Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Αποξήλωση δαπέδου


pantnt30

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα.

Θα ήθελα να με συμβουλέψετε για το πρόβλημα που έχω.

Έχω σκοπό να αποξηλώσω το παρκέ δαπέδου που βρίσκεται στα 2 δωμάτια (το υπόλοιπο είναι μωσαικό) σε διαμέρισμα 40 ετών και να τοποθετήσω πλακάκια δαπέδου.

Το κενό που θα υπάρξει από την αποξήλωση του παρκέ γύρω στα 5 εκ. να το γεμίσω με ψευτομπετό και περλίτη , η θα προτείνατε κάτι καλύτερο.

Ποια θα είναι η εκτίμηση κόστους για τη γέμιση για 35 τ.μ περίπου

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει πρόσφατα οικοδομή, το καλύτερο γιά να γεμίσεις το δάπεδο είναι η μαύρη αμμοκονία, πολύ σκληρή σχεδον κανονικό μπετόν αλλά και λίγο ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

μαυρη αμμοκονια οταν λεμε ειναι σαν να λεμε γενικα και αοριστα θα σου κανω σφραγισμα...

 

τωρα τι σφραγισμα αν ειναιμε πορσελανη η μεταλλικο η στο γεμισω με βαμβακι και σταφησω φανταζομαι δεν ειναι το ιδιο...

 

 

μαυρη αμμοκονια λοιπον διαφερει απο κατηγορια κατηγορια γιατι συνηθως ετσι σε κοροιδευουν πχ αλλη τιμη εχει η μαυρη αμμος θαλασσης και αλλη τιμη η μαυρη αμμος λεπτοκοκκη λατομειου...η πρωτη εχει και αλατα που δεν ειναι οτι καλυτερο και η δευτερη επειδη δεν εχει ακι εχειναι επεξεργασμενη ειναι πιο ακριβη...

επισης η αναλογια τσιμεντου και αμμο σκυροδεματος που θα μπει στο μιγμα και διαφορα αλλα προσμικτα οπως ινες πολυπροπυλενιου και ρευστοποθητες στεγανοποιητες διαφοροποιουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την τελικη τιμη...

 

 

υπαρχει η μερσεντες με την βασικη εκδοση και το ιδιο μοντελο με τα πολλα εχτρα...

 

αν πληρωσες τιμη για πολλα εχτρα στην βασικη εκδοση δεν ειναι και οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

μαύρη αμμοκονία είναι αυτή του σπαστήρα, κάποιοι τη λένε και ποταμίσια, πριν ένα χρόνο είχε 45 € το κυβικό. στην ανάμιξη αν θυμάμαι καλά έπεφταν 5 σακκιά τσιμέντο ανά κυβικό.

Όσο γιά το σφράγισμα καλύτερο από πολλές απόψεις το μεταλλικό (αμάλγαμα)

Link to comment
Share on other sites

Έλα Μπλέντη, φέρε την ξαπλωτούρα, αργήσαμε στην δουλειά! Με τα εποξειδικά που μου περίσσεψαν μια δεκαετία θα κάνουμε σφραγίσματα...

 

:lol: :lol: :lol:

 

Pantnt30, περλομπετόν μάλλον εννοείς... Καλό υλικό είναι, αλλά, επειδή πολλοί θα σου μιλήσουν για "καλά υλικά", να έχεις στον νου σου ότι αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να είναι κατάλληλο. Λοιπόν, το περλομπετόν είναι κατάλληλο. Για να μην έχεις αβαρίες (τιναγμένα πλακάκια κλπ), βρες κάποιον που κάνει αυτή την δουλειά, και όχι κανέναν "παντογνώστη" ευκαιριατζή που πάει για την αρπαχτή. Έχε επίσης υπόψη σου ότι η δουλειά αυτή θέλει μηχανικό και άδεια... Προτίμησε να την κάνεις με τον σωστό τρόπο και τους σωστούς ανθρώπους.

 

Υ.Γ: Αμμοκονία σημαίνει... μείγμα άμμου με άμμο. Σα να λέμε σφράγισμα με τσίχλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.