέλλοντος.

Από τη στιγμή που το δάνειο έχει αποταμιευθεί, δεν υπάρχει κίνδυνος και ούτε και πρέπει να σε ενδιαφέρει. Αν το δάνειο είναι σε φάση έγκρισης ή αποταμίευσης μία τέτοια τραπεζική εξέλιξη ίσως είναι καθοριστική και αρνητική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τος διαφωτιστικές απαντήσεις σας. Απλά εξετάζω το θέμα της βιωσιμότητας της επένδυσης με οικονομικούς όρους και σενάρια "τι γίνεται αν" τα οποία μου φαίνονται πιθανά στις μέρες που ζούμε

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση Κρίσης

Την σύμβαση υπογεγραμένη απο το ΔΕΣΜΗΕ την καταθέτουμε εφορία ή δεν απαιτείται επειδή είναι δημόσιο, έχω πάρει και τις 2 απαντήσεις (ΝΑΙ - ΟΧΙ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν την καταθέτεις στην Εφορία.

 

Από όσο έχω καταλάβει καμμία σύμβαση δεν είσαι υποχρεωμένος να καταθέσεις στην Εφορία. Απλά τις καταθέτεις σαν αποδεικτικό των χρηματικών σου υποχρεώσεων απένατι στο άλλο μέρος και των εργασιών που πρέπει να σου προσφερθούν (σε περίπτωση διαφωνιών).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γενικά τις συμβασεις υπεργολαβίας πρέπει να τις καταθέτεις για να μην έχεις θέμα σε περίπτωση που κάποιος απο τα 2 μέρη αθετήσει τα συμφωνηθέντα (αυτό μου είπαν, δεν είμαι νομικός)

 

Τις συμβάσεις εργολαβίας και αυτές πρέπει να τις καταθέσεις για τον παραπάνω λόγο.

Για την σύμβαση του ΔΕΣΜΗΕ δεν έχω πάρει απάντηση, αυτό που έγραψες με βολεύει :)

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλή εβδομάδα σε όλους...

 

2 ερωτήσεις:

α) Η πληρωμή για το "Ειδικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης Φ/Β συστημάτων σε κτιριακές εγκαταστάσεις" (<= 10kW) γίνεται από τη ΔΕΗ ενώ οι λοιπές περιπτώσεις απο τον ΔΕΣΜΗΕ?

 

β) Ο Συμψηφισμός με το ρολόι γίνεται σε € οχι σε kWh?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η ΔΕΗ πληρώνει τα 0,55€/kWh στα οικιακά από δικά της χρήματα ή τα τραβάει από τον κουμπαρά του Τέλους Προς ΑΠΕ..???

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να γινεται διαχωρισμος των εσοδων στη ΔΕΗ αλλα σαν καθε κρατικη επιχειρηση απο τα γενικα εσοδα λαμβανουν ενα ποσο και το στελνουν στα εξοδα για πληρωμη των παραγωγων ενεργειας απο φωτοβολταικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια ερώτηση...

 

Η δέσμευση της τιμής της kWh για Φ/Β <100kWp επί εδάφους, γίνεται με την υπογραφή της Σύμβασης Σύνδεσης ή της Σύμβασης Πώλησης; Επίσης ποιος πρέπει να στείλει την αίτηση για Σύμβαση Πώλησης στην ΔΕΣΜΗΕ, το κάνει αυτόματα η ΔΕΗ ή το αναλαμβάνει ο Επενδυτής;

 

Ευχαριστώ και καλές διακοπές σε όλους !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.