Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΠΑ 23% σε παλαιό κωδικό ΤΕΕ


Recommended Posts

Υπάρχει ένα απίστευτο μπέρδεμα:

 

Έκανα ένα τοπογραφικό για στάβλο πριν από ένα χρόνο περίπου. Συμφωνήσαμε την αμοιβή που βγάζει ο κώδικας (περίπου 300 ευρώ χωρίς ΦΠΑ). Πήρα κωδικό ΤΕΕ και ετοιμάστηκα να του ζητήσω τα χρήματα για να πληρωθούν αμοιβές και να πάει πολεοδομία... Τότε ο πελάτης κόλλησε (δεν ήθελε να προχωρήσουμε) και το τοπογραφικό δεν πληρώθηκε...

 

Τώρα, θέλει να συνεχίσουμε...

1) Με πληρώνει 300+19% ΦΠΑ (~360 ευρώ)

2) Τα καταθέτω στην εθνική με τον παλιό κωδικό

3) Είμαι έτοιμος να πληρώσω ΦΕΜ 4% (~12 ευρώ)

4) Πάω να κόψω ΑΠΥ και Θυμάμαι ότι πρέπει να κόψω με 23%... :shocked:

 

...και τώρα; Μπορώ να κόψω κανονικά την ΑΠΥ με 23% εις βάρος μου και ας έχει πληρωθεί η αμοιβή μικρότερη; (με 19%);

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Άλλωστε δώρο στο κράτος κάνεις. Η εντολή αφορά μόνο τον υπάλληλο της τράπεζας για να μην δεχθεί ποσό κάτω από αυτό που αναφέρει. Ακόμα και αντιπαραβολή από την εφορία να γίνει το καθαρό ποσό της αμοιβής φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εκτιμώ κι εγώ αλλά ξέρεις καμμιά φορά...

 

Από την άλλη, η πολεοδομία θα δεχτεί τοπογραφικό με αμοιβή που έχει υπολογιστεί πριν από ένα χρόνο; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, ο κτηνοτρόφος, μόλις άκουσε για 360 ευρώ πετάχτηκε πάνω... Φαντάσου να του πω για 1162 ευρώ +ΦΠΑ ...

 

Η συγκεκριμένη πολεοδομία δέχτηκε πριν λίγες μέρες ένα αντίστοιχο (μάλλον δεν είχε πάρει μυρωδιά ο υπάλληλος περί αλλαγής ελάχιστων αμοιβών κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά πλέον η διαφορά είναι πολύ μεγάλη για να την καλύψεις μόνος σου. Δεν μιλάμε για 4% αλλά για 300%+ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται cna! Απλά θέλω να έχω εξαντλήσει όλα τα μέσα και να γίνει κατανοητό στον πελάτη ότι δεν περνάει από την πολεοδομία αλλιώς, γι' αυτό θα το καταθέσω...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.