Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σε περιοχή κτηματολογίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι, ο th.zinas είναι νέος στο φόρουμ....

Δε ξέρω αν το παρακολουθεί καιρό και έχει διαβάσει αρκετά θέματα και απλά αποφάσισε τώρα να δημοσιεύσει τις σκέψεις του.......

Άποψη θα διαμορφώσει πολύ σύντομα εδώ μέσα για το ποιος είναι καλός επαγγελματίας και ποιος αλμπάνης.... Το ΣΙΓΟΥΡΟ είναι πως έχει επαγγελματική ευσυνειδησία και άποψη.

Δώστε του λίγο χρόνο......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1 @tpanag

+1 @DIMITRIS80 -

αυτό ακριβώς επισημαίνω...κάνοντας επιθετικό χιούμορ...σε κάποιον που θεωρούσε ότι κάνει χιούμορ γράφοντας στην υπογραφή του ότι είναι υδραυλικός μπετατζής τα πάντα όλα και ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ και τοπογραφικά...και

-1 γιατί δε με νοιάζει αν είναι δόλος ή άγνοια...είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ εφόσον χρησιμοποιει/ούσε αυτή την έννοια για ενα προιόν που εγώ κι εσύ θα έπρεπε να ζούμε αλλά δυστυχώς το 70% της δουλειάς μας υπογράφεται έτσι. Η αμοιβή ειναι θέμα εδώ ΠΟΛΥ σημαντικό κι έχει άμεση σχέση με το τοπικ...

 

κι εξηγούμε...ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ τοπογραφικό που κάνουμε και γιατί; Είναι η ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ σε δύσβατες περιοχές που δεν βλέπουν τριγωνομετρικά που δεν υπάρχουν στοιχεία και συνήθως είναι περιοχές κοντά σε δασικές εκτάσεις...

ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ τοπογραφικό σημαίνει ΚΟΠΟΣ είτε με total station είτε με GPS απαιτείται προεργασία-μελέτη-έρευνα-σύγκριση δεδομένων φορέων(ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ-ΔΗΜΟΣ κλπ), συμβολαίων, τελικό σχεδιάγραμμα-τα μετά από προσεκτική εφαρμογή των δεδομένων των μετρήσεων με τα δεδομένα της 'κατάστασης' ώστε ο πελάτης να μην χρειαστεί να κάνει περιττά έξοδα...

αν λοιπόν κάποιος έτρωγε 3-5 μέρες για να φτάσει να ετοιμάζει τις δηλώσεις για την εκτύπωση στο τοπογραφικό μάλλον θα είχε διαφορετική άποψη για το πως θα έπρεπε να αμοίβεται....αλλά το κυριότερο...το πως γίνεται σωστά η δουλειά!

 

Επαναλαμβάνω και αναρωτιέμαι αν εκτός της υπογραφής δεν 'ενοχλεί' κανένα άλλο συνάδελφο το γεγονός ότι σε ένα τοπικ που αφορά τοπογραφικό κτηματολογίου κάποιος μηχανικός πρότεινε ανεξάρτητο τοπογραφικό;;;!

 

@agior (εφόσον καποιος πιο ψύχραιμός θέλει να σε λέει ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ σου επισημαίνω ότι οι απαντήσεις μου -όπως κι αυτή- δεν είναι θυμωμένη...και με ύφος προσωπικής επίθεσης αλλά είναι πραγματικές απορίες για το πως αντιλαμβάνονται οι άλλοι μηχανικοί αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι ως επιστημονική εργασία)-τι θα πει ελάχιστοι πόροι; τι θα πει τεχνική εργασία βάσει επιστήμης και τέχνης; Τι ειναι το τοπογραφικό-γλυπτό-αστακός ή πίνακας ζωγραφικής. Και με μια μετροταινία γινόταν η δουλειά έτσι από ένα οποιοδήποτε κοριτσάκι της γειτονιάς με καλλιτεχνικό χέρι...

 

Τα τοπογραφικά διαγράμματα δεν είναι ένας όρος που ανακαλύφθηκε για να το παίζουν κάποιοι αποτυχημένοι καλλιτέχνες - μηχανικοί κάνοντας σχέδια στον υπολογιστή...είναι ένα σχέδιο που θα ΕΠΡΕΠΕ από όλους όσους το ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ να ΠΛΗΡΕΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ(πρώτα γνώσεων και μετά υποδομής)αν δεν τις έχει κάποιος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κάνει την δουλειά. Αν αυτό το κάνατε-κάναμε όλοι όσοι υπογράφουμε τότε δεν θα χρειαζόταν να θέλω/ουμε να μοιάσουμε σε κανένα δικηγόρο/γιατρό. Αν τους ζηλεύω; ΝΑΙ ΖΗΛΕΥΩ που εγώ θα ετοιμάσω την χωρική μεταβολή, την τεχνική έκθεση και την ένσταση που αυτοί θα υποβάλλουν -γιατί δεν την υπογράφουν μόνο οι ΑΓΡΟΝΟΜΟΙ και τελικά θα την πληρωθούν αυτοί για όσα ευρώ θέλουν- κι εγώ θα πρέπει να ντρέπομαι αν ζητήσω την αμοιβή που ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ κι όχι όσα θέλω, αλλά επίσης να είμαι παρών στο δικαστήριο για να μη γίνει ρεζίλι ο δικηγόρος και δεν ξέρει κάτι. Συγγνώμη που δεν ντρέπομαι...

 

επίσης δεν είχα ποτέ την διάθεση ενός superhero και για αυτό ζητώ συγγνώμη κ από το φόρουμ που άνοιξα 'καβγά' μια χαρά ήμουν στην ησυχία μου...

 

Τέλος, εδώ που δεν έχουμε και το καλύτερο αρχείο στην χώρα και σίγουρα δεν έχουμε και το καλύτερο έδαφος υπήρξε μόνο ένα ανεξάρτητο που έχει φύγει από το γραφείο μου...και ήταν η έσχατη λύση και φυσικά αφορούσε αγροτεμάχιο...και γι'αυτό απορώ με κάποιον που προτείνει ανεξάρτητο σαν την πρώτη...

 

@GRTOPO βλέπω αρκετό καιρό το φόρουμ...και υπόσχομαι να συνεχίσω να το κάνω όπως και στο παρελθόν...στην ησυχία μου. Ένα τηλεφώνημα από ένα τέτοιο δικηγόρο που απαιτούσε την παρουσία μου και μια τέτοια υπογραφή δίπλα σε μια τέτοια απάντηση έφταναν για να με αφυπνίσουν...

 

καληνύχτα και συγγνώμη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@GRTOPO βλέπω αρκετό καιρό το φόρουμ...και υπόσχομαι να συνεχίσω να το κάνω όπως και στο παρελθόν...στην ησυχία μου.

 

Εδώ λοιπόν θα κάνεις το λάθος !!! Η σιωπή που θα τηρήσεις εσύ και κάθε ένας σαν εσένα είναι αυτή που έχει διαιωνίσει τα πράγματα με τα επαγγελματικά δικαιώματα ως σήμερα.

Φωνές σαν τη δική σου που καταθέτουν την άποψη τους ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ και ΕΔΩ, έστω και άν σε κάποιους ΔΕΝ αρέσουν.

Προσωπικά θα ήθελα να σε ξαναδιαβάσω στο προσεχές μέλλον. :)

 

Υ.Γ: πληροί είναι η σωστή ορθογραφία.... ίσως είναι το μόνο ρήμα που γράφεται με "οι" αντί με "ει"

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστοι πόροι πάει να πει το να βγάλεις ένα λογικό κέρδος με ανταγωνιστική αμοιβή (μιας και έχουμε χιλιοπεί ότι η ελάχιστη αμοιβή είναι δυστυχώς για τους ρομαντικούς). Αν έχεις την ευχέρεια να ξοδέψεις 2 εργάσιμες εβδομάδες και να αμοιφθείς όπως αμοίβει η αγορά τότε πάω πάσο. Εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση το παραγόμενο αποτέλεσμα πρέπει να είναι εντός των κανόνων της τέχνης και της επιστήμης. Όπου τέχνη η τεχνική και όχι η καλλιτεχνία, αν και βέβαια ορισμένοι τοπογράφοι "ζωγραφίζουν"...

 

Δεν είναι κακό να έχεις άποψη, κακό είναι να εμπεριέχει θυμό, να μην είναι σωστά διατυπωμένη και τεκμηριωμένη γιατί μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε παρεξηγήσεις. Ευελπιστώ να συνεχίσεις να συμμετέχεις ενεργά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε zina . Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου , ωστόσο αδίκησες έναν αξιόλογο συνάδελφο που αγαπάει όσο λίγοι εδώ μέσα την τοπογραφία .

 

Μπορεί στο συγκεκριμένο τοπικ να απάντησε κάπως ανεύθυνα ο agior , αλλά πάντα πρακτικά .Δε μιλάμε για κάποιον μπακάλη της τοπογραφίας . Ο άνθρωπος είναι γνώστης του αντικειμένου, έχει τον απαιτούμενο εξοπλισμό και βάζει τα γυαλιά σε πολλούς του συναφιού μας .

Από δικαιώματα δεν ξέρω πως τα πάει όμως ;) .

 

Αν παρακολουθήσεις τοποθετήσεις του θα καταλάβεις .

 

Ένα είναι σίγουρο εκείνος θα το έκανε εξαρτημένο και με κάθε προδιαγραφή και ας προτείνει ανεξάρτητο με τις όποιες παραδοχές για την αποτύπωση του κτηματολογίου .

 

Όσο για το ζήτημα των ελάχιστων αμοιβών στα τοπογραφικά , ο υπολογισμός τους σε πολλές περιπτώσεις είναι εκτός τόπου και χρόνου ,και είναι λογικό, καθώς καθορίστηκε σε άλλες εποχές με άλλα δεδομένα .

 

Δε μπορεί ένα τοπογραφικό εκτός σχεδίου επειδή είναι μεγάλο σε έκταση να ισοδυναμεί με μια στατική μελέτη ; Ποτέ το βάδισμα στον καθαρό αέρα δεν ζητήθηκε να πληρώθει τόσο ακριβά .

 

Πρέπει να καθοριστεί νέος τρόπος υπολογισμού ελάχιστων αξιοπρεπών προτεινόμενων τοπογ/κων αμοιβών βάση των νέων δεδομένων. Με παράγοντες όπως : GPS - Επίσκεψη στις υπηρεσίες - Χρόνος στο πεδίο - Ελάχιστα απαιτούμενα Σημεία αποτύπωσης - Στάσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

>πωπωπω, συγνώμη ρε παιδιά που έφερα τέτοια αναστάτωση :!: Εντάξει, έσφαλα και δε θα το ξαναπώ, έκανα και τη χάρη του tpanag, όλα ωραία. Το μόνο που μου έμεινε παράπονο (και οφείλεται σε παρεξήγηση όπως σωστά σημείωσε ο chrisven) είναι το ότι δεν υπεραμύνθηκα του ανεξάρτητου διαγράμματος, κάθε άλλο μάλιστα. Θα σας εκμυστηρευτώ μάλιστα το ότι έχουν περάσει εκατοντάδες διαγράμματα από 'δώ με απαραίτητη οριζοντιογραφική και υψομετρική εξάρτηση (δεν διανοείτο κανένας να φέρει ανεξάρτητο σε μένα) πριν ο κ. καθηγητής επινοήσει το ΕΓΣΑ και όταν αρκετοί από τους εδώ παρευρισκόμενους ακόμα ήταν μαθητές. Δε μου αρέσει να κομπάζω, γιαυτό ζητώ συγνώμη, δε θα σας ξανακουράσω με τις αηδίες μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό, καθώς έχω απορία.

Σε τοπογραφικο για τακτοποίηση, σε περιοχή εκτός σχεδίου με λειτουργούν κτηματολόγιο, απαιτείται ή όχι έλεγχος συμβατότητας θέσης?

(Ναι μεν θα γίνει η εξάρτηση, όμως για την σύγκριση όπως γνωρίζεται χρειάζεται το κτηματογραφικό διάγραμμα...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.