Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νησιδοποίηση και δυνατότητα αυτοπαραγωγού


kafros77

Recommended Posts

Ας το κάνουμε πιο απλό...

 

Από την στιγμή που ο ΔΕΔΔΗΕ δεν μπορεί να εξασφαλίσει την μη έγχυση ενέργειας στο δίκτυο από τα φωτοβολταϊκά, ορθώς δεν το επιτρέπει... 

 

Έγχυση στο δίκτυο μπορείς να πραγματοποιηθεί συνάπτοντας σύμβαση με τα προγράμματα "Ειδικού προγράμματος Στεγών" και  "ενεργειακό συμψηφισμό (net metering)".

 

Σε διαφορετική περίπτωση, θα χρησιμοποιούσαμε το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ ως "αποθήκη", και θα βαζω-βγάζαμε κατά το δοκούν...

(αλήθεια, θα ήθελες να παίρνω προϊόντα από το κατάστημά σου όποτε θέλω, να μην τα πληρώνω, αλλά να στα επιστρέφω όποτε θέλω, χωρίς καμία χρέωση?)

 

 

Νόμιμοι τρόποι για χρήση των φ/β είναι αποκλειστικά 3:

  • Ειδικού προγράμματος Στεγών (σύνδεση με ΔΕΔΔΗΕ με επιπρόσθετο μετρητή)
  • net metering (σύνδεση με ΔΕΔΔΗΕ με επιπρόσθετο μετρητή)
  • Αυτόνομο ( ΜΗ σύνδεση με ΔΕΔΔΗΕ)

 

Τώρα, το ποιος απάντησε τι... είναι μια άλλη ιστορία...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

Από την στιγμή που ο ΔΕΔΔΗΕ δεν μπορεί να εξασφαλίσει την μη έγχυση ενέργειας στο δίκτυο από τα φωτοβολταϊκά, ορθώς δεν το επιτρέπει... 

 

 

 

 

 

Σε παρακαλώ, δείξε που ακριβώς αναφέρεται αυτό και πως συσχετίζεται με ένα αυτόνομο Φ/Β σύστημα.

 

Ουσιαστικά πρόκειται για αυτόνομο που δεν έχει καμία σχέση με τον ΔΕΔΔΗΕ και το δίκτυό του. Αν το συνδέσουμε περιστασιακά με αυτό το συνδέουμε ως καταναλωτή εντός των ορίων της παροχής μας όπως θα συνδέσουμε μία ηλεκτρική σόμπα αντίστοιχης ισχύος.

Η παροχή παίζει τον ρόλο που θα έπαιζε μία εφεδρική γεννήτρια σε περίπτωση που δεν έχουμε διαθέσιμη παροχή ΔΕΗ.

 

Μπορούμε να συζητάμε όσο θέλουμε για τον αν υπάρχει κατά την άποψή σου ή την δική μου ουσιαστικό / πρακτικό πρόβλημα σε αυτό.

Νομικό ή τυπικό πρόβλημα όμως δεν υπάρχει κανένα.

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι πολύ απλά...

 

Για να συνδεθεί ΕΗΕ με το δίκτυο απαιτείται ΥΔΕ...

Ο υπογράφων υπεύθυνα κατά τον νόμο την ΥΔΕ είναι ο αδειούχος ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης ΚΑΙ ο ιδιοκτήτης.

Οι κανονισμοί και νόμοι που αφορούν την ΥΔΕ είναι συγκεκριμένοι (αναφέρονται και στο έντυπο)...

 

Εφόσον ο αδειούχος ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης κρίνει πως τηρούνται πλήρως οι προϋποθέσεις, καταθέτει την ΥΔΕ στο αρμόδιο γραφείο του ΔΕΔΔΗΕ για σύνδεση της εγκατάστασης στο δίκτυο...

 

Σε περίπτωση ελέγχου, η μη συμμόρφωση έχει και τις ανάλογες ποινές...

 

Νομίζω είμαι ξεκάθαρος...

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσει κάποιος την χχχχ ηλεκτρική υπερ-σόμπα με ισχύ 2,8kW που μόλις αγόρασε, χρειάζεται να κάνει την διαδικασία που περιγράφεις?

Link to comment
Share on other sites

astrah, ούτε εγώ κατάλαβα από που προκύπτει η απαγόρευση για "αυτόνομο" όταν υπάρχει σύνδεση με τον ΔΕΔΔΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

miltos 

 

Με υπογεγραμμένη ΥΔΕ, δεν υπάρχει απαγόρευση και οφείλει ο ΔΕΔΔΗΕ να συνδέσει...

 

Αν, ως μηχανικός υπογράφεις εμμέσως (μέσω της ΥΔΕ) ότι δεν θα γίνει έγχυση ενέργειας στο δίκτυο, τότε δεν υπάρχει απαγόρευση και οφείλει ο ΔΕΔΔΗΕ να συνδέσει... 

 

 

 

Υ.Γ. Γενικότερα η απαγόρευση αφορά την ανεξέλεκτη έγχυση ενέργειας στο δίκτυο από μη νομίμως αδειοδοτημένο παραγωγό....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

miltos 

Αν, ως μηχανικός υπογράφεις εμμέσως (μέσω της ΥΔΕ) ότι δεν θα γίνει έγχυση ενέργειας στο δίκτυο, τότε δεν υπάρχει απαγόρευση και οφείλει ο ΔΕΔΔΗΕ να συνδέσει... 

 

Ναι ok, ο εγκαταστάτης έχει την υποχρέωση να ελέγξει αν έχει αντίστοιχο πιστοποιητικό ο αντιστροφέας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Λάθος, δεδομένου ότι θα γίνεται μεταγωγή, δηλαδή θα "κόβει" τη ΔΕΗ όταν λειτουργεί από το PV δεν έχει νόημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.