Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε χωριό στην Κρήτη


kritikia

Recommended Posts

Καλησπερα

σας ευχαριστω που μου δινετε την ευκαιρια να μαθω μεσα απο σας τι μπορω να κανω για το προβλημα μου.

ειμαι απο την Κρητη οι γονεις μου εχουν φτιαξει ενα αυθαιρετο την δεκαετια του 80 σ ενα μικρο

χωριο στην Κρητη ειναι χτισμενο στον κεντρικο δρομο του χωριου δεξια και αριστερα του εχει σπιτια χτισμενα με οικοδομικη αδεια το ενα απο αυτα ειναι νεοκτιστο .Το σπιτι αυτο το εχει φτιαξει ο πατερας μου μια και η δουλεια του ηταν αυτη αδεια δεν εβγαλαν ποτε ουτε ρευμα εχει.δυστυχως με πολλες ατυχιες που μας ετυχαν δεν ασχοληθηκαν με το θεμα.. το σπιτι ειναι περιπου 100 τετραγωνικα το οικοπεδο ειναι συνολικα 600 περιπου τετραγωνικα.οικονομικα δυστυχως υστερουμε υπαρχει καποιο παραθυρακι να νομιμοποιηθει το σπιτι?στο Ε9 το δηλωνουν.το σπιτι ειναι ημιτελες δηλαδη μεσα ειναι στα υπνοδωματια τα πατωματα ακομα με τσιμεντο το ενα θελει σοβαντισμα δεν ξερω τι αλλα στοιχεια να σας δωσω.ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίσμα τηρεί τους όρους δόμησης της περιοχής νομιμοποιείται και έπειτα ηλεκτροδοτείται. Θα χρειαστεί και εξαίρεση από κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη.

Ιδίως εάν αποδειχτεί ότι είναι προ του '83 τα πρόστιμα είναι σχετικά μικρά και συμφέρει.

 

Για την διεκπεραίωση της υπόθεσης, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό της περιοχής σας.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα σε γιαπί με οικ. άδεια αλλά με παρανομίες εντός πράσινου περιγράμματος, στο οποίο είχαν σταματήσει οι οικοδομικές εργασίες πριν το '83, δεν με άφησαν να κάνω εξαίρεση με απόφαση νομάρχη.

Ο λόγος ήταν ότι δεν είχε ηλεκτροδοτηθεί πριν τις 31/1/1983

και έτσι πήγα με άρθρο 22.

Link to comment
Share on other sites

Brasco όλα είναι θέμα ερμηνείας.

Φαντάζομαι πως η πολεοδομία σου θεώρησε ότι οι αυθαιρεσίες είναι μεταγενέστερες επειδή για την ηλεκτροδότηση απαιτείται αυτοψία. Οπότε η αυτοψία (ή η δήλωση) έγινε μετά το 83.

Για καλό και για κακό ζήτησε την απάντηση εγγράφως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.